tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 10:47
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Bezpłatne badania wykrywania cukrzycy dla mieszkańców Powiatu Tczewskiego po 40 roku życia

Opublikowano: czwartek, 21.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą i stanowi poważny problem zdrowotny, a nawet społeczny. W województwie pomorskim w ostatnich latach wyraźnie wzrosła ilość pacjentów z rozpoznaną cukrzycą. Podobnie sytuacja wygląda w naszym powiecie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, w tym także nieodpowiednie odżywianie. Leczenie powikłań cukrzycowych jest bardzo kosztowne. Problem stanowią również wysokie koszty samego leczenia pacjentów tj. dializy, przeszczepy, laseroterapie oczu, amputacje, a także koszty społeczne oraz renty.

W związku z tym władze powiatu i gminy Pelplin podjęły decyzję o przystąpieniu do realizacji Powiatowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Projekt będzie przeprowadzany w okresie od 25 października br. do 20 grudnia br. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu Powiatu Tczewskiego i Gminy Pelplin. Program będzie realizowany przez NZOZ Szpital Powiatowy w Tczewie i zostanie wsparty kampanią informacyjną. Świadczenia przewidziane w ramach projektu będą wykonywane bez skierowania.

„Cukrzycę nazywa się epidemią XXI wieku. Badania wskazują, że w Polsce na cukrzycę choruje około 2 milionów osób, a na świecie około 151 milionów. Leczenie jednej osoby chorej na cukrzycę jest 4 razy droższe niż leczenie osoby bez cukrzycy. Stąd też nasza decyzja o przeprowadzeniu tego programu” - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.

Programem zostaną objęci mieszkańcy powiatu tczewskiego. Działania edukacyjne, które będą prowadzone w ramach projektu, będą adresowane do wszystkich osób niezależnie od wieku, natomiast badania poziomu glukozy we krwi będą wykonywane u osób od 40 roku życia, u których nie rozpoznano cukrzycy, z wyłączeniem osób, które w danym roku kalendarzowym mogą skorzystać z bezpłatnego badania w ramach programów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zasadniczym celem programu będzie stworzenie szkoły edukacji cukrzycy, gdzie będzie się odbywać kompleksowa edukacja w zakresie oznaczenia glikemii na glukometrach, wykonanie injekcji insuliny, dobierania dawek insuliny w zależności od poziomu glukozy, postępowania w hipoglikemii, zasad zdrowego żywienia, zapobiegania powikłaniom, w tym np. stopie cukrzycowej. Przeprowadzający pogram zakłada, że odbędą się 3 sesje szkoleniowe, każda po 3 godziny szkoleniowe.

„Ważnym celem tej szkoły będzie również zwiększenie wiedzy o swojej chorobie wśród dzieci chorych na cukrzycę i ich rodzin, ale również przekazanie wiedzy o tej chorobie w środowisku, w którym przebywa chore dziecko, np. w przedszkolu, szkole” - mówi naczelnik Wydziału Zdrowia Spraw Społecznych i PFRON - Alicja Szczepińska-Mian.

Wczesne wykrywanie cukrzycy ma również zapewnić wykonanie bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi na czczo w wyznaczonych punktach na terenie powiatu tczewskiego, po wcześniejszym wypełnieniu ankiety. Punkty pobrań krwi, które będą obsługiwały pacjentów w ramach programu znajdują się: w Tczewie przy ulicy 30 Stycznia 57 (budynek „B”, wejście od pogotowia ratunkowego) oraz w Pelplinie przy ulicy Wybickiego 14 (budynek przychodni, wejście do podstacji pogotowia).
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości osoba będzie kierowana na konsultację u diabetologa w ramach programu. Do jego zadań będzie należało właściwe pokierowanie pacjentów wymagających dalszego postępowania diagnostycznego, leczniczego, edukacyjnego, którego realizacja będzie następowała już poza programem (diabetolog powinien ocenić, czy danego pacjenta należy objąć stałą opieką poradni diabetologicznej, czy raz na rok lub co dwa lata zgłosić się na konsultację, a w tym czasie być pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).
Autor: KW
drukuj
Artykuł przeczytano 3050 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kino Helios w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
w usa 40 milonow nie wie ,ze ma cukrzyce 2! w PL 4 ~ jeden taki z wielu_gość
IP: 69.113.xx5.xx0
Data: 21.10.2010, 04:01
4-5 milonow...w szkalnece coca-coli,pepsi i innych tego typu jest 8 (OSIEM) lyzek cukru! szok! tego sie nie czuje jak sie pije ale to wchodzi i niszczy wszystko! podwyzszony cukier krazy i niszczy oczy,nerki,watrobe,serce i uklad nerwowy i to wystarczy zeby odechcialo sie zyc! ... jesli masz wiecej jak 125 czyli masz cukrzyce! jesli masz powyzej 99 do 125 to znaczy ze masz stan przedcukrzycy (zegar bije) - musisz zaczac biegac,nie jesc po 18-tej i zmienic zycie o 180 stopni ze tak powiem! dieta to za malo trzeba cwiczyc zeby wypalic cukier tak tak! a nie jest to takie proste 3km biegu co drugi dzien moze nie wystarczyc!!! basen owszem ale to musi byc wszystko plus silownia i chodzenie dwa razy po 45 minut ! to jest choroba nie wyleczalana! tyle.
Brak zdjęcia
+2
I znowu artykuł pisze Rzecznik Starosty? ~ _gość
IP: 85.25.xx9.xx4
Data: 21.10.2010, 06:21
Jak ten komentarz zostanie usunięty to poproszę o pisemne wyjaśnienie dlaczego i upublicznienie tego. Nie ma żadnych podstaw by go usuwać.
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 194.169.xx6.xx5
Data: 21.10.2010, 06:45
Bardzo bobry pomysł! Szacunek dla pana Starosty!
Brak zdjęcia
+1
No i bardzo dobrze_gość
IP: 81.210.xx4.xx8
Data: 21.10.2010, 09:37
A co to cos zlego, ze rzecznik pisze starostwa. Przynajmniej wiemy co sie dzieje. Ja nie widze w tym nic zlego...
Brak zdjęcia
+1
czemy chwalicie (znowu) starostę? ~ rut_gość
IP: 89.200.xx2.xx0
Data: 21.10.2010, 12:25
Przestańcie wychwalać starostę, to nie jego zasługa, że coś fajnego jest robione. Pracownicy starostwa zasługują na pochwałe, ale nie sam szef. Dotyczy to również projektu pana Rinca. Starosta pod wszytkim się tylko podpisuje
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew