tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 01:39
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Cykliści obradowali w Tczewie - kongres Europejskiej Federacji Cyklistów

Opublikowano: wtorek, 18.05.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Kilkudziesięciu rowerzystów z Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF) przez dwa dni debatowało w Tczewie o ruchu rowerowym w miastach położonych nad dużymi europejskimi rzekami. Wszystko w ramach corocznego zjazdu ECF. Dlaczego cykliści wybrali właśnie Tczew? Bo jak dotąd jesteśmy jedynym miastem w Polsce, posiadającym certyfikat BYPAD.

Europejska Federacja Cyklistów (ECF) działa od 1983 roku, skupiając 60 stowarzyszeń z 37 krajów. Na tczewskie obrady zjechali się delegaci z z całej Europy oraz obu Ameryk. Podczas corocznego zjazdu członkowie ECF biorą udział w spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym, konferencji tematycznej i 2-3 dniowego przejeździe po regionie. Dlaczego ECF wybrało w tym roku Tczew? Bo dotąd jako jedyne polskie miasto posiadamy certyfikat rowerowy BYPAD, którego przyznanie oznacza, że dane miasto ma dobry, wieloletni plan na rozbudowę infrastruktury dla jednośladów i podstawy do aplikowania i środki unijne. BYPAD ma w Polsce jeszcze gmina Smołdzino i usiłuje uzyskać Gdańsk. Wizyta delegatów EFC rozpoczęła się kongresem w grodzie Sambora:

- W Tczewie tworzą się coraz lepsze warunki do jazdy. Przeprowadzenie kongresu Europejskiej Federacji Cyklistów to wydarzenie o wielkiej randze dla miasta. Kongres zapraszający cyklistów z Polski, Europy i obu Ameryk świadczy o wybitnie międzynarodowym charakterze i ma wielką szansę stać się platformą wymiany doświadczeń. Miasto Tczew, dzięki podjętej szerokiej dyskusji o wprowadzenie szerokich zmian, rozwijających komunikację rowerową, może stać się miastem o nowoczesnym modelu komunikacyjnym. - napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów, marszałek województwa, Mieczysław Struk.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Manfred Neun, prezydent EFC, Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Pomorskiego oraz Zenon Odya, prezydent Tczewa:

- Ta konferencja jest organizowana w bardzo dobrym momencie. Chcę bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nowoczesny ruch rowerowy oparty jest o bardzo niewielkie inwestycje, które dają bardzo duże korzyści. I te niewielkie działania dają ludzie przestrzeń do jazdy na rowerze. - mówił Manfred Neun.

O budowaniu zrównoważonego rozwoju w naszym kraju mówiła Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki:

- Tematyka rowerowa jest bardzo istotna dla rozwoju polskiej turystyki. Przede wszystkim chciałabym podziękować władzom miasta i województwa, że zabiegają o realizację tego typu wydarzeń w Polsce. Priorytety i cele, jakie sobie stawiamy, mówiąc o budowie polityki rowerowej w naszym kraju wynikają przede wszystkim z pewnych priorytetów Unii Europejskiej, które uważamy za ważne, budując nasze priorytety narodowe. W obszarze wielu polityki sektorowych, a dla mnie tej najważniejszej - tj. dotyczącej turystyki, priorytetem jest rozwój zrównoważony. I właśnie turystyka rowerowa stanowi jedno z podstawowych narzędzi jego realizacji.

Z kolei Michael Cramer, europoseł, opowiadał o idei budowy europejskich tras rowerowych. Szlak "Żelaznej Kurtyny" rozciąga się od Morza Barnesa do Morza Czarnego - liczy około 7 tys. km i będzie przebiegał przez 20 krajów - w tym przez Polskę.

- Jeszcze trzydzieści lat temu, gdyby ktoś powiedział, że będziemy swobodnie przekraczać granicę, to byłoby to niewyobrażalne. A nie byłoby to możliwe bez wkładu społeczeństwa polskiego i wkładu Solidarności. Na wygodach drogach, unikając ruchu samochodowego, będziemy mogli swobodnie przekraczać granicę dawnych bloków.

Marta Chełstowska mówiła o rozwoju ruchu rowerowego w naszym województwie:

- Do 2013 roku samorządy lokalne mają szanse dofinansować wiele inicjatyw lokalnych. - podkreślała - Niegdyś turyści rowerowi to był ułamek procenta - dziś mamy około 10 proc. podróżnych, którzy jeżdżą na rowerze. W Gdańsku powstało ponad 75 km tras rowerowych. Ale Tczew nie pozostaje w tyle - ostatnio powstało tu ponad 6 km tras rowerowych, a poza tym bierze udział w projekcie Presto.

Po tczewskiej części konferencyjnej członkowie EFC wzięli udział w przejeździe rowerowym po Kociewiu. Goście zwiedzili również Trójmiasto - z perspektywy dwóch kółek oglądali m. in.
Stocznię Gdańską - oraz gminę Smołdzino.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2018 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
~`_gość
IP: 83.25.xxx.xx9
Data: 18.05.2010, 00:07
Jakiś inny Tczew jest w Polsce??? czy to ich własny Matrix ???
Brak zdjęcia
+9
KPINA ~ pit_gość
IP: 82.160.xx0.xx7
Data: 18.05.2010, 06:52
Tczew miastem rowerowym ??? KPINA
Brak zdjęcia
+5
jaki certyfikat posiada Tczew? ~ mieczyslaw_gość
IP: 213.17.xx3.xx9
Data: 18.05.2010, 10:09
i za co? za wirtualna infrasrukture rowerowa? za wirtualnie przyjazna rowerzystom tanke miejska?
user_ico_kydzusze
+4
kodeks ~ kydzusze
Uż. zarejestrowany
Data: 18.05.2010, 10:52
Mam wrażenie że droga dla rowerów np na Al Zwycięstwa jest przeznaczona dla pieszych. Jak porusza się tam rowerzysta który dzwonkiem sygnalizuje aby zejść mu z drogi wywołuje oburzenie i krzyki pieszych. Może by tak przeprowadzić edukację pieszych także przez Straż Miejską, tylko na litość bez mandatów.
Brak zdjęcia
-1
fafkulce_gość
IP: 109.207.xx0.xx1
Data: 18.05.2010, 14:05
Popieram! Pooooooooooopieeeeeeeeeerrrrrrram! Łażą jak swięte krowy.
 
user_ico_MIO
-2
MIO Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 18.05.2010, 12:00
Planują , obradują ale to chyba nie o to chodzi? Czas na konkretne decyzje i działania.
Brak zdjęcia
-1
pseudo geograf_gość
IP: 109.207.xx0.xx1
Data: 18.05.2010, 14:03
Pomimo usilnych starań nie udało mi sie odnaleźć Morza Barnesa, o którym podobno opowiadał pan Michael Cramer. A morze to chodziło o Morze Barentsa?
Brak zdjęcia
+4
TCZEW NIE POZOSTAJE W TYLE??!! ~ CINEK_GOŚĆ_gość
IP: 212.31.xx0.xx4
Data: 18.05.2010, 15:58
Gdańsk 75 km tras Tczew 6 km i to poszarpane po 500 metrów jedna ścieżka . . . . . niech ktoś wytłumaczy, jak nie pozostaje w tyle to gdzie ?? Jak można taki kongres organizowac jak nie ma infrastruktury rowerowej!!! Ja bym się ze wstydu spalił chyba że od planów same powstana drogi rowerowe
Brak zdjęcia
+2
.. ~ s_gość
IP: 84.38.xx8.xx2
Data: 18.05.2010, 17:35
Ta cała sytuacja zakrawa na śmieszność. Następnym razem proponuje zorganizować w naszym mieście kongres nt. ratownictwa górskiego bo mniej więcej na takim samym poziomie jak infrastruktura rowerowa jest w Tczewie infrastruktura narciarska.
Brak zdjęcia
0
To jest naprawdę kpina ~ Zasmucona_gość
IP: 91.150.xx2.xx1
Data: 20.05.2010, 14:26
Robienie takiego audytu i nadmuchanej dokumentacji, która się pewnie nigdy nie zrealizuje jest marnowaniem pieniędzy podatników. A wiecie ile taki audyt kosztuje??? Za to można wyremontować dużo ścieżek....Smutne to wszystko...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew