tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 16:25
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Strażacy - ochotnicy działają już od 115 lat

Opublikowano: wtorek, 22.11.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew -
Dzisiaj (22.11) kolejną rocznicę swojej działalności obchodzi jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Tczew. Dokładnie 115 lat temu - w 1896 roku, ówczesny burmistrz Tczewa, Ludwig Dembski, zainicjował powstanie trzeciej (po gniewskiej i pelplińskiej) Ochotniczej Straży Pożarnej na ziemi gniewsko - tczewskiej.

Członków założycieli było dziesięciu, zaś czynnych strażaków ochotników jednostka liczyła 41. Pierwsze ćwiczenia bojowe przeprowadzono 7 marca 1897 r., a uroczyste zaprzysiężenie zorganizowano 22 marca 1897 r., w sali po gimnazjum mieszczącego się przy obecnej ul. Obrońców Westerplatte. Pierwszym nadbrandmistrzem mianowano Franciszka Wodtke, jego zastępcami Gustawa Liedtke i Wilhelma Liebinga. Do pierwszego dużego pożaru zaalarmowano OSP w dniu 20 listopada 1897 r. Palił się wówczas Hotel Gdański (obecnie budynek Urzędu Miejskiego w Tczewie). OSP Tczew należała w tym czasie do najlepiej wyposażonych jednostek w byłej Rejencji Gdańskiej. Dysponowała drabiną mechaniczną Magirus o wysięgu 18 m, drabinami przystawnymi różnego typu, 3 sikawkami 4-kołowymi, 4 kadziami do przewozu wody, aparatem do odszukiwania zagruzowanych ze specjalną linią telefoniczną, prądownicami i wystarczającą ilością węży.

Ważnymi datami w historii jednostki był 3 listopada 2005 roku, kiedy to jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, luty 2011 roku, gdy podczas Walnego Zebrania podjęto uchwałę o powołaniu Jednostki Operacyjno - Technicznej JOT 5. Oznacza to, że tczewskie OSP jest jednostką, która specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym i wodno - nurkowym.
W ubiegłym roku członkowie OSP Miasta Tczewa uczestniczyli w likwidacji miejscowych zagrożeń, które występowały na terenie jej działania 103 razy, a w roku bieżącym 60 razy. 2010 rok to przede wszystkim aktywny udział jednostki w działaniach przeciwpowodziowych na terenie miasta. Świadczy to o tym, że jednostka stanowi ważny podmiot, który jest efektywnie wykorzystywany przy likwidacji różnego rodzaju zagrożeń. Jest równocześnie ważnym ogniwem bezpieczeństwa na terenie, na którym działa.

Obecne władze OSP to: prezes - Mirosław Diller i naczelnik - Marian Lewandowski, którzy kierują grupą 20 druhów ochotników. Każdy członek OSP posiada podstawowe przeszkolenie strażackie, a poszczególni druhowie szkolenia dodatkowe m.in. z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa technicznego.

Jednostka posiada obecnie na swoim wyposażeniu dwa samochody: Land Rover Defender 110 i podnośnik SH-18 na podwoziu Stara oraz dwie łodzie z silnikami spalinowymi, pilarki spalinowe do cięcia drewna, agregat prądotwórczy, pompy do wypompowywania wody z zalanych piwnic itp. oraz inny sprzęt ratowniczy. W strukturach jednostki wyodrębnione są dwie sekcje. Pierwsza - sekcja ratownictwa wysokościowego znana jest zapewne mieszkańcom Tczewa z pokazów wysokościowych, które odbywają się podczas różnych imprez miejskich. Głównym zadaniem drugiej sekcji, ratownictwa wodno - nurkowego, jest poszukiwanie osób zaginionych oraz przedmiotów w akwenach wodnych. W jej skład wchodzą osoby posiadające kwalifikacje płetwonurków. Członkom OSP marzy się nowy samochód 4x4 ratownictwa wodnego, bo obecny ma już swoje lata. Czy będzie to możliwe, okaże się w przyszłym roku...

Foto - OSP Tczew

Galeria zdjęć

Tczew -
Tczew -
Tczew -
Tczew -
Tczew -
Tczew -
drukuj
Artykuł przeczytano 2341 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
GRATULACJE PODZIENKA NA JUBILEUSZ 115 POLSKIEJ ~ KORPUSU OGNOWEGO._gość
IP: 87.167.xx1.xx4
Data: 22.11.2011, 07:38
Pewnego razu dzwoni osoba z krzykiem,,szybko szybko ognia ognia a oficer operacyjny odpowiada my gasimi a nie rozpalamy osoba odpowiada tak tak wam nie zwisa ratujcie w potrzebie ..... Te 115 lat to wytworzyli rodowici TCZEWIANIE a dzieje ogniwe zapisane mamy od 1500 roku.Zadna jednostka w POLSCE NIE MA TAKICH TRADYCJI . Szczegolne podziekowanie za utrzymanie-pielegnacji tradycji i uchronienie przed zlikwidowaniem tej jednostki bo przymiarek byly dwie i to w czasie demokracji!!! Wychowanek Tczewskiego Korpusu Ogniowego.Dziekuje za wszelkie nauki. OSP TO MATECZNIK PATRYIOTYZMU POLSKI.
Brak zdjęcia
+5
Tuptusiowa__Tczew_gość
IP: 109.243.xx2.xx7
Data: 22.11.2011, 08:01
To kolejne 115 dla naszych ochotników :)
Brak zdjęcia
+7
Magdzik_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 22.11.2011, 12:46
No to chyba wypada już tylko odśpiewać 215 :)
Brak zdjęcia
+7
115 lat osp ~ weteran_gość
IP: 109.207.xx9.xx1
Data: 22.11.2011, 13:36
przydał by się im nowy samochód bo bez przerwy naprawiają remontują i tak przez 115 lat chwała im . Bogu Na Chwałę Ludziom na Ratunek
Brak zdjęcia
+6
PARE DAT Z KRONIK OGNIOWYCH MIASTA TCZEWA ~ GORE GORE_gość
IP: 87.167.xx1.xx4
Data: 22.11.2011, 15:57
Z kleskami ogniowymi spotykali sie mieszkancy naszego miasta juz od zarania jego powstania .Ogien obracal niekiedy w popioly i zgliszcza cale miasto,niszczac dobytek i dorobek obywateli.Pierwszy bardzo grozny pozar przekazuje nam kronika miejska z ROKU 1308 wtedy miasto uleglo pokaznie zniszczeniu strawiony zostal tez ratusz.Kolejny wielki ogien zanotowany jest w ROKU 1433 .W Pazdzierniku 1577 podczas stacjonowania w Tczewie wojska krola Sefana BATOREGO z powodu ich rozpusty,nieuwagi czerwony kur strawil prawie doszczetnie miasto.Ocalala Fara.Jak wskzuje zapis w ROKU 1807 PODCZAS SZTURMOWANIA Tczewa przez wojska polsko francuskich pod dowodztwem Generala Dabrowskiego spalono przedmiescie miasta.Rok 1800 to rok zaczyn zorgamnizowanych formacji z grup etnicznych zasiedlajacych obszar miasta Tczewa i ziemi Tczwskiej (prusacy ,austryicy,francuzi,rzymianie- wlosi,zydzi polacy). ROK 1905 to czas oddania publicznych instalacji wodocigowej i zmienia radykalnie systemy szkoleniwe i ochronne.ROK 19116 ogien niszczy ratusz i domy na rynku nr 15, 17 walka z ogniem trwala 3 dni.W naszym miesci w latach 1550 1600 powstal na skale clej Polski pierwszy znormalizowany porzadek ekologiczny,uliczny, ogniwy-system alarmowania ,budowlany.A na koniec skuteczne gaszeniejest gdy oprocz wody gasi rozum .Ogniste spojrzenia i wybucha pozar w damskich serduszkach.Do dzis takie firmy jak MAGIURUS kozystaja z inowacyjnych ulepszen sprzetu pozarniczego dokonanych w przed- wojennym i po-wojennm czasie.Wiele dokumentow z zawisci wykradzino spalono .Ostatnie badania wskazuje ze OSP ma 215 lat z statutu pozostala pierwsza strona reszte dmuchnieto. Zawodowa Staz Pozarna Powstal W 1925 ROKU na podwalinach OSP Tczew ktora jest ojcem i matka w tej materi Wiele kobiet wsrod strazakow czuje sie w swoim zywiole to iskry ......
Brak zdjęcia
+4
Z SPIEWNIKA STRAZY POZAREJ ~ GORE GORE_gość
IP: 93.198.xx8.xx4
Data: 23.11.2011, 07:26
Ojczyznie sluzymy ofiarnie, Wiec dumie rozbrzmiewa nasz glos! A kazdy z nas w strazy pozarnej Sam wybral sluzebny zolnierski los. I sztandar nasz mocno trzymamy By z duma ze soba niesc, By zawsze i wszedzie byl z nami Jak nasza ta strazacka piesn. Refren; Piesn nasza pokraju niech leci.... Rozbrzmiewa potezniej niz dzwon! Uwage i czujnosc niech wznieci, By nigdy nie zgorzal nasz plon. Piesn nasza niech leci najdalej, Wraz z nami niech zdaza na czas, Przez miasta i wsie gdzie sie pali , Gdzie w walce z pozarem jest straz. 2. Niech leca na wiatr nasze slowa.... Umiemy wprowadzic je w czyn, Ojczyzne z pozarow ratowac, Rzucajac sie w ogien i dym, Strzec Polski , jej mienia My zawsze i wszedzie gotowi na zew, A w walce z niszczacym plomieniem Zapalu dodje nam spiew. ---------------------------------------- Sen strazaka Zdobyl hakowka wierze koscila Gasil plonoce uczucia Skoczyl w wlace sie kamienice Skad wyratowal cudo dziewice Czyn bohaterski chcial zrobic nowy, Lecz sen przerywa dzwon alarmowy I jest rzeczywisty wyjazd do ???? PS, haczyki kreski dostwcie sami.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew