tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 20:11
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Szukali i liczyli tczewskich bezdomnych

Opublikowano: czwartek, 17.12.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Na początku grudnia odbyła się pomorska akcja liczenia oraz ankietowania osób bezdomnych, przeprowadzana w ramach badania socjodemograficznego "Portret zbiorowości ludzi bezdomnych". W samym Tczewie naliczono 37 osób bez dachu nad głową - są to często ludzie starsi i schorowani. Gdzie zimą mają szukać pomocy?

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla osób, które z różnych powodów straciły własny dom. Niskie temperatury, złe warunki atmosferyczne i często alkohol, przyczyniają się do tego, że nie wszystkim bezdomnym udaje się przetrwać zimę. Trudno obliczyć jaka jest realna skala bezdomności, jednak regularnie odbywają się akcje ankietowania osób pozbawionych dachu nad głową. W akcji liczenia osób bezdomnych przeprowadzonej 4 grudnia w całym województwie brali udział pracownicy socjalni, funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a nawet służb więziennych. Niestety, wyniki przeprowadzonej ankiety nie napawają optymizmem - w samym Tczewie naliczono 37 bezdomnych - trudno powiedzieć, czy organizatorom akcji udało się dotrzeć do wszystkich:

- Tczewscy bezdomni szukają schronienia w różnych miejscach - znaleźliśmy ich na dworcu. Mieszkają także w namiotach, altankach działkowych, w garażach. Jedną osobę znaleźliśmy w tczewskim szpitalu, a także w pustostanie na terenie miasta. - powiedziała nam Ewa Troka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, w ostatnich latach zmienia się profil bezdomnych - na ulicę trafia coraz więcej ludzi starszych i schorowanych. Niestety, wciąż problem bezdomności wiąże się z alkoholizmem. Jednak pracownicy MOPS-u przekonują, że bezdomność nie jest wyrokiem, dlatego akcji liczenia bezdomnych towarzyszyła akcja informacyjna, podczas której udzielano najważniejszych informacji o placówkach, w których osoby nie posiadające własnego domu mogą otrzymać wsparcie. Istnieją bowiem programy, które mają na celu ułatwienie wychodzenia z bezdomności. Wyjście z bezdomności, chociaż jest trudne, jest możliwe.

Latem ludzie, którzy nie mają dachu nad głową, mogą liczyć na nocleg "pod chmurką" lub na dworcowym peronie. Prawdziwy dramat zaczyna się dopiero wraz z nadejściem pierwszych mrozów. W Tczewie są tylko cztery miejsca noclegowe przeznaczone dla osób bez dachu nad głową. Nie mogą tam jednak nocować osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu.

- Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Brata Alberta w Smętowie, Stowarzyszeniem św. Faustyny w Malborku, a także Centrum Usług Socjalnych w Nowym Stawie. Tam bezdomni mogą szukać schronienia w okresie jesienno-zimowym. - wylicza nasza rozmówczyni.

Pogotowie Noclegowe
działa w okresie zimowym, od listopada do marca.

ul. Niepodległości 10
83 - 110 Tczew
Tel. 058 531 30 35

Numer gdzie można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy 0 608 697 327
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3654 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
please_help_me@o2.pl_gość
IP: 89.200.xx6.xx0
Data: 17.12.2009, 13:00
Jeszcze trochę i ja zostanę bezdomną... Straciłam pracę a nowej znaleźć nie mogę. Wykształcona, doświadczona 30 latka... please_help_me@o2.pl
Brak zdjęcia
+1
bezdomni ~ bax_gość
IP: 153.19.xx8.xx2
Data: 18.12.2009, 12:07
Bezdomni wolą łoić, spać, wypróżniać się i śmiecić na klatkach schodowych zamiast pójść do noclegowni. W noclegowniach pić alkoholu nie wolno, no i są pewne zasady dla osób tam przebywających. Dodam jeszcze, że pieniądze z naszych podatków są przeznaczane na noclegownie i programy walki z alkoholizmem. Tylko jakoś specjalnie chętnych na tę pomoc nie ma wśród bezdomnych, a podatki i tak płacimy.
Brak zdjęcia
+1
bezdomni ~ gość_gość
IP: 77.115.xx0.xx2
Data: 08.04.2011, 10:15
to prawda wolą pić zamiast iść do noclegowni,ale są tacy którzy chcieli mieć jakieś mieszkanie ale niestety przekraczała im złotówka i muszą mieszkać na działce w małej altance.
 
Brak zdjęcia
0
aktualne zdjęcie dworca ~ kierowca opela_gość
IP: 89.200.xx6.xx8
Data: 08.04.2011, 19:04
Widzę że już po remoncie........
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
telewizja internetowa
Tczew - Myśl za psa
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew