Gniewska husaria upamiętniła 500. rocznicę bitwy pod Orszą

(fot. tcz.pl)
Gniewska husaria upamiętniła 500. rocznicę bitwy pod Orszą

zobacz galerię zdjęć: 3
W poniedziałek, 8 września o godz. 18.00 w panteonie polskiej husarii w Opaleniu, odbyło się odsłonięcie pomnika, upamiętniającego 500. rocznicę bitwy pod Orszą. Pomysłodawca, Jarosław Struczyński wraz z Chorągwią Husarską Marszałka Województwa Pomorskiego gestem tym uczcił jedno z większych zwycięstw husarii.

Pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Orszą, jest kolejnym monumentem, zaraz po pomniku ku czci bitwy pod Kłuszynem, odsłoniętym w 2010 roku, który jest kontynuacją idei Jarosława Struczyńskiego tworzenia panteonu polskiej husarii. W uroczystości uczestniczyła Chorągiew Husarska Marszałka Wojwództwa Pomorskiego, a także mieszkańcy Opalenia. Pomnik poświęcił proboszcz parafii opaleńskiej ks. Waldemar Opłatkowski, a uroczystego odsłonięcia dokonała żona porucznika Chorągwi Husarskiej Elżbieta Struczyńska. Po uroczystości gości zaproszono na poczęstunek w Gospodarstwie Agroturystycznym Maciejówka.

Bitwa pod Orszą rozegrała się 8 września 1514 pod Orszą, w czasie wojny litewsko-moskiewskiej w latach 1512-1522, pomiędzy wojskami litewsko-polskimi pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego ks. Konstantego Ostrogskiego a wojskami moskiewskimi pod dowództwem Iwana Czeladnina.

Bitwa jest niezmiernie istotna dla husarzy, dlatego że była jednym z pierwszych pojedynków rot husarskich, z których to później rozwinęła się typowa polska husaria. Ważnym jest również fakt, że wojska polskie-litewskie prowadził w niej ks. Konstanty Ostrogski, wywodzący się z kniaziowskiego rodu Ostrogskich, z siedzibą w Ostrogu, z którym kilka lat temu gmina Gniew podpisała akt woli współpracy. Miasto nie jest też obce gniewskiemu zamkowi, który współpracuje z twierdzą ostrogską.



Drukuj
Prześlij dalej