tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 11:45
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Czas na rewitalizację - marszałek przekazał decyzję o dofinansowaniu

Opublikowano: poniedziałek, 28.06.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 13

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Około 10,6 mln zł unijnej dotacji otrzyma Tczew na rewitalizację Starego Miasta. Przywracanie dawnego blasku starówce będzie w sumie kosztowało blisko 22 mln zł. Decyzję Zarządu Województwa Pomorskiego w sprawie przyznania Tczewowi unijnej dotacji przekazał w ub. tygodniu (24.06) osobiście prezydentowi miasta marszałek województwa Mieczysław Struk.

Magistrat otrzymał unijną dotację na realizację projektu - "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie". Zadanie będzie w sumie kosztowało 21 593 234,57 zł, z czego 15 mln zł stanowią dofinansowywane ze środków unijnych koszty kwalifikowane. Decyzją zarządu dotacja dla tczewskiego zadania została utrzymana na poziomie 70 proc., stąd wysokość otrzymanych przez miasto środków wyniesie około 10,6 mln zł. Koszty niekwalifikowane - czyli ok. 6,4 mln zł - ze swojej kasy pokryje miasto. Środki powędrują na remonty staromiejskich kamienic, które są własnością gminy miejskiej Tczew. Goszczący w ostatni czwartek w Tczewie marszałek podkreślał, że tczewski projekt został bardzo dobrze oceniony przez władze województwa:

- Jest to przedsięwzięcie bardzo atrakcyjne dla miasta i mieszkańców. Niezwykłą wartością zadania jest udział w nim wielu partnerów, ale przez to jest ono bardzo trudne. Pamiętajmy, że rewitalizacja nie polega wyłącznie na odnowieniu budynków, dróg, zieleni. To projekt bardzo mocno aktywizujący społeczność lokalną - dzięki takim zadaniom mieszkańcy podnoszą swoje kwalifikacje, ale też czują się gospodarzami swojej dzielnicy, mają wpływ na to, co się dzieje na Starym Mieście. - podkreślał Mieczysław Struk. - Nie bez znaczenia dla oceny ekspertów był fakt, że Tczew z powodzeniem realizuje już powiązane z tematem rewitalizacji inwestycje - modernizacja bulwaru nadwiślańskiego, projekt "Infrastruktura turystyczna drogi wodnej Berlin - Kaliningrad - Kłajpeda w Tczewie i Kłajpedzie" i budowa przystani, Dom Przedsiębiorcy w Tczewie, czy Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły.

Przeznaczone do realizacji zadanie jest efektem współdziałania wielu podmiotów - oprócz magistratu - Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Zakładu Usług Komunalnych, Zakładu Gospodarki Komunalnym Zasobem Mieszkaniowym, Akademii Stuk Pięknych w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy długo i ciężko napracowali się przy tym zadaniu, przygotowując założenia, a później aplikując o środki unijne. - mówił prezydent Tczewa, Zenon Odya - Mam nadzieję, że sukcesywna realizacja tego zadania, stanowiąca kontynuację tego, co rozpoczęliśmy wcześniej, spowoduje, że nasza starówka wróci do świetności, nie tylko w sensie architektonicznym, ale także społecznym.Dzięki realizacji zadania rewitalizacją zostanie objęty obszar o powierzchni 2,37 ha, zamieszkały przez blisko 10 tys. osób. Obok istniejącej już Drogi Widokowej łączącej Stare Miasto z nabrzeżem, ma powstać Szlak Forteczny i Droga Spacerowa). Wykonane zostaną również remonty i adaptacje budynków przeznaczonych do pełnienia nowych funkcji położonych przy ulicach: Chopina, Zamkowej, Podmurnej, a także remont mieszkalnych budynków komunalnych położonych przy ulicy Zamkowej i Rybackiej, zagospodarowanie terenów fosy miejskiej przy ul. Podmurnej, starej fosy pomiędzy ul. Wąską i ul. Dąbrowskiego oraz wykonanie będą elementy monitoringu dla obszaru zdegradowanego.


- To jeden z najtrudniejszych tczewskich projektów, jakie do tej pory realizowaliśmy. To nie jest prosta inwestycja, ale współdziałanie z wieloma partnerami. Są tam części tzw. "twarde" - inwestycyjne" i części "miękkie" - społeczne. - podkreślał podczas wizyty marszałka Mirosław Pobłocki, wiceprezydent Tczewa, który przedstawił radnym główne założenia projektu.
 


Zadanie jest jednym z przedsięwzięć, które podobnie jak budowa zintegrowanego węzła transportowego, ma służyć podnoszeniu jakości życia w grodzie Sambora. Tczewski projekt będzie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-13. W województwie pomorskim w sumie na rewitalizację przeznaczono ponad 78 mln zł pochodzących ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO - pieniądze trafiły do Gdańska (Dolne Miasto, Letnica, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz), Słupska, Tczewa, Lęborka i Wejherowa. Dodajmy, że Tczew pierwsze działania wpisujące się w proces rewitalizacji rozpoczął w 1996 roku.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3426 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Park
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (13)   Zmień kolejność
 
user_ico_Casper
-10
Casper
Uż. zarejestrowany
Data: 28.06.2010, 00:11
Pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie zmieni się podejścia mieszkańców Tczewa zamieszkujących rejony miasta przeznaczone do rewitalizacji to nic nie da ciągłe remontowanie i odnawianie. A poza tym nawet jeśli byłaby odmiana mieszkańców, Tczew nie przyciągnie turystów bo nie ma czym. Co to za atrakcja przejść się uliczką przez 10 minut? Ostatnie obchody jubileuszu 750-lecia otrzymania praw miejskich pokazały, że do tego miasta jeszcze nam brakuje.
user_ico_mieczyslaw
-7
nie badz takim sceptykiem, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.06.2010, 08:39
w koncu jest wyraznie napisane, ze proces rewtalizacji zostal glebiej przemyslany i ma objac nie tylko remonty budynkow oraz przestrzeni miejskiej. daj im szanse, poki widac ze sie staraja, na krytyke przyjdzie jeszcze czas.
 
Brak zdjęcia
0
xxcxx_gość
IP: 109.207.xx3.xx7
Data: 28.06.2010, 00:15
czekamy na nie z niecierpliwością
Brak zdjęcia
+1
starówka ~ Kola_gość
IP: 153.19.xx9.xx2
Data: 28.06.2010, 07:29
Oby za to wziął się ktoś mądry , a nie jak spieprzono taras widokowy , te wiaty ,które zasłaniają widok nie wiadomo po co postawione. No i może w końcu ktoś zmusi właściciela na rogu ul Mickiewicza i Wyszyńskiego do zrobienia porządnej elewacji budynku ,
Brak zdjęcia
0
"społeczność lokalna" ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 28.06.2010, 08:41
Przede wszystkim gratulacje. Jednak na marginesie stwierdzam, że zwrot: "To projekt bardzo mocno aktywizujący społeczność lokalną - dzięki takim zadaniom mieszkańcy podnoszą swoje kwalifikacje, ale też czują się gospodarzami swojej dzielnicy, mają wpływ na to, co się dzieje na Starym Mieście. - podkreślał Mieczysław Struk." jest dużym nadużyciem. Chyba, że aktywizację rozumieć będziemy jako zwiększony wysiłek społeczności lokalnej w przywrócenie stanu pierwotnego, czyli wysiłek włożony w dewastację tego, co zostało zrobione. Pozdrawiam ka
Brak zdjęcia
0
No i git! ~ Saper_gość
IP: 195.117.xx5.xx8
Data: 28.06.2010, 09:34
Fajnie, ze jest kasa, fajnie, ze bedzie mozna odremontowac. Czy projekt przewiduje tez zachecanie przedsiebiorcow do zagospodarowania lokali na starowce ? A przynajmniej przeprowadzenie badan dlaczego nie chca inwestowac na starowce ? Nie mam na mysli sklepow za 5 zlotych i lumpeksow. Proponuje w koncu KONKRETNIE sie dowiedziec czego im brakuje a nie opierac sie na opiniach znajomych, zrzeszonych w stowarzyszeniu.
Brak zdjęcia
-5
Bardzo dobrze ~ DC_gość
IP: 81.210.xx1.xx5
Data: 28.06.2010, 10:27
Jestem pod wrażeniem, władze muszą mieć bardzo dobrych specjalistów ds. pozyskiwania funduszy europejskich, bo bardzo wiele projektów w Naszym mieście dzięki nim jest dofinansowywanych, to bardzo cieszy, lecz pamiętajcie, że turystów nie będą przyciągać tylko wyremontowane drogi, kamienice, czy wiadukty, postarajcie się w następnej kolejności o atrakcje dla wszystkich ludzi, tj.restauracje, galerie handlowe, centra rozrywki a naprawdę będzie super pod względem infrastruktury jak na Nasze miasto :)
user_ico_mieczyslaw
-7
nie tedy droga, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.06.2010, 10:48
Tczew nie bedzie w stanie sciagnac turystow samymi galeriami i restauracjami - zawsze przegra konkurencje z trojmiastem - tutaj szansa jest Wisla i jej walory turystyczne. Przyjmowanie wycieczkowcow, tak jak kiedys plywal Fryderyk Chopin. wtedy restaruacje i galerie sa uzupelnieniem dla ruch turystycznego, ale nie beda tym, co turystow sciagnie.
 
Brak zdjęcia
-2
Anula_gość
IP: 109.207.xx5.xx0
Data: 28.06.2010, 10:29
NO to fajnie jak mają kasę na odnowienie starówki. Będzie stare miasto ładniejsze.
user_ico_Maxx
+4
Jedno jest pewne ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 28.06.2010, 11:27
Jednej rzeczy za prezydentury Mirosław Pobłockiego w Tczewie nie zabraknie - wizualizacji.
Brak zdjęcia
+5
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 28.06.2010, 12:37
Świetne podsumowanie.
 
Brak zdjęcia
0
spacerowicz_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 28.06.2010, 20:29
Tak, wizualizacja okolic kapliczki śliczna. Żeby jeszcze pokazali drugą stronę medalu, czyli widok z tejże kapliczki na suszące się gacie pośród bud obleganych przez niektórych (!) mieszkańców... :-D No i brak na obrazku "trębaczy" podziwiających od świtu do nocy widoki z owego puntu widokowego. :-)))))))))
user_ico_MIO
+4
MIO Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.06.2010, 22:21
Ciekawe co robi gościu w jasnej koszuli pod kapliczką? Wygląda jakby załatwiał swoje potrzeby. Ciekawe czy powstaną szalety, bo inaczej ta wizualizacja stanie się faktem.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew