tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 18:45
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Będą bili się o Tczew

Opublikowano: poniedziałek, 08.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Huk wystrzałów, krzyki rannych żołnierzy oraz odgłosy bitewnych zmagań - takie atrakcje czekają nas w sobotę, 20 lutego. Wtedy bowiem na murach obronnych przy ulicy Dąbrowskiego i Wąskiej walkę stoczą żołnierze napoleońscy i Prusacy. Swój udział potwierdziło już ponad stu żołnierzy. Wszystko dla upamiętnienia bitwy o Tczew z 23 lutego 1807 roku. Dzień wcześniej tczewska "Fabryka Sztuka" zaprasza na wystawę "Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście".

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk XII Piechoty Księstwa Warszawskiego zapraszają na inscenizację wydarzeń historycznych sprzed 200 lat. W sobotę, 20 lutego, zostanie odtworzone jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta - bitwa o Tczew, która rozegrała się 23 lutego 1807 roku pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi. Przeniesiemy się do okresu, w którym Tczew był pod pruskim zaborem, a mowa polska została zabroniona. Zryw narodowowyzwoleńczy z okresu napoleońskiego dawał również mieszkańcom Tczewa nadzieję na wolną Polskę. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego.

- Atrakcje związane z rocznicą bitwy zaplanowaliśmy na dwa dni. W piątek - 19. lutego - chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców miasta na wykład dotyczący historii tego okresu (godz. 17.00), promocję książki dr. Andrzeja Nieuważnego "Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście" (godz. 18.00) i otwarcie wystawy pod tym samym tytułem (godz. 19.00). Doktor Nieuważny to prawdziwa skarbnica na temat epoki napoleońskiej, dlatego warto przyjść - zapewnia Alicja Gajewska, dyrektor tczewskiej "Fabryki Sztuk". - Natomiast w sobotę zapraszamy wszystkich nad Wisłę i na uliczki Starego Miasta, które tego dnia będą się roić od żołnierzy.

Inscenizację walk poprzedzi rekonstrukcja marszu wojsk pruskich do Tczewa. Na dzień przed bitwą część żołnierzy w pełnym rynsztunku wyruszy w kilkudziesięciokilometrową drogę z Wiślinki do Tczewa. Natomiast w sobotę (20.02) tczewianie będą mogli najpierw przyjrzeć się zawodom strzeleckim przeprowadzonym na bulwarze z broni czarnoprochowej (godz. 10.00) - nie zabraknie też w tym miejscu manewrów wojsk. W samo południe akcja przeniesie się na plac Hallera, gdzie powstanie obozowisko wojskowe i kuchnia polowa. Bitwa rozpocznie się natomiast o godz. 14.00 na starych murach obronnych, przy ulicy Dąbrowskiego i Wąskiej. Żołnierze w mundurach z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich będą walczyć o każdy kawałek ziemi. Szturmy i odwroty - huk wystrzałów i krzyki rannych żołnierzy oraz odgłosy bitewnych zmagań będą nam cały czas towarzyszyć, aż do kapitulacji Prusaków. Organizatorzy zapewniają, że poczujemy smak wolności, którą 200 lat temu cieszył się Tczew. Nad bezpieczeństwem uczestników i widzów będą czuwać wyspecjalizowane służby. Wszystkie poczynania żołnierzy będzie komentował lektor, dzięki specjalnemu nagłośnieniu.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2922 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Pieniądze
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
user_ico_pingapinga
+2
pingapinga
Uż. zarejestrowany
Data: 08.02.2010, 07:49
wygląda na to, że organizatorzy ulepszyli zeszłoroczny program. miejmy nadzieję pogoda dopisze.
user_ico_robak
-2
robak Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 08.02.2010, 16:24
brawo, gratulacje za ponowne przygotowanie; za pomysł by ożywić historię, by pokazać że można nieco inaczej; gdyby na zapleczu Fabryki Sztuk była sala widowiskowa to budynek przy Wyszyńskiego możnaby zamknąć
Brak zdjęcia
0
wa_gość
IP: 88.199.xx3.xx6
Data: 08.02.2010, 16:45
będę na pewno
Brak zdjęcia
0
brawo ~ andrzej zielinski_gość
IP: 84.38.xx6.xx8
Data: 08.02.2010, 21:32
brawo za ciekawy pomysł
user_ico_zet48
-3
Zapraszam ~ zet48 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 20.02.2010, 00:14
Jako jeden z żołnierzy zapraszam mieszkańców na inscenizacje tej bitwy !!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew