tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 11:15
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Pamięci ponad czterystu pomordowanych

Opublikowano: piątek, 23.10.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W suchostrzyckiej świątyni odsłonięto Kaplicę Męczenników. Na zawieszonych w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła tablicach znalazło się ponad 400 nazwisk mieszkańców Ziemi Tczewskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskiego okupanta.

Suchostrzygi mają już dwa wizerunki przedstawiające papieża Polaka - w odsłoniętej kaplicy stanął pomnik Jana Pawła II, którego autorem jest Stanisław Szwechowicz. Przy figurze znalazł się cytat z jednej z papieskich homilii - "Jest ich tak wielu. Nie możemy o nich zapomnieć.". Na ścianach kaplicy w kościelnej absydzie zawisły tablice z nazwiskami 407 zamordowanych mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego. Ich zebraniem zajęli się historycy związani z naszym miastem - Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Korda, Małgorzata Kruk i Jacek Cherek z Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

- Żeby ustalić tę listę, przeglądaliśmy publikacje historyczne związane z dokumentacją zbrodni hitlerowskich. Wystąpiliśmy też z apelem do tczewian, żeby zgłaszali nam przypadki mordów, o których nie wiedzieliśmy. - wyjaśnia Krzysztof Korda - Zdajemy sobie sprawę, że ta lista jest niepełna - są jeszcze ofiary II wojny światowej, które pozostają anonimowe.

Z odsłonięcia kaplicy cieszy się proboszcz suchostrzyckiej świątyni, ks. dziekan Stanisław Cieniewicz:

- To bardzo cenna inicjatywa. Wielu jest synów tej ziemi, którzy stracili życie za ojczyznę. Nie możemy o nich zapomnieć.- powiedział nam proboszcz.

W kościele upamiętniono również 35 księży pomordowanych m. in. w tczewskich koszarach. Na jednej z tablicy znalazło się również nazwisko Franciszka Henniga, który w sierpniu 1982 roku został pobity przez ZOMO podczas ulicznych utarczek na terenie Tczewa związanych z protestem przeciw stanowi wojennemu. Mężczyzna zmarł cztery lata później w wyniku powikłań związanych z pobiciem. Uroczystego odsłonięcia kaplicy dokonano w ostatnią niedzielę (18.10). Mszę świętą z tej okazji odprawił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Wierni modlili się w intencji ofiar hitlerowskiego terroru.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2790 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kino Helios w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
user_ico_hehehe
-2
:) ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 23.10.2009, 10:27
a po ile był ten pomnik ?? bo na zewnątrz stoi już jeden , ech te kościelne wałki :(((
Brak zdjęcia
0
niedlugo na kazdym rogu bedzie stal pomnik jp2 ~ as_gość
IP: 212.183.xx4.xx1
Data: 25.10.2009, 09:17
czyzby nowy kult jednostki
Brak zdjęcia
0
kaziuk_gość
IP: 91.198.xx9.xx7
Data: 13.11.2009, 13:13
wystarczy, że jest w każdym mieście, miasteczku i wiosce. Jan Paweł II niewątpliwie na to zasługuje, ale dlaczego tyle kasy marnujemy, na nowe pomniki, tablice i inne tego typy inicjatywy ? zróbmy to jeśli będzie nas na to stać, a nie gdy bieda wokół.
 
Brak zdjęcia
0
Papież męczennikiem??? ~ retman_gość
IP: 84.38.xx3.xx5
Data: 25.10.2009, 16:33
Dlaczego w centralnym miejscu Kaplicy Męczenników jest figura Papieża? Przecież JP2 nie zginął śmiercią męczeńską. Wystarczyło umieścić sam cytat papieski bez figury Papieża.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew