tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 19:39
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Dom Przedsiębiorcy coraz bliżej - 350 miejsc pracy w 10 lat

Opublikowano: wtorek, 22.02.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 15

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Kończą się prace związane z remontem budynku przy ul. Obr. Westerplatte 3, gdzie z początkiem kwietnia br. ma rozpocząć swoją działalność Dom Przedsiębiorcy. Zgodnie z zamysłem po remoncie lokali przedsiębiorcy będą mogli tam zasięgnąć porad i liczyć na fachową pomoc w prowadzeniu biznesu. Projekt ruszy dzięki unijnemu dofinansowaniu, a jednym z filarów pomysłu, jest założenie, że dzięki tczewskiemu inkubatorowi powstanie co roku 7 nowych firm, zapewniających ponad 30 miejsc pracy.

Dom Przedsiębiorcy powstaje przy ul. Obr. Westerplatte 3. Budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Prace adaptacyjne ruszyły pod koniec 2009 roku.

- Termin zakończenia robót został zaplanowany na 10 grudnia ub. roku, jednak wykonawca ma około 2 miesiące opóźnienia. Zgodnie z umową zostaną naliczone odsetki karne. Teraz zakończyły się już prace budowlane i zadanie zostało zgłoszone do odbioru. Wystąpimy również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwolenia użytkowania. - wyjaśnia nam Maciej Zych, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w tczewskim magistracie.

Rozstrzygnięto już przetargi na sprzęt komputerowy oraz wyposażenie biurowe. Mimo opóźnienia wykonawców, urzędnicy chcą rozpocząć działalność Domu Przedsiębiorcy z początkiem kwietnia br. - zgodnie z terminem określonym w projekcie. Do Domu Przedsiębiorcy przenosi się powołane niedawno w ratuszu Biuro ds. Wspierania Przedsiębiorczości, Ewidencja Działalności Gospodarczej, a także jednostka wydająca koncesje na alkohol i zajmująca się marketingiem gospodarczym gminy. Kto będzie mógł szukać pomocy w rozpoczynającej wkrótce działalność komórce?

- Oferta inkubatora skierowana jest głównie do nowopowstających firm lub podmiotów istniejących maksymalnie rok. Będziemy wspierać firmy, które mają charakter innowacyjny. Żeby dostać się do inkubatora, trzeba będzie napisać biznes - plan, który zostanie oceniony przez ekspertów, zaś później specjalnie powołana komisja, wyłoni zwycięzców. Oni na rok znajdą miejsce w inkubatorze przedsiębiorczości - chodzi nie tylko o możliwość korzystania z powierzchni biurowej, ale także ze sprzętu komputerowego, wszelkich urządzeń biurowych - czy wreszcie - bezpłatnych szkoleń. Będziemy je organizować we współpracy ze Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość z Sopotu, Pomorskim Funduszem Poręczeniowo - Kredytowym, Punktem Informacyjnym o Funduszach UE - ramieniem Agencji Rozwoju Pomorza. Będziemy również pozyskiwali fachowców z Centrum Transferu Technologii. - wyjaśnia nam Hanna Pietrzkiewicz, kierownik Biura ds. Wspierania Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Tczewie.

Współpracą z tczewską jednostką jest również zainteresowana Powiślańska Szkoła Wyższa z Kwidzyna, która prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania. Dom Przedsiębiorcy planuje także nawiązać współpracę z uczelniami z Trójmiasta.

- W przyszłości chcemy też zachęcić do współdziałania szkoły ponadgimnazjalne, ponieważ uczęszcza do nich - niejako nasz klient docelowy. Na etapie licealnym są prowadzone lekcje przedsiębiorczości i znakomicie będzie, jeśli uda się je zorganizować u nas, by młodzież zobaczyła jak np. funkcjonuje inkubator przedsiębiorczości. - dodaje nasza rozmówczyni.

Fundusze na stworzenie tczewskiej placówki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 1.5 z przeznaczeniem na wspieranie przedsiębiorczości. Koszt zadania opiewa na 4,1 mln zł - wkład własny Urzędu Miasta to 25 proc. Z założenia projektu wynika, że dzięki pomocy Domu Przedsiębiorcy ma być utworzonych około 70 firm z blisko 350 miejscami pracy. Tczewski inkubator będzie czwartą tego typu jednostką w województwie.

Co to jest Dom Przedsiębiorcy?

Powstaje przy ul. Obr. Westerplatte 3. Budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Po remoncie znajdzie się tam ponad dwustumetrowa powierzchnia biurowa dla nowo powstałych firm oraz sala konferencyjna na 50 osób. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Z założenia ma to być miejsce, które pomoże przedsiębiorcom w zakładaniu firmy. Znajdzie się tam sala szkoleń, punkt porad prawnych i część informatyczna oraz punkt informacji o funduszach europejskich. Będzie również część związana z małym inkubatorem przedsiębiorczości. Według urzędników zdaniem Domu Przedsiębiorcy w Tczewie będzie także wspieranie procesu transferu technologii, promocja innowacyjności w całym regionie, ewidencja działalności gospodarczej, szkolenia i doradztwo w zakresie pozyskiwania środków z budżetu państwa i UE, pomocy publicznej oraz partnerstwa publiczno-prywatnego, prowadzenie współpracy w zakresie administracyjnej obsługi przedsiębiorcy, prowadzenie bazy informacyjnej nt. m.in. firm lokalnych, ofert i propozycji współpracy, nieruchomości, współpracy z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, współpracą z instytucjami otoczenia biznesu oraz promocja gospodarcza miasta. Ośrodek ma współpracować z Lokalnymi Funduszami Pożyczkowymi; Funduszami Poręczeń Kredytowych, Funduszami Venture Capital, Funduszami seed capital, Sieci innowacji, Ośrodkami Szkoleniowo-Doradczymi, Centrami Transferu Technologii), a także ośrodkami akademickimi oraz podmiotami gospodarczymi.
drukuj
Artykuł przeczytano 4788 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Gniew
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (15)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
w 10 lat ~ 350 miejsc pracy _gość
IP: 83.11.xx8.xx3
Data: 22.02.2011, 00:07
rocznie 35 ??? za 4,1 mln zł ?????
user_ico_Rogi
-3
Rogi Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 22.02.2011, 07:08
A jak ktoś będzie chciał otworzyć 8 firmę to będzie musiał czekać rok?
Brak zdjęcia
+7
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 22.02.2011, 07:17
A ilu ludzi będzie pracowało merytorycznie oraz obsługiwało dom przedsiębiorcy?
Brak zdjęcia
+4
_gość
IP: 78.31.xx8.xx8
Data: 22.02.2011, 16:03
Przedsiębiorców przyciągają niskie koszty i przyzwoita infrastruktura, a nie kolejne urzędy.
 
Brak zdjęcia
+1
piernik_gość
IP: 83.11.xx2.xx8
Data: 22.02.2011, 20:45
merytorycznie dwóch. reszta zapewni odpowiedni przemiał papieru.
 
Brak zdjęcia
+9
przechowalnia ~ oko_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 22.02.2011, 07:39
I znowu kilka etacików dla swoich. A przedszkole i CED zlikwidować. Stawiamy na przedsiębiorców wszak rozpoczęły się już powroty rodaków z saksów i zlewozmywaków. Teraz bedą firmy zakładać HURTOWO !!!!
Brak zdjęcia
+8
_gość
IP: 109.197.xx3.xx7
Data: 22.02.2011, 08:03
tu budynek tak ładnie wyremontowali, nawet cegiełki wypiaskowali a obok stoi kolejne 'straszydło' bez drzwi i okien. Prezentuje się to co najmniej zjawiskowo;]
Brak zdjęcia
+5
ruina obok ~ cheb_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 22.02.2011, 08:11
Przykre jest tylko to, że budynek obok jest ruiną, która nie została wyremontowana i troche śmiesznie wygląda kontrast pomiędzy nimi. Szczególnie ciekawy jest ten mural LOKU-u... Szkoda bo budynek tez zabytkowy podejrzewam.
Brak zdjęcia
+7
:) ~ misiek_gość
IP: 62.152.xx8.xx0
Data: 22.02.2011, 11:22
i znowu kasa w błoto,można by tak wymieniać, ced do likwidacji, szpital też itd a zabawa w muzea i inne zbędne inwestycje trwa
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 109.197.xx6.xx4
Data: 22.02.2011, 11:52
superz e bedzie inkubator przedsiebiorczosci w Tcz, a nie tylko Gdańsk (akademickie przy UG), czy Gdynia :) swoja droga ciekawe ile bedzie miejsc pracy w tym ,,Domu Przedsiebiorcy''?
Brak zdjęcia
-1
Tam się nie tworzy etatów! ~ gość z tcz_gość
IP: 178.42.xx0.xx6
Data: 22.02.2011, 20:46
Odpowiadam na pytanie internautów.. otóż w tym miejscu nie będzie nowych etatów, przechodzą tam osoby z urzędu które będą dalej wykonywać swoje plus nowe obowiązki. Nie ma mowy o nowych miejscach pracy itp. A dom to będzie dalej urząd tam przedsiębiorca dalej będzie załatwiał swoje sprawy.
user_ico_C>K>M
+1
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 22.02.2011, 21:04
Ale dodatkowe obowiązki za pewno oznaczają dodatkowe wynagrodzenie. Nie o liczbę etatów tu chodzi, to taka przenośnia, chodzi o ilość pieniędzy przejadanych przez urzędników.
 
Brak zdjęcia
+2
To można włożyć między bajki ~ zenek3_gość
IP: 109.207.xx4.xx4
Data: 22.02.2011, 20:58
Pęknę ze śmiechu to kolejny pomysł Pani ŚLIWIŃSKIEJ jak doprowadzić miasto do upadku-kolejne zbędne etaty urzędnicze
Brak zdjęcia
+3
POMYSŁ ~ tczewiak_gość
IP: 77.114.xx9.xx4
Data: 23.02.2011, 13:23
To pomysł ludzi związanych ze środowiskiem PiSu i PJN posadki dla swoich
Brak zdjęcia
+1
Radosław Pawelczyk_gość
IP: 109.197.xx6.xx6
Data: 24.02.2011, 14:45
Pracowałem przy renowacji tego budynku. Jedna wielka popelina. Nikt nie wie co robić, wielka nieudolność i obóz pracy. Z obiecanych 10zł/h dostałem może 5. Za 200 przepracowanych godzin w miesiącu dostałem dokładnie 830zł w kopercie której odbiór musiałem najpierw podpisać dopiero ja dostałem. Prezes sie nie pojawiał a kierownicy zasłaniali się że "BOLEK" TAK POLICZYŁ I ONI G****O MOGĄ. Dodatkowo wypłaty przypadały zawsze w pierwszy piątek po 10 co już jest niezgodne z prawem ale od czasów nowego kierownika wypłaty wypłacane były w pierwszą sobotę po 10 ale dalej wszyscy mówili że to piątek po 10. W grudniu piatek przypadł 10tego więc analogicznie wypłaty powinny być 11 w sobotę. A tu zonk były za tydzień w sobotę bo piątek PO 10 to piątek po 10 a dajemy je w sobotę żeby w sobotę była ekipa. Za nadgodziny miałem liczone 8zł. Przestrzegam wszystkich przed MarPolem i firmami jego córki i rodziny zakładanymi do wygrywania przetargów. O umowach nawet nie myślcie w domu przedsiębiorcy poznałem jedną osobę która miała umowę.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew