Zatrucie tlenkiem węgla. Mama i dwoje dzieci w szpitalu

Strażackie ćwiczenia w Gniewie (fot. tcz.pl)
Zatrucie tlenkiem węgla. Mama i dwoje dzieci w szpitalu
Trzy osoby - w tym dwoje dzieci - zostały przetransportowane do szpitala, a siedem ewakuowano z budynku, po tym jak zauważono przekroczenie stężenia tlenku węgla.

Jak poinformował nasz portal kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie, tuż przed godziną 19.00 w Rajkowach przy ulicy Modrzewiowej doszło prawdopodobnie do zatrucia tlenkiem węgla.

- Dwoje dzieci i ich mama zostały przetransportowane do szpitala. Siedem osób ewakuowano z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w mieszkaniu. Tlenek węgla prawdopodobnie pochodził z pieca na paliwo stałe. W działaniach brały udział 2 zastępy straży, policja i zespół ratownictwa medycznego - mówi przedstawiciel strażaków.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza (tlenu). Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • tczewiak_gość

    01.11.2014, 03:33

    brak wyobraźni?!

    Pozaklejane kratki wentylacyjne to nie nowość. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta.: wieje do środka zimne powietrze. A dlaczego? Ponieważ mamy coraz bardziej szczelne mieszkania, domy.Brak napływu powietrza do pomieszczenia powoduje powstawanie podciśnienie tzw. wstecznego ciągu kominowego. Co za tym idzie? Pozamarzane piecyki, zatrucia, grzyb w pomieszczeniach. W całej Polsce dudni się o zatruciach. Do ludzi jednak nie dociera fakt, że spalając coś ( gaz, węgiel, miał, koks, itp. ) spalamy tlen z pomieszczenia w którym urządzenie się znajduje. Cytując Jana Kochanowskiego : Cieszy mię ten rym: " Polak mądr po szkodzie " ; lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie , Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx9.xx9 
  • gość_gość

    01.11.2014, 05:28

    po raz pierwszy taka informacja że były inne służby

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.