Etyka w szkole. Jak to jest? Pyta czytelniczka, odpowiada prezydent

Etyka (fot. tcz.pl)
Etyka w szkole. Jak to jest? Pyta czytelniczka, odpowiada prezydent
W dniu wczorajszym (31.08.2014) weryfikując plan zajęć mojego syna, ucznia SSP nr 2 zorientowałam się, iż w tym roku szkolnym 2014/2015 zajęć etyki w planie nie uwzględniono. Na mocy tego artykułu chciałabym się dowiedzieć, dlaczego ja i moje dziecko zostaliśmy pozbawieni wyboru przedmiotu etyki w szkole.

W ubiegłym roku szkolnym funkcjonowało to bez zarzutu, byłam zachwycona. Chciałabym, aby urzędnicy magistratu wyjaśnili mi zaistniałą sytuację, gdyż są ustalenia odgórne z tego co mi wiadomo. Dzieci z SSP nr 2 będą miały propozycję uczestnictwa w zajęciach etyki w innej szkole, prawdopodobnie w SSP nr 11, w godzinach popołudniowych, gdyż uzależnione to jest ilością deklaracji. Mnie jako rodzica nie bardzo to absurdalne postanowienie interesuje. Ja chciałabym mieć prawo wyboru w mojej szkole, bo takie mi przysługuje.

Proszę o wyjaśnienie jaka ustawa to reguluje, gdyż w mej ocenie jest to typowa dyskryminacja. Z tego co mi wiadomo uczeń może uczestniczyć zarówno w zajęciach etyki jak i religii w szkole, do której uczęszcza. Nie jest to "opcja albo religia albo etyka". Może jednocześnie być uczestnikiem obu zajęć. Większość z nas rodziców nie jest o tym poinformowana, żyjemy w niewiedzy. Nadmieniam, iż zajęcia z etyki nie są to zajęcia "antyreligijne". Dlaczego mniejszość szkolna została zdyskryminowana?

Nie mam nic przeciwko uczniom uczęszczającym na zajęcia religii, ale chciałabym, aby moje dziecko chodziło na etykę w swojej szkole.


Proszę, aby urzędnicy wyjaśnili poprzez ten artykuł, wszystkim rodzicom, dzieci, nie uczęszczających na lekcje religii. Dodam, o czym wszyscy wiemy, że SSP nr 2 w Tczewie jest szkołą świecką, nie ma statusu katolickiej, więc nie rozumiem. Nie jestem związana z żadną ze szkół, ani podobnymi instytucjami, dlatego proszę o wyjaśnienie urzędników. Jak regulują to przepisy i jakie. Dlaczego pozbawiono mnie wyboru, a w czasie kiedy klasa mojego syna ma lekcje religii, moje dziecko musi być..? No właśnie gdzie? Bo po tych zajęciach są jeszcze inne lekcje.

Jestem zwykłym rodzicem ucznia SSP nr 2, nie chcę biegać od urzędnika do urzędnika, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji, aby wszyscy rodzice wiedzieli, nie wiem, jak ma się sytuacja w innych tczewskich szkołach - z wyrazami szacunku mama ucznia SSP nr 2.

Alina - rodzic ucznia SSP 2


Zgodnie z prośbą naszej czytelniczki o komentarz do sprawy poprosiliśmy przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Tczewie. Odpowiedzi udzielił zastępca Prezydenta Miasta Tczewa ds. społecznych Zenona Drewa:

Zajęcia z etyki organizowane są w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach zmienione rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 r.

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów, według zasad określonych w przywołanym wyżej rozporządzeniu. Od 1 września 2014 r. będzie obowiązywać zasada wyrażania życzenia w formie oświadczenia pisemnego. Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny.

Zgodnie z § 2 ust.1 szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii/etyki dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy (oddziału). Dla mniejszej liczby uczniów lekcje w szkole powinny być organizowane w grupie międzyklasowej lub międzyoddziałowej.
Jeżeli w poszczególnych placówkach nie wyraża woli uczestnictwa w zajęciach etyki co najmniej siedmioro uczniów organ prowadzący zobowiązany jest do zorganizowania grupy międzyszkolnej.

Zmiana rozporządzenia dotyczy skreślenie zdania, uzależniającego możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów i ma na celu zapewnienie nauki etyki każdemu uczniowi, który taką chęć wyrazi. W roku szkolny 2014/2015 lekcje etyki będą zorganizowane między innymi w oddziałach międzyszkolnych. Przyczyną takiego stanu jest zarówno liczba uczniów wyrażających chęć udziału w zajęciach z etyki w poszczególnych placówkach, jak również względy finansowe. O ostatecznych decyzjach zostaną rodzice poinformowani po dokładnej analizie ilościowej złożonych pisemnych oświadczeń wyrażających wolę uczestnictwa w tych zajęciach.

Zenon Drewa


Artykuł nadesłano na Tcz24

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (40)
dodaj komentarz

  • _gość

    01.09.2014, 14:57

    Któraś z międzynarodowych instytucji zarzuciła to ostatnio Polsce, że lekcje etyki nie są w wielu szkołach organizowane i chyba Polska będzie zmuszona do zorganizowania tych lekcji, nawet dla 1 ucznia. Niedawno mówiono o tym w mediach, ale dokładnie nie pamiętam.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • C>K>M

    01.09.2014, 17:45

    Jak będzie zmuszona, to będzie. Na razie prawo dość rozsądnie to reguluje, podając jakąś minimalną liczbę dzieci. W przeciwnym wypadku, dla każdego pojedynczego ucznia, nawet najbardziej egzotycznego jak na polskie warunki wyznania, należałoby zatrudnić nauczyciela, żeby nie "dyskryminować".

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    _gość

    02.04.2015, 17:46

    MIĘDZYNARODOWE INSTYTUCJE??? DOPRAWDY????? A CÓŻ IM DO WYCHOWANIA POLSKICH RODZIN? Niemcy potępiają merkel za wprowadzenie euro, półtora milionów Francuzów maszerowało w obronie TRADYCYJNYCH WARTOŚCI RODZINNYCH. Klany bankierskich rodzin chcą zawłaszczyć  polski majątek, własności Polaków, NAUCZANIEM CHRYSTUSA SIĘ NIE MARTWMY, PŁACZMY NAD ATEISTYCZNYM ŚWIATEM WPROWADZAJĄCYM SEKSOHOLIZM, HOMOSEKSUALIZM, PEDOFILIĘ DO SZKÓŁ...

    Cytuj
    IP: 83.11.xx6.xx1 
  • gallanonim_gość

    01.09.2014, 15:30

    mali ateiści rosną

    A precz z etyką, ludzie wychowują małych ateistów... I co nam z takich Polaków? Bóg w naszym kraju przez setki lat był zawsze na pierwszym miejscu!

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx2 
  • _gość

    02.09.2014, 12:09

    Może w końcu czas na to, żeby człowiek i kraj byli na pierwszym miejscu? Może zamiast klęczeć i udawać, że się modlimy, chodzić do kościoła na Wielkanoc i Boże Narodzenie i wszystko, co się nam przytrafi i czego byśmy chcieli, zwalać na Boga, należałoby się w końcu wziąć za robotę dla dobra kraju i mieszkańców, tak jak to się robi w krajach ewangelickich? Przypominam też, że Polska dosyć późno przyjęła chrzest i to, że ochrzcił się władca, wcale nie oznaczało, że wszyscy mieszkańcy stali się automatycznie chrześcijanami. Przypominam też, że chyba w XII wieku Pomorze Zachodnie odeszło na jakiś czas od Chrześcijaństwa i powróciło do pogaństwa. Przypominam też, że KOCHAJ BLIŹNIEGO SWEGO, JAK SIEBIE SAMEGO i jeśli ktoś nie wierzy w boga w ogóle, albo wierzy w innego Boga niż ty i ma ochotę uczęszczać na lekcje etyki, a nie na lekcji religii rzymsko-katolickiej, to tez powinieneś go kochać. Rodzice dzieci uczęszczających, lub chcących uczęszczać na lekcje etyki, tez płacą podatki i mają prawo wymagać, żeby polskie prawo było przestrzegane. Są takimi samymi obywatelami, jak rzymscy katolicy i maja takie same prawa. Chociaż, jak się posłucha i poczyta, niektórych fanatyków religijnych, to można odnieść wrażenie, że mieszkamy w jakimś rzymsko katolickim kalifacie.

    Cytuj
    IP: 213.17.xx8.xx5 

    Anonimek_gość

    08.09.2014, 19:04

    Etyka

    To, że uczeń uczęszcza na lekcje etyki, nie czyni z niego ateisty. Chyba sobie Pan/Pani nie uświadamia, co to jest etyka oraz, że religii zupełnie nie przeczy. Ba! W tczewskim "Katoliku" etyki uczył swego czasu nawet ksiądz, w pierwszej klasie liceum jest to tam przedmiot obowiązkowy.

    Cytuj
    IP: 78.88.xx5.xxx 
  • beton_gość

    01.09.2014, 15:55

    Bez obrazy i obrażania-to jest skandal,nie dać możliwości wyboru.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx8 
  • Mieszkaniec_gość

    01.09.2014, 15:56

    ..

    Bo w Polsce ważniejszy od etyki jest pieniądz i tyle w temacie.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx9 
  • kobieta_gość

    01.09.2014, 16:49

    lekcje religii

    lekcje religii nic nie wnosza w zasady wychowawcze i nauke o wierze. Szkoda czasu na bzdety podczas tych zajec. Ksieza i katecheci absolutnie nie potrafia zadbac by uczniowie wyniesli z tych lekcji wiedze biblijna lecz zachowania ksiezy i katechetow prowokuja do lekcewazenia tego przedmiotu.Ale to wszystko zmierza ,aby ksieza mieli wynagrodzenia na ktorych im bardzo zalezy.

    Odpowiedz
    IP: 93.31.xx3.xx1 
  • Anna SP 10_gość

    01.09.2014, 17:16

    problem w UM z dojściem do przepisów prawa?

    25 marca 2014 r. zostało podpisane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii i etyki w publicznych przedszkolach i szkołach. Wynikało to z orzeczenia Europejskiego Trybunały Praw Człowieka wydanego w sprawie państwa Grzelaków w roku 2010 (Państwo Grzelakowie przez kilka lat bezskutecznie zabiegali o lekcje etyki dla syna. Ponieważ syn nie chodził na religię, na jego świadectwie w rubryce „religia/etyka” zamiast oceny wstawiano kreskę. Grzelakowie argumentowali, że w sytuacji w której lekcje etyki faktycznie nie są dostępne, takie świadectwo ujawnia poglądy religijne ich rodziny. Konferencja prasowa na temat etyki w szkołach. 28 sierpień 2013 r. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła zakaz dyskryminacji oraz wolność sumienia i wyznania. ETPCz uznał także, że Polska nie zapewniając lekcji etyki dyskryminuje uczniów niewierzących. http://www.hfhr.pl/w-trzy-lata-od-wyroku-grzelak-przeciwko-polsce-wciaz-trudno-o-lekcje-etyki-w-szkolach/#sthash.5cFMOqiq.dpuf ) A to jest komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej do zmian w organizacji roku szkolnego 2014/2015 w związku ze zmiany wprowadzonymi rozporządzeniem z 25.03.2014 roku: Znowelizowane przepisy wchodzą w życie z dniem 1 września 2014 r.  Wprowadzone zmiany dotyczą jedynie zniesienia kryterium uzależniającego tworzenie grupy międzyszkolnej/pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów oraz doprecyzowania formy wyrażenia życzenia w sprawie udziału w zajęciach z religii lub etyki (w miejsce oświadczenia wyrażanego w najprostszej formie wprowadza się oświadczenia w formie pisemnej, z zachowaniem dotychczasowej możliwości jego zmiany).  źródło: http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1181-informacja-w-sprawie-zasad-organizowania-nauki-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015 w SP 10 deklarację złożyło 8 osób. W wyniku braku informacji część rodziców zrezygnowała z uczestniczenia dzieci w zajęciach etyki (co to znaczy, że zrezygnowała? Pierwszego dnia w szkole?) Moje dziecko dostało plan z religią w środku zajęć - to jest dyskryminacja. Idealnie byłoby, gdyby oprócz etyki moje dziecko mogło uczyć się także religii. Wręczono mi dzisiaj list od Prezydenta Miasta, w którym czytam o przystosowaniu budynków, sal i boisk (to wszystko jest i za to dziękuję). Zgodnie jednak z prognozą pojawiają się nieprzewidziane (?) trudności. Korzystając więc z deklaracji Pana Prezydenta w sprawie "wyeliminowania  przeszkód, które mogłyby utrudnić adaptację (naszych) dzieci do nowych warunków edukacji, podpisuję się pod petycją p. Alicji.

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx8.xx8 
  • _gość

    02.09.2014, 13:16

    Kiedy na początku lat 90-tych wprowadzano religię do szkół, mówiono że lekcja religii będzie pierwsza, lub ostatnia i że oceny z religii nie będzie na świadectwie. Potem, że będzie na świadectwie, ale że nie będzie miała wpływ na średnią ocen ucznia. I co z tego zostało? Religia jest w środku dnia, ocena jest na świadectwie i chyba (mogę się mylić) ma wpływ na średnią. Tak po cichutku, małymi kroczkami, stajemy się kalifatem katolickim.

    Cytuj
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • C>K>M

    01.09.2014, 17:40

    Prawo jest takie samo od lat, ale zamiast doczytać, lepiej kręcić aferę :) Lepiej za pośrednictwem prasy pytać wiceprezydenta niż zapytać gogola ;) Potrzeba 7 dzieci i szkoła takie lekcje zorganizuje.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • wa_gość

    01.09.2014, 18:31

    Przecież wiadomo że w Polsce są sami katolicy ;]] A tak poważnie to etyka jest w szkołach ale na papierze

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx6 
  • emeryt_gość

    01.09.2014, 19:38

    Chyba panu Drewie jednak coś się pomyliło w kwestii ilości uczniów zgłaszanych na etykę, lub nie jest po prostu w temacie. Zresztą nie po raz pierwszy.

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx8.xx5 
  • _gość

    01.09.2014, 21:52

    Emerycie - liczby, nie ilości. Jest tak jak twierdzi p. Drewa, nie ma co się czepiać.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • Anna SP 10_gość

    01.09.2014, 19:42

    cd

    jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy: Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU z 2003 r. nr 6, poz. 69, z późn. zm.) to dyrektor szkoły jest osobą odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce oraz bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza  obiektami należącymi do tych jednostek. O odpowiedzialności tej można mówić z chwilą wejścia ucznia na teren szkoły aż do zakończenia zajęć i opuszczenia jej terenu przez uczniów. Kto zatem będzie odpowiedzialny za uczestniczenie dzieci spoza SP11 w drodze do tej szkoły i za obecnośc na zajęciach w niej? Kto ma ponosić koszty dowozu dzieci? Rozumiem, że kryterium wieku dzieci będzie drugorzędne przy tworzeniu grup zajęciowych.  Niemozliwe wręcz wydaje mi sie dopasowanie takich godzin do godzin nauki dzieci ze wszystkich szkół podstawowych. Czy Pan Prezydent zapewni transport wszystkim dzieciom z ich szkół do SP11? dzieci wysyłane na basen w trakcie drogi tam i z powrotem pozostaja pod opieką szkoły. A dzieci wysyłane na etykę?

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx8.xx8 
  • Jaro_gość

    01.09.2014, 21:03

    RELIGIA DO KOSCIOŁA !!!!

    Precz z religią w szkołach, omamianie uczniów, robienie im wody z mózgu, zamiast w wieku 9-10 lat uczyc sie tego co naprawde w życiu wazne matematyka, polski inne przedmioty to wbija sie tym biednym przestraszonym dzieciom regulki do I komunii swiętej, które i tak później nic do ich zycia nie wnoszą. Świecka szkoła, świeckie przedmioty. Religia won ze szkół, niech sobie ci księża prowadzą zajęcia w kościołach a nie w szkołach. Dlaczego jako ateista mam płacić podatki na pensje dla księdza. Opodatkować w końcu tę największą czarna mafie Polski.

    Odpowiedz
    IP: 159.205.xx1.xx0 
  • gosc_gość

    01.09.2014, 21:04

    religia powinna byc na ostatniej godzinie lekcyjnej zeby innui uczniowie mogli isc do domu ktos to robi celowo zeby zeby inni uczniowie wytykali ich palcami

    Odpowiedz
    IP: 92.226.xx8.xx2 
  • artur_gość

    01.09.2014, 21:50

    dziwne

    dlaczego rodzicie którzy chca etyki dla dzieci tak się tego wstydza mówia o dyskryminacji kreskach na świadectwie, skoro ktos chce takich a nie innych poglądów dla dziecka to niech to dziecko nauczy argumentacji za nimi a nie atakuje większość wierzącą. moje dziecko chodzi na lekcje religi i nie wstydzi się tego i potrafi powiedziec iz JZEZUS jest jego przyjacielem

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx9 
  • _gość

    02.09.2014, 07:27

    Papież Leon X / XV w / był ateistą. Jedna z jego wypowiedzi : "Wszystkie wieki mogą poświadczyć, jak korzystna była dla nas ta bajka o Chrystusie".

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx8 

    Wiola_gość

    02.09.2014, 08:29

    OOOOO! ciekawe czy dziecko tak łatwo przysfoi argumentację stosowaną językiem dorosłych ,aby wytłumaczyć wszystkim na czym polega jego postawa inna od poglądów wszystkich. heeeee. weż się puknij w ten głupi łeb Arturze.Słowa :Jezus mnie kocha" mozna wykuć na pamięć i powtażać mehanicznie przy każdej okazji, ale porządnej argumentacji trudniej używać DZIECKU . Ale ta dyskusja prowadzi faktycznie do ciekawych wniosków-ateiści prawdopodobnie wyrosną na ludzi myślących ,a katolicy jak zawsze na marionetki kościoła

    Cytuj
    IP: 178.235.xx3.xx9 

    Jan_gość

    02.09.2014, 08:59

    goścu 109.207.xx2.xx8, podaj link do Twojego wpisu

    Papież Leon X / XV w / był ateistą. Jedna z jego wypowiedzi : "Wszystkie wieki mogą poświadczyć, jak korzystna była dla nas ta bajka o Chrystusie". Jeśli dokonujesz takiego wpisu, to powinieneś podać link. Na razie dokonałeś pomówienia. Nawet Wiki twierdzi, że to nie jest prawdą. John Bale w satyrycznej pracy The pageant of Popes (1574 r.)[10] przypisał papieżowi Leonowi X słowa: „Wszystkie wieki mogą poświadczyć jak korzystna była dla nas ta bajka o Chrystusie.”[11]. Wypowiedź ta występuje jednak po raz pierwszy dopiero w tej książce i to bez żadnych odnośników i szczegółowych informacji, dlatego już w XVIII wieku uznano ją za nieautentyczną[12]. Elizabeth Knowles w książce What they didn't say: a book of misquotations (wyd. Oxford) zalicza cytat do przypisywanych fałszywie[10]. Badacz historii papiestwa, Ludwig von Pastor uznał tę wypowiedź za nieprawdziwą[11]. Philip Schaff stwierdził, że nie ma dowodów, by Leon kiedykolwiek wypowiedział takie słowa.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx8.xx2 

    Morgana_gość

    03.09.2014, 10:59

    Nikt

    Nikt nie atakuje większości wierzącej. Po prostu większość wierząca powinna uwzględnić to, że obok żyją również inni i organizować religię na pierwszej bądź ostatniej lekcji, bądź w tym samym czasie zaproponować dzieciom etykę. Naprawdę tak trudno to zrozumieć? Poza tym szkoła jest dla wszystkich i nie powinna być miejscem jakichkolwiek praktyk religijnych. Od tego są kościoły.

    Cytuj
    IP: 89.66.xx0.xx5 
  • ktooossss_gość

    01.09.2014, 22:11

    Etylka

    LUDZIE POWIEM WAM JEDNO KAZDY CZLOWIEK MA WYBORY DO TEGO CO CHCE MIEC A TO ZE ETYKA MA BYC W SZKOLACH POWINNO TAK BYC BO BY OTWORZYLO OCZY POLOWIE LUDZIOM W CALEJ POLSCE BY WIEDZIELI O KAZDEJ RELIGI , A NIE TYLKO O NASZEJ . DOBRZE BÓG BOGIEM ALE JAK SPOJRZEC NA TO CO SIE DZIEJE W NASZYM KOSCIELE TO MOZNA DOJSC DO WNIOSKU JAKIEGOS CZY NIE PRAWDA. A KTOS TAM POWIEDZIAL ZE BEDA ATEISCI . ATEISTA HMMM OKEY . SA LUDZIE CO WIERZA W BOGA TAKK I MODLA SIE DLA SIEBIE A NIE ZE TERAZ KTOS BEDZIE ICH ZMUSZAL CHODZENIA DO KOSCIOLA KOSCIOL I KSIADZ TO JEST ISTYTUCJA CO SCIAGA KASE . TYLE W TEMACIE POPIERAM ETYKE W SZKOLE ! :) JEZELI KTOS MA COS DO POWIEDZENIA PROSZE SLUCHAM ; )

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx0 
  • 01.09.2014, 22:37

    Panie Arturze zachęcam do zapoznania się z definicją etyki a wyznanie nie ma tu nic do rzeczy :) chyba jednak nie rozumie pan o czym mowa :)

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx8 
  • Alina_gość

    01.09.2014, 23:03

    ETYKA

    Drogi użytkowniku ~ C>K>M właśnie problem polega na tym, że chętni są, przepisy przepisami a etykę wycofano, dlatego ta afera jak pan to nazwał, nie pozostawiono nam wyboru, zgłosiliśmy chęć uczestnictwa dzieci w zajęciach etyki w szkole, w SSP 2 jest na tę chwilę 7 takich dzieci. Jest mi niezmiernie przykro czytając obelgi pod adresem naszych dzieci. Definicja etyki nie ma nic wspólnego z wyznaniem religijnym. Przepisy mówią również, że uczeń może korzystać z jednych i drugich zajęć, ale takiej informacji w szkole brak, ponieważ cyt." na to nie jestem przygotowany" . Teraz argumentuje się też kwestiami finansowymi. Czy rzeczywiście są to tak olbrzymie nakłady finansowe, za które miasto nie chce szkołom płacić? Czy to jest równe traktowanie uczniów? O to się rozbija, a nie o wyznania, ateistów itp. Wiadomo, że nikt nie będzie woził dziecka na 10 czy 11 godzinie lekcyjnej do innej szkoły. Czy to jest w porządku? Religia jest w trakcie "normalnych" godzin lekcyjnych, dlaczego? tylko dlatego, że jest większość? O to się też rozbija, wedle mej oceny jest to dyskryminacja, nie mamy wszyscy równych praw, a przepisy?? No właśnie, one to regulują a ich wykonawstwo? Każdy wedle uznania , no ale mamy rok wyborczy, rok cudów, więc może zdarzy się cud. Wydaje mi się, że powinna się tutaj również wypowiedzieć szefowa wydziału edukacji UM, gdyż w rozmowie telefonicznej jej informacje były inne aniżeli te,które przekazuje prezydent Drewa , pozdrawiam Alina- rodzic ucznia SSP2

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx8 
  • C>K>M

    02.09.2014, 17:20

    Mam nadzieję, że wrzutka odnośnie obelg w stosunku do dzieci nie odnosi się do mnie, bo naprawdę nie wiem, który fragment mojej wypowiedzi można pod do podciągnąć. Skoro chęć uczestnictwa w zajęciach etyki zgłosiła wymagana liczba osób i szkoła w wyniku ustawy ma obowiązek z którego się nie wywiązuje, to są od tego kroki prawne. Kuratorium, sąd administracyjne itd. Oczywiście, że większość odgrywa tu kluczową rolę, praktycznie każdy aspekt życie dostosowuje się do największej grupy/grup w danej społeczności. Od planu lekcji, przez wysokość poręczy, po rozmiary ubrań w sklepie. Panią to dziwi?

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • HH-liberal_gość

    02.09.2014, 12:33

    Wierze gleboko!!! ale w Ateizm !!! :))))))))))))))) pozdrawiam ach! 50 lat musialem przezyc zeby pojac jak krwiopijcza i zalosna jes wiara katolicka-Obluda-powtarzam OBLUDA; W krajach o silnej religi islam,buddyzm,katolicyzn-ameryka lacinska itp.. panuje bieda,ciemnota,terror i misjonarze-zboczency . ende..

    Odpowiedz
    IP: 92.76.xx4.xx6 
  • _gość

    03.09.2014, 08:18

    W atewistycznych Niemczech ,,tolerancja" lewacka dla ,,multi- kulti", dzięki czemu jest tam 3 miliony samych Turków, zanik więzi rodzinnych, parady równości...Francję nawrócą ,,mniejszości religijne" tłukąc i rozbijając wszystko, co na drodze napotkają...w Anglii muslimy obcinają łby maczetami na ulicy tepym anglikom, chociaż ten naród zasłużył na piekło ,,kulturowe", okradając z diamentów i złota kraje kolonialne...teraz żydzi- w tym klan rodziny rotschildów- morduje chrześcijan tekoma arabusów...POLSKA ZAISTNIAŁA POD KRZYŻEM, WIĘC JEZUS CHRYSTUS NIECH NAS PROWADZI...A POJEDYNCZE WYCHOWANIE LEWACKIE DO MAGDY ŚRODY NA KOREPETYCJE.

    Cytuj
    IP: 83.238.xx1.xx5 
  • _gość

    02.09.2014, 15:20

    Bez Boga ani do proga

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
  • _gość

    02.09.2014, 16:33

    Treśc komunikatu kuratorim w Gdańsku

    A OTO, PROSZĘ PAŃSTWA, TREŚĆ KOMUNIKATU UMIESZCZONEGO NA STRONIE KURATORIUM W GDAŃSKU (nadmienię tylko, że osoba, która odebrała mój telefon w Gdańsku, nie chciała rozmawiac ze mna na temat roporządzenia p. Kluzik-Rostkowskiej, odsyłając do wizytatora w delegaturze w Tczewie): podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 2014 r., poz. 478) - wchodzi w życie z dniem 1 września 2014 r. stanowisko MEN: Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów. Życzenie rodziców (opiekunów prawnych) lub pełnoletnich uczniów w sprawie organizacji nauki religii w publicznej szkole lub przedszkolu jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Jeżeli w danej szkole część uczniów wyrazi życzenie uczestniczenia w zajęciach zarówno z religii, jak i z etyki, szkoła jest zobowiązana umożliwić im udział w zajęciach z obu przedmiotów, umieszczając odpowiednio godziny nauki religii i etyki w planie zajęć szkolnych. Jeżeli na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej rocznej ocen ucznia, nie wpływają jednak na promocję. Ocena z etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie zachowania („religia/etyka”) bez możliwości skreślenia lub podkreślenia jednego z przedmiotów. Jeżeli uczeń zadeklarował udział w zajęciach z obu przedmiotów, zgodnie ze stanowiskiem MEN, zaleca się umieszczać na świadectwie szkolnym ocenę dla niego korzystniejszą (bez adnotacji, którego przedmiotu ona dotyczy) i tę ocenę wliczać do średniej ocen. tnij.tcz.pl/?u=d5fbc9 No to jutro jedziemy do MEN :)

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx7.xx4 
  • _gość

    02.09.2014, 22:40

    ORGANIZUJE nie znaczy zapewnia na miejscu... Można ZORGANIZOWAĆ formę międzyszkolną.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • Anna_gość

    02.09.2014, 22:29

    C>K>M

    prawo od lat prawne zmieniło się 25 marca bieżącego roku (2014), po 4 latach od wyroku ETPC (sic!). Prosze poczytać, zamiast pleśc farmazony mądre rodem z googola - wszak to tylko stek mądrości społecznie aktywnych. Pisze pan w daleszej wypowiedz, że " Skoro chęć uczestnictwa w zajęciach etyki zgłosiła wymagana liczba osób i szkoła w wyniku ustawy ma obowiązek z którego się nie wywiązuje, to są od tego kroki prawne. Kuratorium, sąd administracyjne itd." no więc o to walczymy, więc po co pan podnosi głos pusty? Tak gadac, aby zdobyć punkty gośności? Drogi Panie, to celebrytyzm... "Oczywiście, że większość odgrywa tu kluczową rolę, praktycznie każdy aspekt życie dostosowuje się do największej grupy/grup w danej społeczności. Od planu lekcji, przez wysokość poręczy, po rozmiary ubrań w sklepie. Panią to dziwi?" A Pan był w Galerii Kociewskiej? Pan nie wiesz, co piszesz. Pan gadasz, aby gadać. Pan się nudzisz, a mógłbys Pan zabrac głos społecznie.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx7.xx4 
  • _gość

    03.09.2014, 21:14

    No i co się zmieniło od 25.03.2014 w stosunku do poprzedniej wersji? Proszę oświecić znudzonego gadułę.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx6 
  • Alina- rodzic_gość

    03.09.2014, 06:40

    ETYKA c.d.

    Oczywiście użytkowniku ~ C>K>M obelgi nie dotyczą pana postów :) ta cała dyskusja i problem nie powinien istnieć, przepisy wyraznie regulują, jednakże nasi urzędnicy szukając oszczędności sądzili, że zrobią to kosztem "mniejszości dzieci", nadal powtarzam, iż jest do dyskryminacja, pozwolę sobie skopiować treść komunikatu umieszczonego na stronie kuratorium : Nauczanie religii i etyki w roku szkolnym 2014/2015 " podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 2014 r., poz. 478) - wchodzi w życie z dniem 1 września 2014 r. stanowisko MEN: Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów. Życzenie rodziców (opiekunów prawnych) lub pełnoletnich uczniów w sprawie organizacji nauki religii w publicznej szkole lub przedszkolu jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Jeżeli w danej szkole część uczniów wyrazi życzenie uczestniczenia w zajęciach zarówno z religii, jak i z etyki, szkoła jest zobowiązana umożliwić im udział w zajęciach z obu przedmiotów, umieszczając odpowiednio godziny nauki religii i etyki w planie zajęć szkolnych. Jeżeli na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej rocznej ocen ucznia, nie wpływają jednak na promocję. Ocena z etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie zachowania („religia/etyka”) bez możliwości skreślenia lub podkreślenia jednego z przedmiotów. Jeżeli uczeń zadeklarował udział w zajęciach z obu przedmiotów, zgodnie ze stanowiskiem MEN, zaleca się umieszczać na świadectwie szkolnym ocenę dla niego korzystniejszą (bez adnotacji, którego przedmiotu ona dotyczy) i tę ocenę wliczać do średniej ocen." Dyrektorzy szkół jak i organ nadzorujący zapewne te informacje posiadają, jednakże w mojej szkole SSP 2, nie wiem jak w innych ale w SP 10 również takie komunikaty się nie pojawiły!!!! Nie wiem czy wszyscy sądzili, że nikt się nie dopatrzy?? Kuratorium oświaty w Gdańsku odsyła do delegatury w Tczewie, delegatura w Tczewie do UM, zatem każdy uprawia " spychoterapię". Oczywiście są instytucje, które pomogą rozwiązać problem, skoro lokalnie toczy się " walka", która miejsca mieć nie powinna , bo przepisy są jasne, czytelne i klarowne. Oczywiście zapomniano o prawach ucznia. Jednakże myślę , iż rzecznik Praw Ucznia nie będzie zachwycony takim stanem rzeczy. Jest nas garstka, ale mamy takie same przywileje i prawa , więc chcemy tylko z tego skorzystać, a pozbawiona nas tego wyboru. Pozdrawiam Alina - rodzic SSP 2

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx5.xx7 
  • _gość

    03.09.2014, 21:04

    W prawym górnym rogu każdej wypowiedzi jest taki "dymek" z plusem który umożliwia odpowiedź bezpośrednio pod danym postem. :)

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx6 
  • Morgana_gość

    03.09.2014, 10:57

    Skandal

    Dla mnie to jest skandal aby w przestrzeni publicznej tłumaczyć się ze swoich przekonań religijnych i walczyć o ich wolność. Religię każdy powinien uprawiać tam, gdzie jest na to miejsce i niech sobie wtedy wierzy w co chce. Ja, posyłając dziecko do szkoły, nie chcę martwić się o to, że będzie dyskryminowane, bo po zerwaniu go do szkoły na ósmą, okaże się, że po jednej godzinie nauki będzie bimbał w świetlicy, bo reszta ma religię. Nasze przekonania religijne są naszą prywatną sprawą i nikomu nie powinno być nic do tego!

    Odpowiedz
    IP: 89.66.xx0.xx5 
  • Alina- rodzic_gość

    03.09.2014, 12:39

    ETYKA c.d.

    Tak właśnie jest na chwilę obecną , moje dziecko rozpoczyna lekcje o godz.7.05 a na 8 godzinie lekcyjnej będzie " bimbał" na świetlicy, ponieważ klasa ma religię, a potem jeszcze jedna lekcja, więc siedzi w szkole, tak ułożono plan, oczywiście bez uwzględniania etyki, mimo złożenia deklaracji rodzica, a ja walczę o coś co mam zagwarantowane konstytucyjnie, bo finanse etc. ...to jest największy żal ....

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx2.xx2 
  • czarnymwczarne.pl_gość

    20.10.2014, 14:02

    czy posyłać dzieci na religię?

    Jesteś, lub niedługo zostaniesz rodzicem. Nie zaliczasz się do osób wierzących. W każdym razie nie do mocno wierzących. Być może Twoja wiara jest jak morska fala - przychodzi i odchodzi - zależnie od potrzeb. Być może nie potrzebujesz pośredników w sukienkach, by rozważać dogmaty wiary. W każdym razie, jako, że nauka to potęgi klucz, kiedyś nadejdzie taki czas, że poślesz swoje dziecko do placówki edukacyjnej. Niestety, wśród wielu przedmiotów poszerzających wiedzę i umiejętności Twojego dziecka, znajduje się też przedmiot mający na celu pogrążenie Twojej pociechy w całkowitej ciemnocie. Tym przedmiotem jest oczywiście religia w wydaniu propagatorów Jedynej Słusznej Katolickiej Wiary. Przed Tobą położono czysty blankiet Oświadczenia rodziców w sprawie uczęszczania ich dziecka na lekcje religii rzymsko-katolickiej. Jeśli jesteś katolikiem okresowo wierzącym, czyli takim, który od czasu do czasu pojawi się w kościele z racji jakiegoś święta lub uroczystości, to raczej nie będziesz miał problemów z decyzją. Podpiszesz szybko i łatwo, by mieć spokój i sprawę z głowy, po czym spokojnie zasiądziesz z sześciopakiem piwa przed meczem w TV. Jeśli pomyślisz chociaż ułamek sekundy na ten temat, to Twoja konformistyczna natura szybko da Ci właściwą odpowiedź: „przecież dziecku się to przyda, jak potem weźmie ślub kościelny?”. tnij.tcz.pl/?u=0c9403

    Odpowiedz
    IP: 195.117.xx3.xx0 
  • czarnymwczarne.pl_gość

    28.09.2015, 20:43

    Etyka w przedszkolu

    Otrzymujemy sporo próśb o pomoc w kwestii możliwości zorganizowania etyki w przedszkolu. Zapytujecie nas, jaki tok działań należy podjąć, by zapewnić sobie powodzenie. Daleko nam jeszcze do ról ekspertów w tej dziedzinie, ale postanowiliśmy zamieścić trochę najważniejszych rzeczy w pigułce: 1. Pamiętaj, że nie ma przepisu prawa, który obliguje dyrekcję przedszkola do wprowadzenia etyki, ponieważ, w założeniu, etyka jest wpisana w cały program nauczania przedszkolaka. Odrębne lekcje etyki mogą się w przedszkolu odbywać jako zajęcia nieobowiązkowe, ale musi na to wyrazić zgodę dyrekcja placówki, oraz organ nadrzędny (np. Burmistrz). tnij.tcz.pl/?u=34e0fd

    Odpowiedz
    IP: 83.5.xx9.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.