Słynny uciekinier z Auschwitz honorowym obywatelem Pelplina

Kazimierz Piechowski (fot. tcz.pl)
Słynny uciekinier z Auschwitz honorowym obywatelem Pelplina
Honorowy Obywatel Tczewa - słynny uciekinier z Auschwitz - Kazimierz Piechowski - został także Honorowym Obywatelem Pelplina. Stosowną uchwałę podjęto 3. października.

- W Bibliotece Diecezjalnej im. bp Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pelplin Panu Kazimierzowi Piechowskiemu, który tego dnia również obchodził swoje 97 urodziny. Tego dnia Pan Kazimierz otrzymał z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Pelplina. Pan Kazimierz Piechowski to legendarny uciekinier z obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, urodzony w Rajkowach na terenie Gminy Pelplin. - relacjonują urzędnicy z Pelplina.

Kazimierz Piechowski związany był także z Tczewem - tu rozpoczynał edukację. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, Piechowski należał do harcerstwa - a to nie było po myśli niemieckiego okupanta. Piechowski chciał uciec z kraju, przez Węgry dostać się na Zachód, by walczyć za ojczyznę. Jednak to się nie udało i młody chłopak, po pobycie w kilku więzieniach, trafił ostatecznie do powstającego właśnie piekła... obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 20 czerwca 1942 roku, Kazimierz Piechowski po ponad dwuletnim pobycie w obozie zaplanował ucieczkę. W tym celu wraz z trzema innymi więźniami dostał się do magazynu mundurów i zorganizował przebranie. Dzięki nerwom ze stali oraz dużemu sprytowi wyjechał z obozu przez główną bramę. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę ułatwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Tak sprawna realizacja planu była możliwa dzięki pojazdowi, który zorganizowali więźniowie, był to Steyr 220 należący do SS-mana, Rudolfa Höss’a. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z Auschwitz w dziejach tego obozu. Po ucieczce Piechowski wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny. Po powrocie na Pomorze podjął pracę, ale ktoś doniósł UB o jego akowskiej przeszłości. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7. Swoje losy w Auschwitz opisał w książce "Byłem numerem". Z inspiracji dr Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, reżyser Marek Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany "Uciekinier".

Archiwum




Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • _gość

    06.10.2016, 06:02

    Szacun dla gościa.

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.