tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 00:25
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Prestiżowe wyróżnienie Newsweeka dla prezeski tczewskiej fundacji

Opublikowano: piątek, 15.07.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 21

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Waja Jabłonowska - prezeska działającej w Tczewie Fundacji Pokolenia, propagatorka powstania staromiejskiego Alternatywnego Centrum Kultury i tutorka w Programie Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności została wyróżniona w konkursie tygodnika "Newsweek Polska" o tytuł "Społecznika Roku".

Była to już trzecia edycja przedsięwzięcia - nagrody wyróżnionym wręczono podczas gali "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jak tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia, konkurs ma na celu nagłaśnianie działalności społecznej i promowanie aktywności pojedynczych ludzi oraz stojących za nimi organizacji. W tym roku wyróżniono 5 osób - Elżbietę Gurską, Prezeskę Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA, Waję Jabłonowską, Prezeskę Fundacji Pokolenia, Ks. Józefa Krawca, członka Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "BARKA", Tadeusza Rosa, Prezesa Stowarzyszenia Klub Abstynenta "Powrót" oraz Jacka Rynga, który prowadzi stronę internetową www.przyjaciel.opole.pl. Tytuł Społecznika Roku 2010 otrzymała Dorota Hedwig, wieloletnia Prezeska Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Za co wyróżniono Waję Jabłonowską?

- Dzięki niej powstały świetlica dla dzieci, Alternatywne Centrum Kultury, biblioteczka obywatelska, program wspierania liderów Obywatelska Strefa Aktywności, a także odbyła się w Tczewie jedyna w Polsce Giełda Zasobów (wymiana usług pomiędzy organizacjami, biznesem i samorządami). - czytamy na stronie Newsweeka.

Dodajmy, że o przyznaniu wyróżnienia zdecydowała specjalna kapituła, w której zasiedli Jerzy Karwelis (CMO Axel Springer Polska), Bożena Walter (Prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam), Paweł Łukasiak (Prezes Akademii Rozwoju Filantropii), Jerzy Koźmiński (Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), Lidia Kołucka - Żuk (Executive Director Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe), Jacek Bożek (Prezes Klubu GAJA), Jacek Jakubowski (Superwizor Grupa TROP), Przemysław Radwan - Röhrenschef (Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Szkoły Liderów) oraz Krzysztof Margol, prezes Fundacji "Nida" i laureat I edycji konkursu Społecznik Roku.
drukuj
Artykuł przeczytano 3847 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Rozbudowa szpitala
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (21)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Gratulacje i prośba o wyjaśnienie ~ wścibska_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 15.07.2011, 10:02
Gratuluję nagrody. Rzeczywiście fundacja wpisała się dużymi literami w tczewski pejzaż organizacji pozarządowych. Przejrzałam stronę internetową fundacji i mam kilka pytań, może ktoś z fundacji na nie odpowie? Kim są fundator Alexios Alexiou, członkowie pierwszej Rady: Grzegorz Gola, Anetta Joanna Gryckiewicz, Marek Opitz, Grzegorz Jarosław Schramke, Karol Jan Schramke, członkowie stali Rady: Grzegorz Gola, Waja Jabłonowska, Karol Jan Schramke. Gdzie zniknął fundusz założycielski 1200 zł, nie ma go w bilansie? I ciekawostka: sprawozdanie finansowe za 2007r.: wynagrodzenia: 18610,80 zł, a narzuty na wynagrodzenia: 212375,84 zł....
Brak zdjęcia
+4
_gość
IP: 212.227.xx8.xx2
Data: 15.07.2011, 11:36
No no no. Mocne pytania do Fundacji. Także chciałby uzyskać na nie odpowiedź.
Brak zdjęcia
+8
FUNDACJA SIEDZI W KIESZENI ~ zniesmaczony_gość
IP: 95.41.xx7.xx0
Data: 15.07.2011, 12:41
samorządu ,takie fundacje które wiecznie żądają pieniędzy z budżetu miasta czy powiatu coś tu nie tak
Brak zdjęcia
+5
te wszystkie fundacje..._gość
IP: 77.113.xx0.xx9
Data: 15.07.2011, 13:25
to nabijanie sobie kabzy co miesiąc.A moja wyplata to ok1600 zł miesięcznie ...czas zakładać masowe fundacje...będzie żyło się lepiej...znacznie lepiej...
Brak zdjęcia
0
Ali-gator_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 15.07.2011, 14:04
To załóż swoją fundację i zarób tyle, ile myślisz, że zarobisz. Wolny kraj.Możesz robić co chcesz. Nik cię nie zmusza do chodzenia do pracy za 1600 miesięcznie. Chciałbyś tylko dostawać? Za nic?
 
Brak zdjęcia
0
żebyś ty wiedzial pajacu_gość
IP: 77.114.xx2.xx0
Data: 15.07.2011, 17:43
żebyś ty wiedział ile ja muszę się naużerać zeby zarobić te pieniądze z takimi ludźmi jak ty:-)))
 
Brak zdjęcia
-1
Ali-gator_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 16.07.2011, 15:12
Raczej ze mną nie pracujesz i się nie użerasz. Nawet mnie nie znasz. A jak już - to tym bardziej pracuj dla siebie...
 
Brak zdjęcia
-2
odpowiedź Fundacji Pokolenia ~ Waja Jabłonowska_gość
IP: 80.55.xx2.xx0
Data: 15.07.2011, 14:16
Cieszę że portal zwrócił uwagę na wielkie wyróżnienie pracy Fundacji, nagroda jest imienna dla mnie, ale na nią złożyła się ciężka praca pracowników, wolontariuszy i członków organów Fundacji, którym serdecznie dziękuję. Odpowiadając na komentarz Od 2007 roku Fundacja dokonała zmian, w tym także wewnętrznych. Jesteśmy obecnie jedynym na Pomorzu Funduszem Lokalnym. W związku z tym kapitał założycielski przeszedł automatycznie do kapitału wieczystego Funduszu (jedna z działalności Fundacji). Kapitał obecnie wynosi 39 975,99 zł . Jest zgromadzony na lokatach bankowych w Banku Spółdzielczym w Tczewie, który jednocześnie doradza i nadzoruje umieszczanie funduszu na lokatach. Kapitał wieczysty jest nienaruszalny, jedynie odsetki od tego kapitału mogą być wydatkowane na działania społeczne. Fundacja gromadzi te fundusze na fundusz stypendialny i grantowy. Obecnie funkcjonuje Program Działaj Lokalnie i trwa nabór do programu stypendialnego Agrafka. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia, to w organizacji pozarządowej część wynagrodzeń jest księgowana jako koszty statutowe (pracownicy merytoryczni projektów) natomiast narzuty na wynagrodzenia, w 2007 roku były traktowane jako koszty administracyjne. Stąd ta różnica. Nauczenie się jaka rubryka w bilansie, rachunku wyników czy w informacji dodatkowej, co oznacza zajęło mi trochę czasu. Księgowość organizacji pozarządowych jest dość skomplikowana. Cała nadzieja w tym, że już trwają prace nad zmianą ustawy o rachunkowości i księgowość dla organizacji ma zostać uproszczona. Co do fundatora Fundacji to jest to mój tata, któremu spodobał się pomysł takiej działalności i podarował pieniądze „na start” oraz umożliwił podpisanie aktu notarialnego a notariusz, zrezygnowała z taksy notarialnej i swojego wynagrodzenia. Wymienione osoby z Rady Fundacji, są na co dzień niewidoczne, bo Rada jest ciałem doradczym, zajmuje się proponowaniem kierunków rozwoju Fundacji ich praca wykracza poza teren naszego Powiayu. W sierpniu Rada się spotyka i nastąpią zmiany w jej składzie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sylwetki członków rady pojawią się na naszej stronie internetowej. Wszystkie informacji o Fundacji są na naszej stronie, poza tym w KRS, do którego elektroniczny dostęp jest bezpłatny, wszystko o nas jest także w bazie http://www.ngo.pl link Dla pełnej przejrzystości organizujemy także dni otwarte i w każdej chwili ja i pracownicy udzielą odpowiedzi na każde pytanie dotyczące Fundacji. Podkreślam, że fundator jest osobą prywatną a nie jest to samorząd. W budżecie Fundacji niewielką część stanowią dotacje z samorządu – 5,19%. Cel i sposób ich wydatkowania zawarty jest w sprawozdaniu z działalności dostępnym na naszej stronie. Na komentarze, które są nie merytoryczne nie będę odpowiadała.
Brak zdjęcia
0
Pani Waju ~ wścibski_gość
IP: 109.207.xx4.xx3
Data: 15.07.2011, 16:01
Każda z wymienionych osób ma swój dobry życiorys, którego nie ma co się wstydzić, a odwrotnie - można się chlubić, z przydaniem blasku samej Fundacji. Dlatego sugeruję, by na stronie fundacji poświęcić im trochę miejsca. Nawiasem mówiąc, fotografie autorstwa pana Opitza warto pokazywać przy każdej okazji. Przy takim rozmiarze działalności, jaki prowadzi fundacja, warto przemyśleć zatrudnienie fachowej pomocy księgowej. Podobnie sprawa standardów jawności, przejrzystości i publikowania sprawozdań - warto to robić na wzór BIP. To też jest przecież element promocji organizacji. Myślę, że "wścibska" nie miała niczego złego na myśli - skoro sami publikujecie, to nie dziwcie się, że ktoś może to przeczytać. Samą Fundację znam od kilku lat i rzeczywiście robi ona dobrą robotę, choć poza Fundacją Dla Tczewa pani Wiesi Quella nie ma w naszym regionie wielkiej konkurencji, ale to już kamyk do ogródka władz samorządowych. Pozdrawiam i GRATULUJĘ!
 
Brak zdjęcia
-1
LSQ_gość
IP: 109.207.xx7.xx7
Data: 15.07.2011, 14:23
Za darmo nie utrzymasz fundacji.. a ludziom trzeba zapłacić. Załóż własną i działaj charytatywnie. Gratulacje za wyróżnienie.
Brak zdjęcia
-2
!_gość
IP: 77.114.xx4.xx1
Data: 15.07.2011, 15:33
Gratuluję Pani Jabłonowskiej! krytykują ci którym nic się nie chce i nic nie warto
Brak zdjęcia
+2
merytorycznie jest 5.19 % ~ merytoryczny_gość
IP: 77.114.xx1.xxx
Data: 15.07.2011, 15:33
dotacji z samorządu miej honor i zrezygnuj z jakiejkolwiek
Brak zdjęcia
-1
żenada ~ przyjaciel_gość
IP: 80.55.xx2.xx0
Data: 15.07.2011, 16:00
Żenada, tak nazwałbym ten komentarz. Jeżeli na czymś się nie znam to się na ten temat nie wypowiadam bądź pytam. Nie rzucam krytycznymi uwagami na prawo i lewo. Tak też proponuję czynić autorowi powyższego komentarza... Jeśli chodzi o dotacje z samorządów, to są one pożytkowane przez samych mieszkańców, np. w postaci grantów na realizację inicjatyw w ramach programu DZIAŁAJ LOKALNIE ! Zapraszam na stronę http://www.fundacjapokolenia.pl link i życzę miłej lektury, nt. prowadzonych przedsięwzięć, projektów, działalności Fundacji i jej przyległości.
 
Brak zdjęcia
0
O CO CHODZI? TO JEST WOLANTARIAT ~ ZWODOWY.BASTA_gość
IP: 93.198.xx9.xx3
Data: 15.07.2011, 16:39
Wszystko.
Brak zdjęcia
-2
Wolontariat w FP oraz Fundacja Pokolenia ~ Wolontariusz....._gość
IP: 95.41.xx7.xx2
Data: 16.07.2011, 08:23
Wiem, jest demokracja i wolność słowa, ale proszę nie krytykować tej działalność. Ten kto nie był tam i nie wie czy się zajmuje FP to po co wygadywać bzdury ? Weźcie się lenie za pracę a nie . Zazdroszczą marnego zarobku w FP. Wiecie ile to roboty tam ? Nie zdajecie sobie sprawy . Trzeba to załatwić, tamto, a i jeszcze jakiś wnioski pisać. Fuuuull pracy. Więc wścibski_gość zapraszam Cię do fundacji poniedziałek od 8 i ocenisz pracę. Fundacja jest otwarta dla każdego, więc przyjdź tam i powiedz p. Jabłonowskiej prosto w twarz co o tym sądzisz, a nie tutaj wygadujesz. Bo co nikt Cię nie widzi to jesteś maczo i hardcor ? Pfffff..... Żal po prostu was , którzy nie wiedzą czym zajmuje się Fundacja Pokolenia oraz na co są pieniążki przeznaczane.
Brak zdjęcia
+2
do Wolontariusza ~ wścibski_gość
IP: 109.207.xx4.xx3
Data: 16.07.2011, 20:28
Zamiast pisać komentarze spróbujcie zastanowić się nad uwagami, które tu padają i w sposób całkowicie transparentny opublikujcie wszystkie informacje na swojej stronie internetowej. Zastanów się też nad tym, co napisałeś w ostatnim zdaniu? Kto jest winien tej niewiedzy i jej skutkom?
 
Brak zdjęcia
+5
tczewiak_gość
IP: 83.11.xx2.xx7
Data: 16.07.2011, 09:09
Nagroda na pewno należy sie fundacji za całokształt i wieloletnią działalność na rzecz społeczeństwa. Zawsze pozostanie jednak małe ale: Fundacja, dzięki temu że Waja Jabłonowska była pracownicą starostwa blisko związaną z byłym starostą otrzymała od powiatu prawie za darmo w dzierżawę wielki budynek na kościelnej. Dzieki temu mogła powstać zebra i akwarelka, ale też wynajmuje się powierzchnię pod sklep i można prowadzić szkolenia, co daje stały przypływ dochodów i miejsce do realizacji projektów. Daje to fundacji ogromne możliwości do działania. O tak luksusowych warunkach inne organizacje mogą tylko pomarzyć i mimo cięzkiej pracy ich członkowie nie zostaną raczej społecznikami roku.
Brak zdjęcia
-5
tczewiak gadasz bzdury ~ cheb_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 16.07.2011, 10:00
Twierdzisz, że Fundacja ma luksusowe warunki, ha,ha,ha stary jak to jest luksus to ja jestem ksiądz. A kilkutysięczne rachunki to według Ciebie prawie za darmo ? A co powiesz na to, że miasto wyremontowało za swoje budynek kolejówki w celu stworzenia przestrzeni dla organizacji tczewskich? To co też źle. Samorządy maja obowiązek wspierania trzeciego sektora i generalnie ten trend będzie się rozwijał, więc nie miaucz, że ktoś coś dostał za darmo, bo nie wiesz ile to kasy wszystko kosztuje. Myślisz, że to są tak wielkie przychody z wynajmu sklepu, który sprzedaje wszystko za 5 zł ? Jestem ciekawy jaka druga organizacja tczewska byłaby zdolna do prowadzenia działalności na taka skalę.
Brak zdjęcia
+7
do cheb ~ tczewiak_gość
IP: 83.25.xx7.xx0
Data: 16.07.2011, 16:57
Wyluzuj. Napisalem tylko, że fundacja jako jedyna organizacja dostała cały, wielki budynek, a inne mają siedziby gdzie się da, często w kiepskich warunkach. Rozumiem że duży budynek generuje duże rachunki, ale do tego nie dochodzi dzierżawa, która w przypadku tej powierzchni wynosiłaby kilka tysięcy złotych. Co do sklepu - jest on na placu Hallera, w centrum miasta i mimo, ze sprzedaje wszystko za 5zł to nie oznacza, ze 5zł płaci za wynajem. Jest tam duzy ruch i wydaje mi się, że fundacja ma z wynajmu konkretny stały dochód, który pozwala opłacać rachunki. Cieszy mnie, ze miasto, w odróznieniu od powiatu, daje miejsce wielu organizacjom. Nie słyszałem, żeby fundacja majac wielki budynek komuś zaproponowała chociażby pokój na siedzibę. Mając taką bazę można prowadzić działalność na dużą skalę i zaistnieć w mediach. Inni tej szansy nie mają
 
Brak zdjęcia
0
w budynku administrowanym przez fundację ~ s_gość
IP: 84.38.xx7.xx1
Data: 17.07.2011, 19:54
ma siedzibę kilka organizacji pozarządowych, chociażby OKNO, stow. osób bezrobotnych i bezdomnych, z tego co wiem płacą niewiele, bardziej za koszt eksploatacji niż wynajem, w piwnicach gra za darmo kilkanaście kapel a prąd też kosztuje, jest Zebra. Dochód ze sklepu z pewnością jakis jest natomiast budynek jest w "średnim" stanie technicznym, co pochłania na pewno mnóstwo pieniędzy. samo ogrzanie go zimą to wyzwanie rzędu kilku tysięcy miesięcznie. Fundacja od 9 lat działa w Tczewie i robi mnóstwo pozytywnego zamętu. Dzięki tym działaniom powstają place zabaw na wsiach, w tczewie jest miejsce dla młodych zespołów, jest świetlica dla dzieci i wiele by jeszcze wymieniać. Nagroda się Wai w pełni należy i korzystając z okazji - moje gratulacje:) A fundacji z okazji zbliżających się urodzin - sto lat :)
Brak zdjęcia
0
, ~ belzebub_gość
IP: 81.219.xx8.xx9
Data: 06.01.2012, 13:59
trzymajcie od zebry daaaleko swoje dzieci...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew