tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 23:29
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Na jubileuszowym koncercie zabrzmi muzyka sprzed tysiąca lat

Opublikowano: czwartek, 27.01.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W piątek, 28 stycznia, jeden z najbardziej niezwykłych zespołów na Pomorzu - chór gregoriański "Schola Cantorum Gymevensis" obchodził będzie 20- lecie istnienia. Z tej okazji, w murach gniewskiej twierdzy wysłuchać będzie można jubileuszowego koncertu. Impreza rozpocznie się o godzinie 19.00. Oprócz solenizantów tego dnia wystąpi również zespół Cantores Novienses pod kierunkiem pani Eugenii Butyńskiej z Nowego.

Chór powstał 20 lat temu, w styczniu 1991 roku. Jego założycielami byli Jarosław Struczyński, ówczesny dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie (dziś kasztelan zamku) i Augustyn Rąbała, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

- Z każdym rokiem grupa zdobywała coraz większe uznanie. Świadczyć o tym może chociażby zwiększająca się liczba występów, koncerty niemal w całej Polsce i zagranicą. Już w roku 1995 koncertował we Francji w Limoges, Solignac i Niemczech w Ansbad. Pięć lat później występował w Reinfeld i Lubece, a w 2001 roku koncertował w Portugalii. Tradycją stała się oprawa liturgiczną mszy w kaplicy zamkowej, m. in. na wszystkich najważniejszych spektaklach historycznych. W okresie istnienia schola koncertowała około 300-400 razy, a mimo ukończenia już 20 lat popyt na jej słuchanie wciąż rośnie. - podkreśla Agnieszka Świercz-Hyska z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie.

W 1996 roku chór nagrał kasetę magnetofonową JU BILATE DEO, zaś w 1998 r., nagrania te zostały ponownie wykorzystane przy powstaniu płyty kompaktowej GREGORIAN ANGELS w opracowaniu Krzysztofa Dudy. W maju 2002r. przy wsparciu Zamku w Gniewie oraz Zakładów Farmaceutycznych "Polpharma" grupa nagrała płytę kompaktową. Została ona wydana w sierpniu 2002 roku. Obecnie chór liczy 15 osób: Eligiusz Machlus, Ryszard Połomski, Wojciech Górski, Jacek Słomiński, Janusz Grygolajt, Zenon Chyła, Andrzej Solecki, Piotr Wiecki, Jarosław Struczyński, Mirosław Stawicki, Aleksander Cieszyński, Eugeniusz Malinowski, Jacek Ebłowski, Błażej Deptulski, Łukasz Reimus. Dyrygentem chóru jest Eligiusz Machlus, absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Ogniska Muzycznego w Gniewie, od kilku lat również cały czas aktywnie działający członek scholi.
drukuj
Artykuł przeczytano 2176 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej 2016
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew