W Tczewie powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego - ale nie bez wątpliwości

Radni powiatowi podczas majowej sesji (fot. tcz.pl)
W Tczewie powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego - ale nie bez wątpliwości
W Tczewie powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zespole Kształcenia Zawodowego. Organem założycielskim jest powiat. Zanim jednak placówkę powołano do życia, wśród powiatowych radnych rozgorzała dyskusja.

Stosowne uchwały dotyczące tego tematu głosowano podczas majowej sesji Rady Powiatu. O zdjęcie obu uchwał (dotyczących powołania CKU i włączenia go w struktury ZKZ) z porządku obrad wnioskował radny Krzysztof Korda (PnP):

- Mieliśmy bardzo mało czasu na podjęcie decyzji, jeśli chodzi o tak ważne uchwały. - mówił.

Z kolei Waldemar Pawlusek (PO) powoływał się na wyroki NSA w podobnych sprawach, również wnioskując o dokładniejsze przyjrzenie się nowemu pomysłowi:


- Nie mamy złych zamiarów, rozumiemy intencję pana dyrektora, ale trzeba całość dokładnie sprawdzić.

Starosta Tadeusz Dzwonkowski (PiS) tłumaczył, że powołanie Centrum Kształcenia Ustawicznego zapisano w strategii oświatowej powiatu:

- Ja nie mam wątpliwości - działania pana dyrektora idą w tym kierunku, by ten podmiot prowadził samorząd, a nie prywatna jednostka.

Tymczasem Waldemar Pawlusek podkreślał, że jeżeli osoba prawna, bądź fizyczna chce założyć podobną placówkę, musi złożyć stosowny wniosek do końca kwietnia.

Starosta tłumaczył dziennikarzom, że rozszerzenie formuły działalności placówki, pozwoli otworzyć nowe kierunki kształcenia dla dorosłych, a także prowadzić nabór zarówno w semestrze letnim, jak i zimowym:

- Chodzi o rozszerzenie oferty dla dorosłych, ale także lepszą możliwość pozyskiwania środków na kształcenie zawodowe, także z funduszy unijnych.

Waldemar Pawlusek podkreślał jednak, że powiat jako organ założycielski powinien dogłębnie zbadać sprawę:

- Jeśli szkoła będzie miała więcej niż 13 osób subwencja pokryje koszta, jeśli mniej - powiat do tego dopłaci - mówił. - Nie znamy odpowiedzi na pytania dotyczące rachunku ekonomicznego, czy kadry. Dlatego ta uchwała jest moim zdaniem przedwczesna. - z kolei Krzysztof Korda dodawał - Tego typu propozycje powinny być dyskutowane wcześniej. Mogliśmy rozmowy rozpocząć już w grudniu - nic nie stało na przeszkodzie.

Uchwały ostatecznie nie zdjęto z porządku obrad. Przyjęto ją głosami koalicji (13 - za, 1 - przeciw, przy 9 - wstrzymujących).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • _gość

    02.06.2015, 13:13

    To po to likwidowano CED?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • _gość

    02.06.2015, 14:50

    Panie Krzysztofie, a jak PNP wprowadzało uchwały na sesję Rady Miejskiej za Pana czasów?

    Cytuj
    IP: 78.31.xx6.xx3 

    _gość

    02.06.2015, 14:52

    CED był miejski a to będzie powiatowe i bardziej skupione na kształceniu zawodowym i praktycznym

    Cytuj
    IP: 78.31.xx6.xx3 

    maaat_gość

    02.06.2015, 14:59

    Jak to po co? By przejąć budynek, rozwalić coś co dobrze funkcjonowało i było pożyteczne społecznie, a teraz na gruzach można utworzyć instytucję znajomych królika i ustawić miękkie lądowanie dla sierot, które wypadną z łask po jesiennych wyborach, ewentualnie zabezpieczyć rodzinę umowami o pracę na czas nieokreślony, od firmy szwagra kupić wyposażenie biur i klas, kuzynowi zlecić niezbędne remonty, a na bratową ustawić przetarg na sprzęt komputerowy i oprogramowanie, potem zdolny bratanek stworzy stronę internetową placówki i zostanie jej administratorem. W rodzinie siła

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • _gość

    02.06.2015, 16:28

    Powiatowe = Uboższe

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • Jacek__gość

    03.06.2015, 08:18

    Zastanawiam sie komu to potrzebne? Czy szkoły w Tczewie i powiecie tczewskim nie mogą przejąć te obowiązki? I czy Ktoś z radnych oraz zarząd z panem Wicestarostą zapoznał się jak wyglada sytuacja szkół na terenie powiatu i czym one dysponuja by prowadzic szkolenia KKZ i inne? Cała mądrość polega na tym, by wczesniej przeanalizować wszystko zanim podejmuje sie decyzje. i tyle...

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx0.xx2 
  • _gość

    03.06.2015, 10:03

    ,, Polska nic nie dala swoim obywatelom tylko wygnanie do innych krajow za normalnym zyciem bo wlasny kraj nie umie zadbac o swoich obywateli tylko narzuca podatki na podatki a te marne grosze ktore zarabia to to rachunki albo jedzenie wstyd I chajba a ci co musisza pracowac w innych krajach I zyc z rodzinami pracuja w kolchozach a mlode polki sie sprzedaja za kase I jezyk ci z rzadu powinni troche tego zycia zwyklkego robola skosztowac I by wiedzieli jak to jest , a nie opowiadac ze cuda dla polski robia ktorych nie widac, wstyd dla tych ktorzy sa obywatelami ze musza wyjechac za chlebem dla swoich rodzin, , bo wlasne państwo tego nie gwarantuje, a jeszcze ich oczerniac ,ze policy zyjacy za granica to nieudacznicy wstyd dla tych ktorzy wlasnych rodakow ponizaja, a nie znaja prawdy jak to jest zyc zenada I porazka "

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.