Potrójna uroczystość w Swarożynie

(fot. gmina Tczew)
 Potrójna uroczystość w Swarożynie
Dzień 28. kwietnia w Zespole Kształcenia i Wychowania w Swarożynie był dniem bardzo uroczystym. Tego dnia szkoła obchodziła 95-lecie działalności w granicach państwa polskiego. Drugim ważnym powodem spotkania to upamiętnienie 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. I był jeszcze powód trzeci - promocja książki Pana Krzysztofa Halickiego pt.: „Dzieje Gminy Tczew od czasów najdawniejszych po 1989 r.” wydana przez Urząd Gminy w Tczewie.

Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciele władz samorządowych, radni gminy Tczew, sołtysi, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, proboszczowie parafii z terenu gminy Tczew, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tczew, dyrektorzy bibliotek publicznych z powiatu tczewskiego oraz emerytowani nauczyciele pracujący w swarożyńskiej szkole.

Uroczystość rozpoczęto Polonezem w wykonaniu trzecioklasistów. Następnie przedstawiona została prezentacja o początkach szkolnictwa w Swarożynie. Uczniowie zaprezentowali inscenizację pt.: „Trudne dzieje Rzeczpospolitej” oraz recytowali fragmenty „Pana Tadeusza”.

Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody dla laureatów Gminnego Konkursu Humanistycznego, który od wielu lat odbywa się w szkole z okazji kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W tym roku uczniowie Gimnazjum w Dąbrówce i ZKiW w Swarożynie podjęli między sobą rywalizację. Uczniowie: Oliwia Mieliwek, Wiktoria Miszewska, Nikola Grzenkowicz, Wiktoria Trocha, Kamila Parciak i Alina Kuśnierz, otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.


W kolejnym punkcie programu, o „dodatnich cechach obywatelskich” mówiła Pani Irena Ukleja z domu Cieślak, która była nauczycielką języka polskiego w swarożyńskiej szkole w latach 1959 - 1968.

Dyrektor Wojciech Czerwiński wraz z Wójtem Romanem Rezmerowskim wręczyli emerytowanym nauczycielom podziękowania za pracę na rzecz oświaty i wychowania w szkole w Swarożynie.

Promocja książki

Podczas uroczystości zaplanowano również blok poświęcony promocji książki pt. „Dzieje Gminy Tczew od czasów najdawniejszych po 1989 rok”, która została wydana przez Urząd Gminy w Tczewie. Jest to pierwsza tak obszerna książka historyczna. Publikacja została napisana, aby ocalić od zapomnienia fakty, które były niezwykle istotne dla dziejów Gminy Tczew. Bazę źródłową opracowania stanowiła dokumentacja zgormadzona w Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Instytucie Pamięci Narodowej. Wiele cennych wiadomości o historii poszczególnych wsi pozyskano z Kroniki klasztoru Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie, kronik szkolnych oraz ochotniczych straży pożarnych. W książce znajdują się wzmianki o pierwszych właścicielach miejscowości położonych w Gminie Tczew. Zaprezentowano dawne nazwy miejscowości, które przez wieki ulegały zmianom, niekiedy bardzo istotnym. Autor przedstawił obszerny opis dziejów danej wsi, na podstawie którego możemy poznać zwyczaje i życie codzienne jej mieszkańców w minionych epokach, a także topografię, zabudowę, życie duchowne, szkolnictwo oraz rozwój gospodarki. Książka została napisana przystępnym językiem i na pewno posłuży młodym pokoleniom do szerzenia wiedzy na temat historii lokalnej oraz wzbudzi zainteresowanie do zagłębienia jej tajemnic. Z klei dla miłośników historii regionalnej może stać się postulatem badawczym.

Z uwagi na osobiste problemy, Pan Krzysztof Halicki, autor książki nie dojechał na uroczystość. O książce opowiedziała pani Anna Krykowska, nauczycielka historii, która właśnie na podstawie tej książki przygotowała z uczniami część artystyczną. W imieniu autora Pani Anna złożyła podziękowania osobom, które udzielały pomocy, rady i wszelkich konsultacji w trakcie pisania książki. Uczestnicy uroczystości mogli otrzymać egzemplarz książki z podpisem Wójta Gminy Tczew Romana Rezmerowskiego. Dla zainteresowanych książka dostępna jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Swarożynie, a także w bibliotekach szkolnych gminy Tczew oraz Urzędzie Gminy w Tczewie.

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • Drix_gość

    09.05.2017, 09:10

    Ciekawe...

    Wójt podpisywał książkę? Przecież nie jest chyba ani autorem, ani redaktorem... Trochę to żenujące...

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • Mieszkaniec_gość

    09.05.2017, 09:12

    Co robi tam kłamca?

    Co robi tam kłamca z zarzutami prokuratorskimi?

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx3.xx6 
  • ela_gość

    09.05.2017, 09:14

    ksiązka

    Faktycznie książka będzie bardzo wartościowa, bo z podpisem samego wójta (jeszcze na wolności) z zarzutami prokuratorskimi, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Mam nadzieję, że pan Krzysztof Halicki wyda kolejną książkę z opisem dziejów gminy po 1989r. Jestem ciekawy jak będzie opisany rozdający autografy wójt RR. Chyba to będzie jedyna czarna postać tego okresu. Mam nadzieję niecałych czterech kadencji jego władania.

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx1.xx4 
  • ela_gość

    09.05.2017, 10:47

    zarzuty

    Chyba jest po prochach od kolegi doktora, bo faktycznie mu się coś pokręciło. Widocznie uważa, że gmina to ON ! Chłopina faktycznie ma się za autora książki! To jest ostatnie stadium debilizmu.

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx1.xx4 
  • TakaJa_gość

    09.05.2017, 20:14

    KarmaWraca

    Roman R. podpisuje ksiązki? A co on pisarz? Niedlugo bedzie dziary w pierdlu robil...

    Odpowiedz
    IP: 155.133.xx9.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.