tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 23:14
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Obligacje za 14 mln zł na budżetowy deficyt

Opublikowano: piątek, 17.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Starostwo powiatowe wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 14 mln zł - papiery wartościowe mają pomóc w sfinansowaniu planowanego deficytu budżetu miasta na ten rok. Władze powiatu liczą na to, że papierami zainteresują się nie tylko banki, ale także sami mieszkańcy.

Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu podjęli tczewscy radni powiatowi. Dlaczego starostwo zdecydowało się na emisję papierów? Ma to ułatwić sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego w 2010 roku, wynikającego w szczególności z realizacji zadań inwestycyjnych. Powiat wyemituje obligacje powiatowe na okaziciela w łącznej liczbie 14 tys. sztuk o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 14 mln zł.

Obligacje zostaną wykupione w ośmiu seriach (pierwsza po trzech latach) z dochodów własnych Powiatu Tczewskiego według wartości nominalnej.

- Obligacje powiatowe w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Powiatu bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Ich emisja daje możliwość określenia takich terminów wykupu, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu. Przeprowadzone analizy finansowe przez firmę Inwest Finance Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu wykazały, że emisja obligacji na kwotę 14 mln zł, po zachowaniu pewnych warunków, pozwala zachować płynność finansów Powiatu we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania - uważa starosta tczewski, Witold Sosnowski.

Obligacje powiatowe to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Powiat Tczewski otrzyma od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sam będzie zobowiązany do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Obligacje emitowane zostaną w 2010 r. w ośmiu seriach. Emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej i zostanie skierowana do inwestorów krajowych i zagranicznych w liczbie mniejszej niż 100 osób.
 
Uchwała Rady Powiatu w sprawie emisji obligacji powiatowych została podjęta 24 sierpnia br. Banki mogą teraz przygotowywać oferty. Po przeprowadzeniu postępowania i wybraniu agenta emisji zostanie podpisana umowa z bankiem-agentem emisji. Uchwała upoważnia również zarząd do podjęcia decyzji o wprowadzeniu obligacji do zorganizowanego systemu obrotu, co m.in. stwarza możliwość zakupu obligacji przez mieszkańców powiatu i innych inwestorów.
drukuj
Artykuł przeczytano 1940 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kontrola policji
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
Inwestują wreszcie w tym POWIECIE ~ Jac_gość
IP: 178.56.xx3.xx5
Data: 17.09.2010, 07:35
Widać że mają chęć i pomysły na inwestycje - wreszcie się coś dzieje. Pozdrawiam
Brak zdjęcia
-1
ja pier***_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 17.09.2010, 10:38
to juz sie robi załosne, ze kazdy post dotyczacy "pochwal" starostwa otrzymuje odrazu minusy :/
 
user_ico_C>K>M
-4
Perpetum mobile ~ C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 17.09.2010, 08:03
Ludzie kupią obligację, będzie kasa, a za parę lat trzeba je będzie wykupić z %, na co środki będą pochodzić z podatków od ludzi:)
user_ico_mieczyslaw
0
CKM, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.09.2010, 10:11
ale nie przejmuj się, przecież właśnie o to chodzi, żeby "ciemny lud to kupił". A kadencja się skończy, więc martwił się będzie następca, a ten co długów narobi nie odpowie przed nikim i niczym.
 
Brak zdjęcia
+2
Standardowe dzaiałenie ~ Tczewa_mieszkaniec_gość
IP: 91.94.xx6.xx8
Data: 17.09.2010, 10:57
To że samorzady emitują obligacje to normalna rzecz na całym świecie. Bo pewnie warszawka wiekszość budżetu państwoego przejada a w miastach i powiatach dostaje się to co z tego zostanie. Jakiś trzeba to inwestować a obligacje w tym pomagają
user_ico_roza-81
+1
Obligacje ok ale... ~ roza-81
Uż. zarejestrowany
Data: 17.09.2010, 13:12
Skoro chcą stworzyć możliwość zakupu obligacji mieszkańcom powiatu ,to czy nie lepiej byłoby zmniejszyć wartość nominalną obligacji z 1 tyś. do setek zł?(na pewno zwiększyło by to grono zainteresowanych)no i przydały by się takie proste informacje dlaczego to się opłaca i którym inwestycją łata to budżet
Brak zdjęcia
0
Jak teraz nie ma pieniążków to potem będą? ~ baniak_gość
IP: 95.51.xxx.xx2
Data: 17.09.2010, 17:39
Czy potem nie będzie się po prostu wykonywać żadnych inwestycji? Czy nie będzie wykupów...
Brak zdjęcia
0
rudy_gość
IP: 81.219.xx8.xx6
Data: 17.09.2010, 18:16
zbyt duży koszt tych obligacji to to nie bedzie, bo takie obligacje w dzisiejszych czasach sa oprocentowane max 6%, wiec kupisz obligacje za 1000zl, zarobisz 60 a przez ileś miesięcy (lat) kasę masz zamrożoną
user_ico_ProxX
-4
ProxX Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 18.09.2010, 16:03
Zakładając wykup po 3 latach powinni sprzedać je po 820-850 zł.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew