10 lat z ks. Henrykiem Mrossem

(fot. tcz.pl)
10 lat z ks. Henrykiem Mrossem

zobacz galerię zdjęć: 3
Poniedziałkowa sesja historyczna na zamku w Gniewie zainaugurowała uroczystość 10-lecia nadania imienia ks. Henryka Mrossa Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. We wtorek natomiast miała miejsce akademia z udziałem braci szkolnej i zaproszonych gości.

- Dzisiejsza sesja jest poświęcona zarówno tematyce związanej z naszym patronem, ale także problemem szkolnictwa, począwszy od II wojny światowej, a więc od czasów, kiedy ks. Henryk Mross uczęszczał do państwowego gimnazjum i liceum w Gniewie - zachęciła do wysłuchania prelekcji dyrektor placówki Wioletta Połomska.
Prelegentami sesji historycznej byli: ks. prałat dr Sławomir Decowski, proboszcz parafii św. A. Boboli w Gdyni, wieloletni student ks. Henryka Mrossa i autor jego biografii, dr Krzysztof Halicki, historyk, pracowni Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Franciszek Potulski, nauczyciel, działacz ZNP, były: dyrektor szkoły, poseł na Sejm II, III, IV kadencji, wiceminister edukacji, Alicja Samulewska, nauczycielka, była dyrektor ZSZ, animator kultury, inicjatorka wydania książki o dziejach szkolnictwa ponadpodstawowego w Gniewie po 1945 roku, Bogdan Badziong, nauczyciel, historyk, wieloletni samorządowiec, miłośnik historii regionu, prezes zarządu LGD Wstęga Kociewia oraz Jacek Ordowski, nauczyciel, historyk i animator kultury.
Mówcy mówili o osobie, dokonaniach oraz życiowych pasjach i wartościach ks. Mrossa, które gniewska szkoła w momencie przejęcia imienia, od 10 już lat krzewi i wpaja młodym ludziom, zaszczepiając w nich pasję do upamiętniania historii wielu ludzi.
We wtorek, 16 września przed budynkiem szkoły uczniowie oraz oficjele złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Henryka Mrossa. Dokonali tego Starosta Tczewski Józef Puczyński w asyście Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Wojciecha Szulca oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego Piotra Odya oraz Alicja Samulewska, Przyjaciel Szkoły w asyście historyka Jana Ejankowskiego i przedstawiciela współpracującego ze szkołą zakładu Fama w Gniewie. Po złożeniu kwiatów, wszyscy wzięli udział we mszy świętej w kaplicy zamkowej, po której na dziedzińcu zamkowym miała miejsce uroczysta akademia.

Ks. Henryk Adolf Paweł Mross urodził się 24 maja 1928 roku w Gniewie. Wydał i opracował wiele prac naukowo-dydaktycznych między innymi: "Słownik biograficzny kapłanów diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1821-1920"; "Dzieje parafii Gniew od XIII wieku do 1939 roku". Praca ta przez wiele lat była uzupełniana i 19 stycznia 1982 r. stała się podstawą do uzyskania przez ks. Mrossa magisterium na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Rada Miejska w Gniewie 25 września 1997 r. podczas uroczystości Jubileuszu 700-lecia nadania aktu lokacyjnego Gniewowi w uznaniu zasług dla Gniewu nadała mu tytuł Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Antychryst_gość

    22.09.2014, 10:09

    .

    "...prac naukowo-dydaktycznych między innymi: "Słownik biograficzny kapłanów diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1821-1920" to żart? To jest praca naukowa? Jedynym powodem, dla którego szkoła nosi imię tego księdza jest to, że niej kiedyś uczęszczał?

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.