Gniew. Pierwsza Noc Bibliotek za nami

(fot. gniew.pl)
Gniew. Pierwsza Noc Bibliotek za nami
30 maja w Gniewie odbyła się pierwsza ogólnopolska noc bibliotek. Gniewska Książnica na tę okoliczność przygotowała wiele atrakcji dla swoich czytelników. Ta noc zbliżyła pokolenia.

Już we wspólnym tańcu na rozgrzewkę spotkała się młodzież ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Okazało się, że zumbę może tańczyć każdy i każda okazja jest do tego dobra. Warsztaty taneczne poprowadziła grupa Tenagdance. Kolejną atrakcją wieczoru był pokaz fryzjerski w wykonaniu Marty Chmielewskiej.

Podczas nocy bibliotek odbyła się także kawiarenka obywatelska zorganizowana w ramach projektu „Leby - historia kupiectwa gniewskiego” dofinansowanego w ramach Funduszu Akumulator Społeczny ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Poprzedził ją spacer po kupieckim Starym Mieście w Gniewie - ulicą Piłsudskiego i placem Grunwaldzkim. Międzypokoleniową grupę oprowadzał urodzony gniewianin - pan Ewald Jabłoński. Ze wspomnień naszego przewodnika oraz dodatkowych informacji spacerowiczów można wywnioskować, iż w rejonie Starego Miasta było znacznie więcej placówek handlowych. Były one też bardziej zróżnicowane: od zakładu szewskiego, poprzez sklep prowadzony przez modystki, po hotel „Polonia”. Obecnie na Starym Mieście królują sklepy, ale to podobno znak naszych czasów. Co ciekawe, wspomniane placówki zmieniały swój charakter (np. od sklepu meblowego, poprzez kino, wylęgarnię kurcząt, bibliotekę do pracowni fotograficznej.

Zwiedzanie Starego Miasta zakończyło się debatą, podczas której słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku dyskutowali o miejscach na gniewskiej starówce, które podobają im się najbardziej i z których są dumni, miejscach z największym, a niewykorzystanym potencjałem, o formach aktywności, ofercie kulturalnej i wydarzeniach na Starym Mieście oraz o rzeczach, których dziś bbrakuje jeszcze na starówce.


Wypowiedzi uczestników debaty stanowić będą też część konsultacji społecznych, jakie wkrótce odbywać się będą na Starym Mieście w Gniewie, w związku z projektem lokalnego programu rewitalizacji.

Jednocześnie w czytelni biblioteki odbyła się promocja poradników dotyczących urody, zdrowego odżywiania się i ćwiczeń. Ciekawą atrakcją dla uczestników Nocy Bibliotek był pokaz makijażu, który poprowadziła wizażystka Hortensja Bobin. Pokaz dotyczył tegorocznych trendów wiosenno-letnich. Po zakończeniu debaty i pokazu makijażu odbyło się losowanie nagród dla uczestników tegorocznej edycji Nocy Bibliotek. Tuż przed północą odbyły się wizualizacje, ćwiczenia relaksacyjne i usprawniające ciało, które poprowadziły Judyta Dworakowska i Renata Muller.

Organizatorem Gniewskiej Nocy Bibliotek była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Wierzchowskiego, a partnerem wydarzenia Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku.

Drukuj
Prześlij dalej