Pamięci ponad czterystu pomordowanych

Na tablicach znalazło się ponad 400 nazwisk (fot. Jacek Cherek)
Pamięci ponad czterystu pomordowanych
W suchostrzyckiej świątyni odsłonięto Kaplicę Męczenników. Na zawieszonych w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła tablicach znalazło się ponad 400 nazwisk mieszkańców Ziemi Tczewskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskiego okupanta.

Suchostrzygi mają już dwa wizerunki przedstawiające papieża Polaka - w odsłoniętej kaplicy stanął pomnik Jana Pawła II, którego autorem jest Stanisław Szwechowicz. Przy figurze znalazł się cytat z jednej z papieskich homilii - "Jest ich tak wielu. Nie możemy o nich zapomnieć.". Na ścianach kaplicy w kościelnej absydzie zawisły tablice z nazwiskami 407 zamordowanych mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego. Ich zebraniem zajęli się historycy związani z naszym miastem - Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Korda, Małgorzata Kruk i Jacek Cherek z Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

- Żeby ustalić tę listę, przeglądaliśmy publikacje historyczne związane z dokumentacją zbrodni hitlerowskich. Wystąpiliśmy też z apelem do tczewian, żeby zgłaszali nam przypadki mordów, o których nie wiedzieliśmy. - wyjaśnia Krzysztof Korda - Zdajemy sobie sprawę, że ta lista jest niepełna - są jeszcze ofiary II wojny światowej, które pozostają anonimowe.

Z odsłonięcia kaplicy cieszy się proboszcz suchostrzyckiej świątyni, ks. dziekan Stanisław Cieniewicz:


- To bardzo cenna inicjatywa. Wielu jest synów tej ziemi, którzy stracili życie za ojczyznę. Nie możemy o nich zapomnieć.- powiedział nam proboszcz.

W kościele upamiętniono również 35 księży pomordowanych m. in. w tczewskich koszarach. Na jednej z tablicy znalazło się również nazwisko Franciszka Henniga, który w sierpniu 1982 roku został pobity przez ZOMO podczas ulicznych utarczek na terenie Tczewa związanych z protestem przeciw stanowi wojennemu. Mężczyzna zmarł cztery lata później w wyniku powikłań związanych z pobiciem. Uroczystego odsłonięcia kaplicy dokonano w ostatnią niedzielę (18.10). Mszę świętą z tej okazji odprawił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Wierni modlili się w intencji ofiar hitlerowskiego terroru.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • hehehe

    23.10.2009, 10:27

    :)

    a po ile był ten pomnik ?? bo na zewnątrz stoi już jeden , ech te kościelne wałki :(((

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • as_gość

    25.10.2009, 09:17

    niedlugo na kazdym rogu bedzie stal pomnik jp2

    czyzby nowy kult jednostki

    Odpowiedz
    IP: 212.183.xx4.xx1 
  • kaziuk_gość

    13.11.2009, 13:13

    wystarczy, że jest w każdym mieście, miasteczku i wiosce. Jan Paweł II niewątpliwie na to zasługuje, ale dlaczego tyle kasy marnujemy, na nowe pomniki, tablice i inne tego typy inicjatywy ? zróbmy to jeśli będzie nas na to stać, a nie gdy bieda wokół.

    Cytuj
    IP: 91.198.xx9.xx7 
  • retman_gość

    25.10.2009, 16:33

    Papież męczennikiem???

    Dlaczego w centralnym miejscu Kaplicy Męczenników jest figura Papieża? Przecież JP2 nie zginął śmiercią męczeńską. Wystarczyło umieścić sam cytat papieski bez figury Papieża.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.