tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 21:53
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tłumy oblężyły zamek w Gniewie

Opublikowano: czwartek, 30.06.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Właśnie zaczyna się pierwsze lato pod rządami nowych włodarzy gniewskiej twierdzy. I już pierwsza duża impreza, czyli XX Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski, okazała się wielkim sukcesem i przyciągnęła do zamku nie tylko turystów, ale i mieszkańców gminy, dla których w tych dniach wejście na zamek było darmowe.

Każdego dnia długiego czerwcowego weekendu na gości odwiedzających zamek czekała moc atrakcji. Dwudziestego czwartego czerwca po raz pierwszy pod zamkiem pojawiły się gondole, które teraz będą już regularnie pływać znad nowo otwartej przystani. Gondolą przypłynął do Gniewa tego popołudnia sam Jan III Sobieski z ukochaną Marysieńką i synem.

XX Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski został otwarty w samo południe 25 czerwca. Jako pierwsi w szranki stanęli rycerze na koniach walczący kopiami.

- Szczególnym wydarzeniem podczas tegorocznego turnieju było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi z Jani, który to w 1454 r. z nominacji króla został wybrany pierwszym Wojewodą Pomorskiem. Pierwszą siedzibą Jana z Jani był gniewski zamek, a w tym roku minęła 550. rocznica jego śmierci. Wśród znamienitych gości, którzy przybyli na uroczystość znalazł się między innymi poseł Jan Kulas. Odsłonięcia tablicy dokonał starosta tczewski, Józef Puczyński. Nowi włodarze zamku wręczyli też tego dnia zasłużonym dla zamku pamiątkowe szable i tytuły obrońców Gniewa. Wyróżnieni w ten sposób zostali: Józef Puczyński, Sławomir Kazimierczak, Stanisław Grzegorzewski, Kazimierz Rutkowski i Zenon Sobecki. - relacjonuje Agnieszka Świercz-Hyska z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

Podczas turnieju twierdza gościła najsławniejszych zawodników, rycerzy Europejskiej Ligii Joustingowej, organizacji skupiającej ponad 100 przedstawicieli z 16 krajów z Europy, USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii. Zawodnicy uczestniczyli w gonitwach turniejowych, opartych o wzorce historycznych turniejów średniowiecznych i nowożytnych. Podczas imprezy rycerze nie tylko walczyli na koniach, ale też zdobywali "zamczysko", czy też brali udział w zawodach sprawnościowych. Jak co roku nie zabrakło też i tym razem nocnego widowiska "Turniej złotej róży", czyli nocnych pojedynków w oprawie światła, laserów, ognia i dźwięku.

Zwycięzcy turnieju: Konne gonitwy sprawnościowe - Caroline Egelman (Szwecja); konne gonitwy ostre (Joust) Adam Firyn, turniej bojowy pieszy - Andrzej Żmuda-Trzebiatowski, gaciohurt - Adam Firyn, zamczysko - Chorągiew Podolska.

Galerię zdjęć dotyczącą tego wydarzenia można zobaczyć tutaj
 
drukuj
Artykuł przeczytano 2101 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Lutowanie ręczne
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
wiedźma_gość
IP: 109.197.xx6.xx9
Data: 30.06.2011, 11:15
"Oblężyły"? A może jednak "obległy"?
Brak zdjęcia
0
Michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 30.06.2011, 15:26
Caroline EGEMALM
user_ico_GryFFF
+2
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.06.2011, 17:31
W Gniewie kruszyli konopie? Tak na legalu? Osz ci rycerze;)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew