tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 20 października 2016r, godz. 21:38
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

CED tylko do sierpnia - potem budynek zajmie Urząd Miasta. Część radnych ma wątpliwości

Opublikowano: poniedziałek, 30.01.2012, 00:08. Ilość komentarzy: 24

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewscy radni zdecydowali o zakończeniu działalności Centrum Edukacji Dorosłych. Placówka będzie działać tylko do sierpnia br. Potem budynek zajmą urzędnicy z tczewskiego magistratu. Nie wszystkim radnym to się jednak podoba - m. in Włodzimierz Mroczkowski uważa, że Urząd Miasta powinien zostać przeniesiony na teren dawnej jednostki wojskowej, do tzw. koszarowca.

Na czwartkowej sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą wygaszania działalności Centrum Edukacji Dorosłych. Podczas obrad padło wiele pytań co do przeznaczenia budynku. Władze miasta planują bowiem przeznaczyć CED na potrzeby administracyjne. Budynek Centrum Edukacji Dorosłych stoi w niewielkiej odległości od siedziby magistratu, który od dłuższego czasu boryka się z problemami lokalowymi. W okazałym, neogotyckim budynku ratusza działają główne urzędowe wydziały, ale część urzędników musi gnieździć się w popeerelowskim budynku na tyłach ratusza, z którego też korzystają głównie interesanci. Stąd pomysł na zaadaptowanie dawnego szkolnego budynku na cele związane z działalnością urzędu. Radni zastanawiali się jednak, czy dobrym pomysłem jest umiejscowienie urzędu w dwóch różnych budynkach:

- Część urzędu będzie tu, część tam - wracamy do tego, co przerobiło już starostwo. Chyba lepiej, żeby wszyscy byli razem - "w kupie" - mówił radny Roman Kucharski.

Wiceprezydent Tczewa, Adam Burczyk, tłumaczył tymczasem, że wiele urzędowych jednostek w różnych miastach jest rozmieszczonych w kilku budynkach:

- Tak jest w przypadku Urzędu Marszałkowskiego, czy Urzędu Miasta Gdańska. Jesteśmy w dobie internetu i jesteśmy w stanie komunikować się na odległość, która przecież nie jest duża. Były przecież przymiarki do umiejscowienia urzędu w jednym miejscu - gdybyśmy podali kwotę, jaką trzeba by było zabezpieczyć na ten cel, to nie zostałaby przez Państwa zaakceptowana - mówił wiceprezydent do radnych.

Do swojego pomysłu przeznaczenia na cele urzędowe koszarowca leżącego na terenie dawnej jednostki wojskowej, jeszcze w ub. roku zajmowanej przez tczewskich saperów, proponował wrócić radny Włodzimierz Mroczkowski:

- Ten budynek nie wymaga wielkich nakładów na remont. Taka decyzja byłaby bardziej racjonalna, patrząc w perspektywie 10-, 20-, czy 30-tu lat. Wszystko znalazłoby się w jednym dużym budynku, z dobrym dojazdem i parkingiem. Koszarowiec jest co prawda za duży na potrzeby urzędu - liczy ponad 5 tys. m. kw. - dla urzędu i jego jednostek potrzeba około 3,7 m. kw. Natomiast można tam również umiejscowić inne miejskie jednostki.

Tymczasem władze miasta tłumaczą, że ze względów finansowych i logistycznych lepszą lokalizacją dla części Urzędu Miasta będzie dawne Centrum Edukacji Dorosłych.

- Potwierdzam, że ten budynek zostanie przeznaczony na cele administracyjne. - mówił prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Jeśli chodzi o budynek koszarowy, to nie przewidujemy przeznaczenia go na potrzeby urzędu - wymagałby to bowiem bardzo dużych zmian, jeśli chodzi o substancję majątkową. Należałoby przebudować wszystko, by przystosować go do potrzeb administracyjnych. Po drugie - jeśli przenieślibyśmy tam Urząd Miasta - za chwilę pojawiłoby się pytanie, co zrobić z nieruchomością przy ulicy Piłsudskiego. To budynek administracyjny, zabytkowy, zatem nie byłoby łatwo go zbyć i mielibyśmy dodatkowy kłopot. Poza tym budynek koszarowca jest wstępnie przeznaczony pod siedzibę Centrum Sprawiedliwości - resort sprawiedliwości przyjął tę propozycję do rozważenia.

Władze miasta planują po przeniesieniu części ratusza do CED-u, przeprowadzenie Urzędu Stanu Cywilnego z Suchostrzyg do budynku magistratu:

- W takim wypadku uwolnią się nam dwie działki - po USC i MOPSie, który jest przewidziany do przeniesienia na ulicę 1. Maja. Działki przy Armii Krajowej można sprzedać. Z kolei pawilon mógłby zostać przeniesiony do CEDu, a po jego wyburzeniu powstałby wreszcie porządny parking. Zagospodarowanie CEDu w ten sposób pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowych usług i to jest atut tego pomysłu - uważa prezydent.

Przypomnijmy, że Centrum Edukacji Dorosłych działa w Tczewie od 1992 roku. Była to pierwsza powołana w Polsce tego typu placówka, wzorowana na niemieckich uniwersytetach ludowych.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 3334 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Ci dwaj mężczyźni mogą mieć związek z podpaleniem Retmana
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (24)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 30.01.2012, 08:17
Genialne. Megadobre miejsce, w centrum, przy głównych drogach zamiast wykorzystać ku rozwojowi miasta przeznacza się na urzędasów, którzy jak wiadomo hamują rozwój miasta i jego mieszkańców. Pytanie do włodarzy: Ile jeszcze tej buty macie zamiar okazywać?
Brak zdjęcia
+1
ja_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 30.01.2012, 08:29
a mnie w sumie to tłumaczenie przekonuje - eśli chodzi o budynek koszarowy, to nie przewidujemy przeznaczenia go na potrzeby urzędu - wymagałby to bowiem bardzo dużych zmian, jeśli chodzi o substancję majątkową. Należałoby przebudować wszystko, by przystosować go do potrzeb administracyjnych. Po drugie - jeśli przenieślibyśmy tam Urząd Miasta - za chwilę pojawiłoby się pytanie, co zrobić z nieruchomością przy ulicy Piłsudskiego. To budynek administracyjny, zabytkowy, zatem nie byłoby łatwo go zbyć i mielibyśmy dodatkowy kłopot. Poza tym budynek koszarowca jest wstępnie przeznaczony pod siedzibę Centrum Sprawiedliwości - resort sprawiedliwości przyjął tę propozycję do rozważenia. Władze miasta planują po przeniesieniu części ratusza do CED-u, przeprowadzenie Urzędu Stanu Cywilnego z Suchostrzyg do budynku magistratu: - W takim wypadku uwolnią się nam dwie działki - po USC i MOPSie, który jest przewidziany do przeniesienia na ulicę 1. Maja. Działki przy Armii Krajowej można sprzedać. Z kolei pawilon mógłby zostać przeniesiony do CEDu, a po jego wyburzeniu powstałby wreszcie porządny parking. Zagospodarowanie CEDu w ten sposób pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowych usług i to jest atut tego pomysłu -
 
Brak zdjęcia
+3
senstymenty wojskowe Mroczkowskiego... ~ sds_gość
IP: 213.238.xx5.xx0
Data: 30.01.2012, 08:38
Świetny pomysł z tym CED-em. A Mroczkowski niech przestanie bredzić o jednpstce bo na sentymenty mu się zaczęło zbierać. Teren po koszarach sprzedać (19ha) i za te pieniądze zbudować nowy basen (aquapark).
Brak zdjęcia
+2
_gość
IP: 78.88.xx8.xx9
Data: 30.01.2012, 11:17
A po kiego grzyba Ci ten aquapark? Zeby chodzily tam 3 osoby dziennie?...
 
Brak zdjęcia
-14
po co ta krytyka? ~ major_gość
IP: 95.40.xx2.xx4
Data: 30.01.2012, 11:50
Odczep się od Mroczkowskiego! On jest ok.
 
Brak zdjęcia
+2
ciekawe 2 osoby... ~ _gość
IP: 213.241.xx4.xx7
Data: 30.01.2012, 19:04
Jak na razie to 2 osoby dziennie chodza do CWRDW a inwestycja kosztowała 11,5 mln. zł. jakoś w mniejszych Chojnicach, Kościerzynie aquaparki pękają w szwach , ba znam nawet takich mieszkańców Tczewa co raz w tygodniu tam jezdżą a jest to grupa 4-ro osobowa . A idx dzisiaj na tczewski basen np. w piątek wolna tylko jedna godzina !!! jedna !!! tak faktycznie 2 osoby. Jak ty nie umiesz pływac to trudno...
 
Brak zdjęcia
-1
_gość
IP: 213.17.xx8.xx5
Data: 31.01.2012, 15:54
Porządny basen przydałby się w Tczewie, bo to co mamy to jest porażka, masakra, wstyd, hańba itd itp. Szkoda słów. Obiekt miejski, czyli nasz i dla nas a ceny biletów wyższe niż w miejskich basenach w Niemczech a zarobki w Niemczech różnią troszeczkę niż w Polsce. Jednak nie wierzę, że nasi, tczewscy urzędnicy byliby zdolni "fundnąć" nam taki basen, jaki miasto i powiat kościerski zbudowali do spółki dla swoich mieszkańców. Dodam jeszcze, że Kościerzyna liczy trochę ponad 20 tys. mieszkańców.
 
Brak zdjęcia
+9
CED ~ mariola_gość
IP: 77.253.xx1.xx1
Data: 30.01.2012, 09:46
Budynku na tyłach ratusza, z którego korzystają głównie interesanci został nie dawno wyremontowany ,wydatkowano dużą kwotę pieniędzy . Teraz pwenie zostanie rozebrany o teren przeznaczony na parking dla wielmożnych ......Gdzie tu gospodarność.CED był wizytówką miasta ,świadczył usługi na poziomie .Teraz zostanie tylko prywatna Nauka ,w której pracują urzędnicy.Prywata ,prywata i tylko prywata .
Brak zdjęcia
+6
al_gość
IP: 109.207.xx4.xx0
Data: 30.01.2012, 11:02
Takich .........wybraliście to macie
Brak zdjęcia
+10
PREZYDENT i PNP ~ ._gość
IP: 77.114.xx1.xx1
Data: 30.01.2012, 11:09
To grupa likwidacyjna- to co służy społeczności lokalnej zaczyna znikać ,niedługo Tczew będzie sypialnią dla mas robotniczych które mają tyrać ,a nie rozwijać się itelektualnie czy kulturowo .Ograniczyć zatrudnianie swoich w UM to i miejsca starczy dla tych obecnie zatrudnionych,pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na rozwój miasta tj;AQUAPARK,PRZYSTAŃ YACHTOWĄ i inne słuszne inwestycje.Został prezydentem NAMASZCZONY i to jest negatywny efekt wyborów mieszkańców.
Brak zdjęcia
+3
mropenvitamine_gość
IP: 78.88.xx7.xx0
Data: 30.01.2012, 11:35
Urzad Stanu Cywilnego zostanie pewnie rozebrany a na jego miejscu powstanie supermarket z blachy falistej.
user_ico_Venom
+1
a więc ~ Venom
Uż. zarejestrowany
Data: 30.01.2012, 11:41
Budynek po CED-zie, aż się prosi aby przeniesiono do niego sąd, sama architektura budzi respekt, a i lokalizacja wyśmienita, na tyłach parking, co więcej trzeba.
Brak zdjęcia
0
....._gość
IP: 89.200.xx7.xx5
Data: 30.01.2012, 11:52
A jednostka nie miała przypadkiem być miejscem dla szpitala nowego?
Brak zdjęcia
0
"w kupie" cieplej ~ - mówi radny_gość
IP: 83.30.xx1.xx6
Data: 30.01.2012, 12:30
jak nie tak to srak w końcu i tak za wszystko zapłacą mieszkańcy !!!!!!!!!!!!!
Brak zdjęcia
+5
Jednostkę sprzedać na wolnym rynku ! ~ Mar.Suche_gość
IP: 213.241.xx9.xx2
Data: 30.01.2012, 12:47
Jednostke faktycznie sprzedać bo jak miasto zacznie tam cokolwiek urządzać w stylu Mroczkowskie i inne specjały z UM to powstanie kolejny urzędniczy kombinat pod nazwa Centrum Samorządności ! A gdzie inwestycje w rekreację czy rozrywkę ? Kino , Aquapark ...
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 30.01.2012, 14:48
Zgadzam się. Przedsiębiorca prywatny zrobi tak, aby jak najwięcej mieszkańców korzystało z jego pomysłu, bo tylko w ten sposób, może liczyć na zarobek. A mieszkańcy będą korzystać z czegoś, czego naprawdę potrzebują. Urzędnik zza biurka o miernej wiedzy i niedostatecznej wiedzy rynkowej nie powinien decydować w takie sprawie o tym co powinno tam powstać.
 
Brak zdjęcia
+2
W sprawie terenu po bylej Jednosce Wojskowej ~ Malgorzata gosc_gość
IP: 83.238.xx9.xx8
Data: 30.01.2012, 15:38
na tym terenie wybudować bardzo piekny szpital z prawdziwego zdażenia jest dobry dojast dożo pieknej zieleni dla osob chorych z wyjsciem na posesje przy szpitalna zeby chorzy mogli po oddychać swieżym powietrzem tak jak jest w Koscierzynie mieszkańcy Tczewa byli by bardziej zadowoleni .
Brak zdjęcia
-1
"dojast" - trzymajcie Mnie ! ~ Any_gość
IP: 213.241.xx4.xx7
Data: 30.01.2012, 18:59
świetny "dojast" proponuje nowy oddział psychiatryczny z dobrym "dojastem" dla Ciebie !
 
user_ico_pusia123
-11
CD ~ pusia123
Uż. zarejestrowany
Data: 30.01.2012, 16:57
To by było rozsądne wyjście gdyby tam był sąd na miejscu CDu , dlaczego płacić za to my podatnicy ,a Pana Mroczkowskiego zostawcie w spokoju , nie macie się czy zająć zróbcie te chodniki bo można sobie nogi połamać <<<<<<........
Brak zdjęcia
+7
. ~ ._gość
IP: 213.241.xx7.xx3
Data: 30.01.2012, 17:22
CO TAK MROCZKOWSKIEGO BRONICIE? UKŁADY CZY CO? MIESZKA TU WYSTARCZAJĄCO DŁUGO, LUDZIE GO ZNAJĄ Z RÓŻNEJ STRONY...ECH, JAK I RESZTĘ. NICZEGO PO NICH NIE OCZEKUJĘ, KAZDY Z NICH MA MNIE I CIEBIE W ...
Brak zdjęcia
+3
kasa ~ ja15_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 30.01.2012, 22:09
Jak nie wiecie co z kasą zrobić to odkopcie ratuszowe piwnice na placu Hallera i zorganizujcie tam knajpkę, winiarnię lub cokolwiek innego (poza lumpem i bankiem)
Brak zdjęcia
+2
_gość
IP: 213.17.xx8.xx5
Data: 31.01.2012, 15:47
Czy już jacyś smutni panowie zgłosili się po działki przy Armii Krajowej po MOPSIE?
Brak zdjęcia
0
mrok i reszta establiszmentu ma NAS w d...., ~ MROK-szok_gość
IP: 109.197.xx8.xx5
Data: 31.01.2012, 19:01
a pomysl z przeznaczeniem cED na budynku UM to poroniony. Po kija im tyle metrow, skoro komputery, cyfryzacja itd. Umozliwic odejscie emerytom UM. Miejsca i metrow bedzie dla chcacych i potrafiacych pracowac a nie z kawka do pokoju obok chodzic. Pan Mroczkow chyba sie romarzyl w terenach po JW, a sad co tam bedzie robil? Kwiaty na betonie sadzil? Ten teren zaorac i sprzedac pod budownictwo indywidualne. Chetnie sam bym tam zamieszkal opuszczajac blokowisko.
Brak zdjęcia
0
jw 3730 ~ znajomy_gość
IP: 89.204.xx4.xxx
Data: 06.02.2012, 09:46
Pan Mroczkowski to będzie wszystko robił aby w jego obrębie tam gdzie mieszka nic nie powstało aby nie zakłócało mu cisze a sąsiaduje za jw 3730 . bo tam ma wybudowany dom Cały czas myślał że jednostko wiecznie istnieć będzie.Teraz koło jego domu powinna powstać kuźnia lub muzeum miasta Tczewa w garażach JW 3730 gdzie mógłby być kustoszem daleko by nie miał tylko przez płot a zresztą jaki z niego TCZEWIAK żeby nie skierowali go do Tczewa do pracy to by nie wiedział gdzie Tczew
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew