Tczewskie WOPR promuje bezpieczeństwo zimą

Skuta lodem Wisła (fot. WOPR Tczew)
Tczewskie WOPR promuje bezpieczeństwo zimą
Właśnie rozpoczęły się ferie. Dbając o realny poziom wiedzy o bezpieczeństwie i zagrożeniach wypoczywających zimą mieszkańców Tczewa i okolic, tczewski WOPR przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas tej najchłodniejszej pory roku.

Zima jest pięknym czasem przebywania na śniegu i lodzie. Potrafi też być groźna, przeraźliwie mroźna oraz - pod kołderką zabaw śnieżnych i lodowych - bardzo podstępna. Aby nasz wypoczynek w tym pięknym i malowniczym czasie był bezpieczny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Przed wstąpieniem na lód:

1. Pamiętaj o sprawdzeniu jego grubości - cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka - jest to główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

2. Jeżeli nie jesteś pewien czy jest bezpiecznie - nie ryzykuj, nie wchodź na lód - Najniebezpieczniejsze miejsca występują w pobliżu ujść rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków obok śluz wodnych przy wszelkich pomostach, miejscach na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
3. Pamiętaj o zmieniających się warunkach atmosferycznych - Odwilż, opady, zmienna temperatura powodująca osłabienie struktury lodu.
4. Unikaj miejscowego przeciążenia na lodzie - Duża liczba osób na małym obszarze pokrywy lodowej może doprowadzić do jej załamania.

Gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód w pierwszej kolejności należy:

1. Sprawdź swoje bezpieczeństwo.
2. Wezwij pomoc - dzwoń telefonicznie pod znane Tobie numery telefonów:
Policja - 997, Straż pożarna - 998, Pogotowie ratunkowe - 999, Telefon alarmowy - 112.
3. Próbujemy podać szalik, linę, długi kij, sanki (jeżeli jest bezpiecznie) osobie poszkodowanej, pamiętając, aby nie dochodzić zbyt blisko do niej, na i tak już osłabiony lód.
4.Wycofując się po udzieleniu pomocy nie biegamy po lodzie. Zaś widząc jakieś zagrożenie (spękania na lodzie) połóż się płasko rozłóż szeroko ręce i staraj się poruszać w kierunku brzegu, leżąc na lodzie.
5. Po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody, przykryj ją - jeżeli to możliwe - czymś ciepłym.
6. Czekaj na wezwaną pomoc.
7. Jeżeli nie jesteś pewien, czy jest bezpiecznie - nie ryzykuj nie wchodź na lód.
Najniebezpieczniejszym okresem przebywania na lodzie jest okres zimowo-wiosenny oraz okres wzmożonych różnic temperatur otoczenia (roztopy, ponowne zamarzanie i rozmarzanie pokrywy lodowej).

Pamiętaj!

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, trzeba starać się w miarę możliwości podać następujące informacje: dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom, itd.), zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych), swoje dane osobowe oraz numer telefonu. Następnie trzeba wysłuchać uważnie przekazywanych instrukcji i poczekać aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.

Aby zapobiec takim zdarzeniom, powinniśmy korzystać tylko z lodowisk miejskich, taka zabawa będzie na pewno dużo bardziej bezpieczna i przyjemniejsza dla wszystkich.

Tczewskie WOPR apeluje przede wszystkim do rodziców, którzy nie powinni zapominać o tym, jak wiele zagrożeń niosą ze sobą pomysły beztrosko bawiących się dzieci. Szczególnie w okresie ferii, kiedy dzieci mają więcej czasu na znajdywanie sobie interesujących i ciekawych zajęć na powietrzu.

Zapraszamy do bezpiecznej zabawy:

Lodowisko w Tczewie jest obiektem nowym, sprawdzonym w ubiegłych latach, dobrze wyposażonym i przygotowanym na przyjęcie osób chętnych do bezpiecznej zabawy na lodzie. Znajduje się przy tym obiekcie nowa wypożyczalnia łyżew, zaś dla bezpieczeństwa i wygody osób korzystających z lodowiska położone zostały gumowe chodniki oraz zamontowane ławeczki. Całość jest oświetlona oraz posiada odpowiednie nagłośnienie. Lodowisko przy szkole Nr 11 jest obiektem bezpiecznym oraz kontrolowanym przez służby do tego powołane. Wszyscy entuzjaści aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą bezpiecznie korzystać z tego obiektu bez narażania życia swego i innych.

Tczewskie WOPR życzy wszystkim przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • julka _gość

    21.01.2014, 10:03

    ???

    Czy to jest zdjecie z tego roku ??? taka zima w tcz .???

    Odpowiedz
    IP: 88.105.xx5.xx7 
  • _gość

    21.01.2014, 12:10

    Jaki lansik...! To ma być promocja bezpieczeństwa zimą? Taką "promocję" może zrobić nawet Kancelaria Premiera ! A co poza artykułem? Sorry, ale do mnie taka "promocja" nie przemawia. Potem będziemy słuchać TWOPR - ile to my robimy dla miasta i społeczeństwa...

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx1.xx9 
  • Geb_gość

    21.01.2014, 13:22

    Ciekawe info - SUPER

    Widać iż Tczewskie WOPR nie tylko latem chce dbać o Nasze bezpieczeństwo - dzięki za te cenne wskazówki. Osobiście myślę że ten artykuł powinien być przeczytany w każdej szkole aby dotarł bezpośrednio do dzieciaczków wypoczywających obecnie na feriach.

    Odpowiedz
    IP: 178.180.xx6.xx5 
  • _gość

    21.01.2014, 18:22

    Fajny artykuł

    Bardzo ciekawy artykuł .Nie czepiajmy się Tczewskiego WOPR bo mogli to napisać przecież ludzie (PRZEDSTAWICIELE) władz Urzędu Miejskiego w Tczewie. Myślę że nawet mają tam jakieś takie stanowisko.

    Odpowiedz
    IP: 158.116.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.