tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 01:54
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

O historii w Opaleniu. Sesja regionalistów

Opublikowano: piątek, 06.04.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ubiegłą sobotę (31.03) w Domu Kultury w Opaleniu odbyła się już po raz trzeci sesja popularno-naukowa poświęcona lokalnej historii. Sesje takie mają na celu przybliżenie miejscowej ludności dziejów miejscowości, w której zamieszkują.

Swoją obecnością sesję zaszczycili: Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, burmistrz miasta i gminy Gniew, Walentyna Czapska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie, Marek Barnik, Irena Grabowska, Andrzej Solecki, Piotr Mroziński - radni gminy Gniew, Jerzy Cisewski - radny powiatu tczewskiego, Kazimierz Ickiewicz - radny miasta Tczew, Andrzej Cejer sołtys Opalenia, Jan Albrecht sołtys Jaźwisk, Jan Ejankowski- znany historyk i regionalista i Karolina Zander- przedstawicielka Nieformalnej Grupy Młodzi Aktywni z Opalenia. Sesję poprowadził Marek Kordowski nauczyciel historii, a zarazem autor monografii o Opaleniu. W swoim krótkim przemówieniu przypomniał o wydarzeniu, jakim było nadanie Zespołowi Szkół w Opaleniu imieniem Józefa Czyżewskiego. Zwrócił też uwagę, że jedna z ulic w Opaleniu nosi nazwę Józefa Czyżewskiego.

Pierwszym prelegentem był dr Michał Kargul - prezes Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie, który zaprezentował zgromadzonej publiczności V numer zeszytu Tek Kociewskich, który otrzymał każdy uczestnik sesji w prezencie. Publikacja ta jest rocznikiem wydawanym przez Oddział Kociewski ZKP w Tczewie od 2007 roku. Wszystkie roczniki Tek Kociewskich są dostępne na stronie Kociewskiej Biblioteki Internetowej, które można za darmo ściągnąć. Jan Kulas przedstawił działalności i życiorys wspomnianego Józefa Czyżewskiego wybitnego działacza patriotycznego, który urodził w Widlicach niedaleko Opalenia. W rodzinnym domu otrzymał głębokie i patriotyczne wychowanie. Ukończył szkołę elementarną w Opaleniu. Jednak najowocniejszą część swojego życia spędził w Gdańsku, gdzie był właścicielem prężnego zakładu poligraficznego. Był redaktorem i wydawcą dwóch gazet "Kurier Gdański" i "Tygodnik Gdański" oraz współzałożycielem "Gazety Gdańskiej". Wszystkie te czasopisma przyczyniały do krzewienia polskości na Pomorzu.

Krzysztof Korda opowiedział o ciekawym epizodzie, jakim w historii tutejszej ziemi po zakończeniu I wojny światowej była Republika Gniewska. Twór ten ówcześnie był najmniejszym państwem w Polsce. Stolicą republiki było miasto Gniew. Jak każde państwo republika miała swoje władze. Republiką Gniewską zarządzała Powiatowa Rada Ludowa kierowana przez księdza Antoniego Wolszlegra i Straż Ludowa pod dowództwem porucznika Józefa Głowackiego, której zadaniem czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem mieszkańców Republiki.

Po wygłoszonych referatach odbyła się krótka dyskusja. W dyskusji głos zabrali Jan Ejankowski, Jan Kulas, Krzysztof Korda i Andrzej Solecki. Jan Ejankowski podkreślił osobowość Józefa Czyżewskiego, która wywierała wielki wpływ na osoby, które z nim się zetknęły. Jako przykład podał osobę Augustyna Frankowskiego, który spotkał Józefa Czyżewskiego w Gdańsku, gdzie uczył się koszykarstwa. W wyniku tego zetknięcia Augustyn Frankowski założył czytelnię publiczną w miejscowości Nowe nad Wisłą, gdzie były prowadzone m. in. tajne kursy języka polskiego. Był też twórcą i organizatorem strajku szkolnego - władze pruskie 20-krotnie wzywały go pod sąd i zemściły się na nim, wyrzucając jego trzy córki ze szkoły średniej. Sesja została uświetniona występem młodzieży opaleńskiej. Organizatorem sesji był Kociewski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie i Zespół Szkół im Józefa Czyżewskiego w Opaleniu.
Autor: Jacek Cherek
drukuj
Artykuł przeczytano 1725 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
szkoda ~ anzi_gość
IP: 84.38.xx6.xx8
Data: 06.04.2012, 09:29
szkoda, że mnie tam nie było, zobaczyłbym jak śpiewa Dominika
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 89.200.xx5.xxx
Data: 09.04.2012, 20:48
muj nauczyciel hisstorii
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew