tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 05:30
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

W "strefie ruchu" możemy słono zapłacić

Opublikowano: czwartek, 16.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 12

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Z początkiem września zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Teraz mandat za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać m. in. na parkingach przy marketach, czy na drogach osiedlowych. W przepisach określono nową kategorię - tzw. "strefy ruchu".

Nowelizacja przepisów rozszerzyła zakres obowiązywania ustawy Prawo o ruchu drogowym na tzw. "strefy ruchu". W nowych przepisach wskazano, że ustawa ta reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Do słowniczka pojęć wprowadzono nową kategorię miejsca - "strefa ruchu", która oznacza obszar obejmujący, co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Jeśli taka strefa zostanie ustanowiona to na drogach wewnętrznych w granicach utworzonej strefy będą obowiązywać wszystkie przepisy kodeksu drogowego w takim samym zakresie, jak na drogach publicznych. Jednak, aby przepisy prawa miały zastosowanie na drogach wewnętrznych, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Taka droga będzie musiała być oznaczona jako strefa ruchu. Odpowiednim znakiem będą musiały być oznakowane także wszystkie wjazdy i zjazdy z takiej strefy. O jej utworzeniu będzie decydował pomiot zarządzający tymi drogami tj. właściciel lub zarządca terenu.

- Jeśli spółdzielnie mieszkaniowe lub właściciele hipermarketów zdecydują się na oznakowanie dróg wewnętrznych w osiedlach mieszkaniowych, parkingach, przed centrami handlowymi jako strefy ruchu, to będą na nich obowiązywały wszystkie przypisy ruchu drogowego, a Policja i Straże Miejskie będą uprawnione do egzekwowania ich przestrzegania i represjonowania sprawców wykroczeń. Zmiany wprowadzone przywołaną ustawą wymuszają jednak dokonanie stosowanych zmian także w przepisach o znakach i sygnałach drogowych, jak chociażby wprowadzenie nowego wzoru znaku drogowego "strefa ruchu", co jest aktualnie procedowane przez Ministerstwo Infrastruktury. - wyjaśnia podinsp. Krzysztof Bielski, naczelnik WRD KPP w Tczewie.

Kolejna zmiana dotyczy możliwości stosowania Przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym w odniesieniu do ruchu odbywającego się na drogach wewnętrznych nieleżących w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

- W praktyce oznacza to, że od 4 września 2010 roku należy stosować się do wszystkich znaków i sygnałów drogowych na drogach wewnętrznych niezależnie od tego, czy leżą one w strefie ruchu i w strefie zamieszkania czy też nie. Podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi, ustalając organizację ruchu na tych drogach zostały zobowiązane do stosowania znaków i sygnałów drogowych oraz zasad ich umieszczania zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy Prawo o ruchu drogowym i jej przepisów wykonawczych. Wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w istniejącym już oznakowaniu i dostosowaniu jej do wymagań obowiązujących przepisów podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi obowiązane są usunąć w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Koszt oznakowania drogi wewnętrznej ponosi podmiot zarządzający drogą. - dodaje Krzysztof Bielski.

W związku ze zmianami przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym znowelizowane zostały również niektóre przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń wprowadza się m.in. artykuł mówiący o tym, że kto narusza przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych, podlega karze grzywny.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 4206 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Rynek w Gniewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (12)   Zmień kolejność
 
user_ico_TCZEWIAK5
-5
i dobrze ~ TCZEWIAK5 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 16.09.2010, 00:13
Czy market czy ulica-parkować trzeba dobrze. Właśnie przez takie odpuszczanie się problemy tworzą. Ktoś podjedzie pod market i zaparkuje jak mu w duszy gra a potem z przyzwyczajenia podjedzie gdzie indziej i też tak stanie bo się zapomniał i co? I jest problem. Dla mnie jest to dobre rozporządzenie. Są zasady,przepisy i trzeba się po prostu stosować.
user_ico_jarq
-2
jarq Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 16.09.2010, 08:47
każdy chce jak najbliżej wejścia/wyjścia zaparkować żeby blisko z zakupami do auta bylo ;D
 
user_ico_C>K>M
0
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 16.09.2010, 08:41
A wystarczyło dopisać jeden mały punkt "jeżeli właściciel drogi wewnętrznej nie postanowi inaczej, informując o tym odpowiednim znakiem, na wszystkich drogach wewnętrznych obowiązują zasady kodeksu ruchu drogowego". No ale można też tak, ludzie będą musieli zakupić tablice, kaska wpadnie etc:)
user_ico_mieczyslaw
+4
Nowe "prawo" ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 16.09.2010, 09:05
Nowe przepisy - nowe znaki, nowe zlecenia i pieniądze, dla tych którzy je wyprodukują. A poważnie - jedyny plus jaki może wyniknąć z tej zmiany, to możliwość karania parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych, a nie posiadających do tego uprawnień. Obawiam się, że policja, a w szczególności SM będą wykorzystywały nowe prawo w celach typowo zarobkowych.
Brak zdjęcia
+6
Jesteś moim idolem :) ~ Cinek_gość
IP: 87.205.xx1.xx4
Data: 16.09.2010, 21:41
JAk wyżej - Jesteś moim Idolem pozdro
 
Brak zdjęcia
0
gdzie oni sa ~ tomek_gość
IP: 109.207.xx4.xx0
Data: 16.09.2010, 09:27
mieszkam na waskiej od prawie dwoch tygodni polowa ulicy jest objeta ruchem jedno kierunkowym mimo to wiekszosc kierowcow lamie przepisy a nawet straz miejska ma ten zakaz za nic mam na to dowody , panowie z policji zrubcie z tym porzadek
Brak zdjęcia
+2
i zaś wpadnie kaska ~ marek_gość
IP: 83.25.xx5.xx2
Data: 16.09.2010, 09:56
popieram całkowicie pana mieczysława, bo w tczewie policja zajmuje się głupotami zamiast zabrać się za poważne sprawy, lepiej czepiać się normalnych ludzi i karać ich za głupstwa niż zająć się poważnymi sprawami. Ale tak to już jest w tczewskiej policji, i raczej nic sie nie zmieni...
Brak zdjęcia
+2
chłopie_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 16.09.2010, 12:36
to nie jest wymysł tczewskiej policji - takie przepisy będą obowiązywać w całym kraju
 
Brak zdjęcia
+2
parkowanie ~ Inwalida_tcz_gość
IP: 78.88.xx4.xx4
Data: 16.09.2010, 12:52
Nareszcie będzie można zrobić porządek z tymi, co parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. :-)
 
Brak zdjęcia
+3
Kasa, ale dla kogo? ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 16.09.2010, 11:48
Ciekawe, czy ustawa reguluje czyja jest kasa. Logika podpowiada, że pozytki z użytkowania działki czerpie właściciel działki. Ale jeżeli tak będzie, to policja nie przyjedzie, chyba, że za przyjazd obciąży właściciela nieruchomości. I znowu pytanie: właściciel nieruchomości więcej zapłaci za interwencję, czy uzyska z mandatu? Pozdrawiam ka
Brak zdjęcia
-1
prywatne miejsca parkingowe dla inwalidów ~ agata_gość
IP: 83.25.xx3.xx9
Data: 16.09.2010, 21:03
Od jakiegoś czasu można zuważyć wydzielone z pasa drogowego miejsca parkingowe dla inwalidów.Na tych miejscach parkują zawsze te same samochody.Widziałam takie miejsca na Kopernika.Kościuszki,Strzeleckiej,Koziej,być może jest ich więcej.Pas drogowy o ile wiem jest własnością publiczną.Oznakowanie tych miejsc nie odpowiada przepisom ruchu drogowego.O ile wiem zajęcie pasa drogowego kosztuje dużo pieniędzy.Coś mi się wydaje ,że są równi i równiejsi.Zapiszę się do inwalidów i załatwię sobie miejsce koło mojego bloku na przeciwko mojej klatki.Kto mi pomoże ?
Brak zdjęcia
0
ściema ~ oznakowany_gość
IP: 78.88.xx9.xx4
Data: 05.12.2010, 21:26
Powiem tak Jest ustawa i obowiązuje. Nie ma rozporządzenia wykonawczego określającego znaki D-52 „strefa ruchu”, i D-53 „koniec strefy ruchu i na razie nie wiadomo kiedy będzie - nawet jeśli zostało opublikowane to obowiązuje 60 dni vacation legis. Czyli nie można oznakować skutecznie strefy ruchu, zatem wprowadza się ludzi w błąd, że mogą zostać ukarani mandatem na drodze wewnętrznej.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew