"Wpisujemy się w model sieci szpitali"

Szpitale Tczewskie (fot. tcz.pl)
"Wpisujemy się w model sieci szpitali"
Tczewski szpital spełnia wymogi, by być włączonym do tzw. sieci szpitali, czyli planowanego rozwiązania mającego na celu usprawnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - informuje właściciel placówki, czyli powiat.

Tczewski szpital wpisuje się w model pierwszego stopnia referencyjności - czyli placówki zapewniającej dostęp do podstawowej opieki medycznej. Takie szpitale muszą posiadać chirurgię, oddział wewnętrzny, położnictwo, neonatologię i pediatrię.

- Wpisujemy się w model sieci szpitali - pozostaje nam jeszcze tylko przeniesienie poradni chirurgicznej do kompleksu szpitalnego przy ulicy 30 Stycznia - mówi starosta tczewski, Tadeusz Dzwonkowski.


Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne utworzą system PSZ, zwany powszechnie siecią szpitali. Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie do sieci będzie dawać 100 proc. gwarancję, że NFZ zawrze z nim umowę, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.


Dodajmy, że według rządowych zapewnień od lipca do szpitala ma również wrócić ratownictwo medyczne. Według założeń wprowadzanych zmian, to podmioty publiczne mają prowadzić usługi z zakresu ratownictwa. Całość mają organizować służby wojewody. Po przegranym kontrakcie tczewski szpital w ciągu roku tracił około 4,5 mln zł. Na razie nie wiadomo, na jaką kwotę będzie opiewał kontrakt organizowany według nowych zasad.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Chory_gość

    21.02.2017, 22:19

    Tczewskie Szpitale

    Wpisujemy się w model sieci szpitali... Niestety chyba wyłącznie na papierze. Panie Starosto! Przyszły prezesie szpitali! Nie życzę Państwu sytuacji, w której musiliby Państwo skorzystać z kimś bliskim np. Rodzicami w podeszłym wieku z interwencyjnej pomocy w naszym szpitalu. Żeby starszy potrzebujący pomocy człowiek, "ledwo trzymający się na nogach" musiał blisko 8 godzin bez jakiejkolwiek informacji, pomocy, badań czekać na dyżurnego chirurga aby ten przebadał pacjenta? Dramat. Całe szczęście tym razem nie doszło do żadnej tragedii. Własna poduszka, koc, bliscy którzy dowieźli cokolwiek do jedzenia, pomogli przyjąć stałe leki i tylko tak dało się przetrwać. Tak, dosłownie przetrwać bo osoba w takim stanie pozostawiona samej sobie zaszłaby na tym krześle w korytarzu. Strach pomyśleć gdyby padło na osobę samotną. Budynki i osprzęt medyczny zapewne spełniają kryteria kwalifikacyjne dla pozyskania intratnych kontraktów w NFZ jednak braki kadrowe powinny dyskfalifikować tę placówkę. Pamiętajcie Państwo, że poza łataniem dziury budżetowej powiatu szpital powinien służyć mieszkańcom na poziomie choćby w połowie dorównującym obecnemu standardowi infrastruktury placówki.

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx5.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.