Tczew wśród gmin objętych Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi

Mapa Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta (fot. http://urzad.pomorskie.eu)
Tczew wśród gmin objętych Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi
W Gdańsku zapadają kluczowe decyzje odnośnie realizacji w województwie pomorskim tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. ZIT-y mają pomóc prowadzić spójne projekty oparte na międzygminnej współpracy. W granicach obszaru Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Pomorza, zgodnie z dokumentami planistycznymi, znalazł się Tczew.

Prace nad tworzeniem listy powiatów i gmin, które utworzyłyby pomorski związek ZIT dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta szły dotąd z oporami. Wszystko z tego powodu, że inne spojrzenie na metropolię ma prezydent Gdańska, reprezentujący Gdański Obszar Metropolitalny (to tu należy Tczew), a inne - prezydent Gdyni - z Nordą, skupiającą samorządy z północy województwa. Do akcji wkroczył jednak marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który 17 stycznia zorganizował spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim, na które zaprosił włodarzy Gdańska i Gdyni. Tu ustalono, że pomorski ZIT będzie tworzyć 36 jednostek samorządu terytorialnego, które wyznaczają dokumenty planistyczne województwa (w tym również Tczew).

- Zainteresowane współpracą metropolitalną jednostki samorządu terytorialnego leżące poza tymi granicami będą również sygnatariuszami ww. porozumienia, uczestnicząc w pracach związku na prawach obserwatorów. Będą one mogły także brać udział w realizacji projektów uzgodnionych w ramach Związku ZIT. Analogiczny status obserwatora otrzyma również stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny. W pracach Związku ZIT, z prawem do udziału w podejmowaniu decyzji, będą również brali udział przedstawiciele środowisk: akademickiego, gospodarczego i pozarządowego. Prace będzie prowadził jego sześcioosobowy zarząd Związku ZIT, w którego skład wejdą prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz trzej przedstawiciele wyłonieni spośród pozostałych członków związku. - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Z zapowiedzi urzędników wynika, że samorządowcy skupieniu wokół ZITu mają podpisać porozumienie na ten temat w lutym br. Potem całość musi przyjąć Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Co to jest ZIT?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania.

Samorządy chcące realizować ZIT są zobligowane do zawiązania zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa (np. stowarzyszenia, związku międzygminnego) i przygotowania wspólnej Strategii ZIT. Znajdą się w niej m.in. najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Umawiające się samorządy muszą także podpisać porozumienie o wdrażaniu ZIT z zarządem danego województwa, ponieważ projekty w tej formule finansowane będą ze środków dostępnych w Regionalnych Programach (RPO).

Fundusze w ramach ZIT przeznaczone zostaną przede wszystkim na:

- rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny (np. wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich, budowa systemów „parkuj i jedź”, parkingów i ścieżek rowerowych);
- przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego - tzw. rewitalizacja (projekty łączące działania typowo inwestycyjne z miękkimi - np. przebudowa lub adaptacja budynków w zaniedbanej dzielnicy oraz aktywizacja zamieszkujących ją osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym - osoby pozostające długo bez pracy, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne);
- poprawę stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta (np. usuwanie azbestu, ochrona istniejących terenów zielonych w miastach, wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne);
- wspieranie efektywności energetycznej (kompleksowa modernizacja energetyczna w budynkach mieszkaniowych polegająca np. na ocieplaniu budynków, wymianie okien i oświetlenia na energooszczędne, przebudowie systemów grzewczych);
- wzmacnianie rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz poprawę dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze funkcjonalnym (np. promocja produktu turystycznego wspólnego dla całego obszaru funkcjonalnego, poprawa systemu informacji dla cudzoziemców, poprawa jakości sanitariatów publicznych, usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, bezpłatny dostęp do Internetu);
- wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego oraz innowacji (np. rozwój usług oferowanych przez Instytucje Otoczenia Biznesu).

Informacje ze strony - https://www.mir.gov.pl/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • gniewny_gość

    27.01.2014, 19:00

    partnerzy

    Gdańsk chce się pozbyć wysypisk, hałd, potrzebuje też prąd, ale nie chce mieć elektrowni węglowej no i dlatego potrzebuje partnerów. Nasi samorządowcy doskonale się do tego nadają.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx8.xx9 
  • Karolina_gość

    27.01.2014, 19:24

    Czyli można wspólnie zbudować szpital?

    Czyli można wspólnie zbudować szpital? W Tczewie - prawdziwy szpital dla kilku gmin.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx7.xx6 
  • tom_gość

    27.01.2014, 20:39

    Metropolia..

    No to kiedy Bilet Metropolitalny na pkp i meteozłoma Panie Pobłocki? Miał już być kilka lat temu!

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx6.xx8 
  • _gość

    27.01.2014, 21:59

    zapytaj o to prezydenta gdyni i gdańska, którzy nie potrafią się dogadać od lat. przez te spory istniała obawa, co z kolejnym unijnym rozdaniem - musiał ich godzić aż marszałek. niestety - dopóki gdynia nie ostudzi swoich zapędów do bycia stolicą - nie ma szans na realną metropolię

    Cytuj
    IP: 78.31.xx7.xx5 

    tom_gość

    28.01.2014, 00:29

    Jaki pan taki kram

    Jakoś Wejherowo potrafiło się z dogadać i mają od początku istnienia taki bilet! U urzędzie miejskim o komunikacji decyduje osoba która nie ma o niej pojęcia Pan S.

    Cytuj
    IP: 81.219.xx6.xx8 
  • _gość

    27.01.2014, 21:35

    Brawo Prezydencie Pobłocki. Moje gratulacje!

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xxx 
  • gość_gość

    28.01.2014, 00:28

    znowu

    bilet metropolitalny obowiązuje na obszarze 14 gmin, członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej: Miasto Gdańsk; Miasto Gdynia; Gmina Kolbudy; Gmina Kosakowo; Gmina Luzino; Gmina Pruszcz Gdański; Miasto Pruszcz Gdański; Miasto Reda; Miasto Rumia; Miasto Sopot; Gmina Szemud Gmina Wejherowo; Miasto Wejherowo; Gmina Żukowo., i gdzie tu widać problem Gdyni i Gdańska? Ja tu widzę problem i nazywa sie Tczewski samorząd!!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx1 
  • oooooooo_gość

    29.01.2014, 18:51

    Problem

    K.S, przecież biegałeś po mieście i każdego namawiałeś, aby głosować na obecne władze. Byś je nadal chwalił, ale cię wylali z ciepłej posadki. Może jednak zasługiwałeś na ten los?

    Cytuj
    IP: 151.248.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.