Czekają bezpłatne wejściówki na Historię filozofii po góralsku

Historia filzofii po góralsku (fot. mat. prasowe)

odbyło się
26
01.2017
Czwartek
 Czekają bezpłatne wejściówki na Historię filozofii po góralsku
Zbliża się spektakl Historia filozofii po góralsku i uroczystość nadania sali kameralnej imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej w CKiS. Na spektakl czekają bezpłatne wejściówki do obioru w kasie CKiS.


26.01.2017 godz. 18:00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolny za okazaniem wejściówek. Wejściówki dostępne w kasie CKiS od 17.01.2017

Józef Tischner

HISTORIA FILOZOFII PO GÓRALSKU


reżyseria: Bogdan Ciosek

Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole. Bestsellerowa pozycja książkowa z sukcesem przełożona na język teatru. Niezwykle błyskotliwa, inteligentna i skrząca się charakterystycznym dowcipem opowieść o filozofii, filozofach, a co najważniejsze - o życiu po prostu. Ubarwiona piosenkami i próbami odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości: co było na
początku? Jak powstał świat? Czym jest człowiek? A czym dusza?
Góralska muzyka na żywo, zabawa i wzruszenie gwarantowane.

Występują: Beata Buczek-Żarnecka, Elżbieta Mrozińska, Bogdan Smagacki

Na skrzypcach gościnnie: Krzysztof Jakub Szwarc

Wykonawca: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza z Gdyni

Spektakl Historia filozofii po góralsku jest uświetnieniem uroczystości nadania imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej sali kameralnej.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Wiele z jej kreacji weszło do historii polskiego kina i teatru. Urodziła się 17 września 1942 roku w Tczewie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Na scenie teatralnej zadebiutowała 24 stycznia 1965 rolą w widowisku muzycznym Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej w reż. Jerzego Uklei, a na małym ekranie w 1968 tytułową rolą w Eugenii Grandet Honoré de Balzaca w reż. Bogdana Hussakowskiego.

W latach 1964-66 występowała w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, w latach 1966-72 w Teatrze im. Słowackiego tamże. W latach 1972-83 była aktorką Starego Teatru w Krakowie, następnie (1983-97) Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego w Warszawie (1997-2006). Od roku 2006 aktorka Teatru Ateneum w Warszawie.

Współpracowała z wieloma polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass, a także z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros.

Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr", którą otrzymała za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa, graną gościnnie w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

W 1991 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za podwójną rolę matki i córki w filmie Odjazd. Dwa lata wcześniej na tym samym festiwalu była nominowana do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Lawa.


Drukuj
Prześlij dalej