Mądrość płynie z krzyża - Kociewska Niedziela Palmowa w Gogolewie

Niedziela palmowa w Gogolewie (fot. gniew.pl)
Mądrość płynie z krzyża - Kociewska Niedziela Palmowa w Gogolewie
Od jedenastu już lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kociewska Niedziela Palmowa w Gogolewie na trwałe wpisała się w kalendarz obchodów liturgicznych na terenie powiatu tczewskiego. Procesję z palmami poprowadził ks. Janusz Wachowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła Starszego w Dzierżążnie. Organizatorem Kociewskiej Niedzieli Palmowej było KGW w Gogolewie.

Po raz drugi w uroczystości udział wziął starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Obecne były także władze samorządowe Miasta i Gminy Gniew: burmistrz Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska, przewodnicząca Rady Miejskiej Walentyna Czapska i sekretarz gminy Danuta Zgubieńska.

W uroczystej procesji przeszli także: członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Adam Klimczak, sołtys Gogolewa Dariusz Poznański, przedstawiciele Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tczewie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia CAG Gniew Łukasz Ogonowski, Prezes Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal Krzysztof Luchowski oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich powiatu tczewskiego.

- Gromadzimy się dziś, by przygotować się do obchodów Misterium Paschalnego - rozpoczął ks. Wachowski. W homilii mówił o mądrości człowieka, polegającej na trwaniu w bliskości z Bogiem. - Mądrość płynie z krzyża - przypominał. Podziękował także pani Marii Kamrowskiej i wszystkim zaangażowanym osobom za przygotowanie uroczystości.


Miłym akcentem spotkania były życzenia urodzinowe dla ks. Proboszcza, który właśnie 20 marca obchodzi swoje urodziny. Nie zabrakło także gromkiego „Sto lat”.

11. Kociewską Niedzielę Palmową w Gogolewie uświetniła Gniewska Orkiestra Dęta pod batutą Jadwigi Mielke.

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim. Przypomina wierzącym o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy przed ukrzyżowaniem. Najważniejszym momentem jest poświęcenie palm. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne, przygotowywane z gałązek wierzby, symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Niedziela Palmowa jest również dniem spotkania młodzieży w diecezjach i parafiach w ramach Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), zapoczątkowanych w 1984 r. przez papieża Jana Pawła II. Tegoroczna niedziela jest szczególna, ponieważ bezpośrednio przygotowuje do ŚDM, które odbędą się w lipcu w polskich diecezjach, szczególnie zaś w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. Przebiegać one będą pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, nawiązującym do Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez Ojca Świętego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • zibiern_gość

    23.03.2016, 07:46

    ateista

    "madrosc plynie z krzyza" swietne hasło :) czasami lubie poczytac o smokach,wampirach,bogu,krasnoludkach i innych wytworach wyobrazni :)

    Odpowiedz
    IP: 193.92.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.