Ranking bezpieczeństwa żywności. Polska poza pierwszą dwudziestką

Jedzenie
Ranking bezpieczeństwa żywności. Polska poza pierwszą dwudziestką
Poprawił się Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego Polski, choć słabą stroną kraju pozostaje poziom infrastruktury dostaw żywności oraz niskie wydatki na badania i rozwój w rolnictwie - wskazuje ogłoszony w środę raport DuPont, porównujący wskaźnik bezpieczeństwa żywnościowego w 113 państwach świata.

Jak poinformował na konferencji w Warszawie dyrektor generalny DuPont Polska Piotr Gill, Polska znalazła się na 29. miejscu spośród 113 badanych krajów, uzyskując 72,4 pkt na 100 możliwych. To - według niego - "pozycja stabilna", w czołowej części rankingu, a więc pośród państw najbardziej bezpiecznych pod względem żywnościowym.

W porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,3 wzrosła liczba uzyskanych przez Polskę punktów, choć pozycja kraju spadła o jedno miejsce. Gill tłumaczył, że spadek wynika z większej liczby badanych krajów, w tym wejścia do rankingu Kataru, który uzyskał bardzo wysoką ocenę.

Dyrektor wskazał też, że wszystkie kraje Europy zwiększyły wartość indeksu w ciągu ostatniego roku. Najlepiej sytuacja wygląda w Irlandii (84,3 pkt.), najgorzej na Ukrainie (55,2 pkt.). Polska uplasowała się między Czechami a Grecją.


Za mocne strony Polski uznano obecność programów zabezpieczenia żywnościowego, dostęp do finansowania rolników, standardy żywienia, niewielki odsetek populacji poniżej progu ubóstwa, bezpieczeństwo żywności, niski poziom strat żywności, wystarczalność dostaw, zdolność do minimalizowania skutków urbanizacji, stosunkowo niewielki udział konsumpcji żywności w wydatkach domowych, czy niskie cła importowe na produkty rolne.

Umiarkowanie oceniono jakość białka, stabilność produkcji rolnej, zróżnicowanie diety, poziom infrastruktury w rolnictwie, dostępność mikroelementów w artykułach spożywczych, poziom korupcji oraz poziom stabilności politycznej.

Negatywną ocenę dostały niskie PKB per capita oraz wydatki publiczne na badania i rozwój w rolnictwie.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • zbiszek_gość

    29.07.2016, 21:15

    Szkoda, że autor nie pokusił się o to, by zajrzeć do źródła. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to jesteśmy na 30. miejscu. Dostaliśmy gruby minus za bardzo małe wydatki na rozwój i unowocześnianie rolnictwa, za słabą stabilność polityczną (i tu chodzi przede wszystkim o ciągle zmieniające się zasady i przepisy, a także brak długoterminowego planu). Mało punktów mamy za infrastukturę przechowywania i transportu żywności, za słabą dostępność żywności (ile żywności może kupić średnio zarabiający), za stawki importu. W ogólnym zestawieniu, w którym brane jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i przystępność i dostępność, mamy 29. miejsce. Irlandia ma w tym ogólnym zestawieniu nie pierwsze, a drugie miejsce, zaraz za USA. Warto porównać się ze zbliżonymi do nas krajami: Czechy 25 miejsce, Słowacja 40, Węgry 34. Mają zbliżone problemy do nas. Przed nami jest Korea Południowa, za nami Emiraty Arabskie.Ostatnie jest Burundi. Wiele krajów nie ma w ogóle w rankingu: np. Litwy, Łotwy, Estonii.

    Odpowiedz
    IP: 85.181.xx5.xx3 
  • toja_gość

    01.08.2016, 13:02

    Ctrl

    Źródło: tnij.tcz.pl/?u=aaa60d = Ctrl + C & Ctrl V :) Czy nie ma nic ciekawego do opisania na temat naszego miasta. Jak będę chciał się o takich pierdołach dowiedzieć to sobie w Google wpiszę i dostanę link bezpośrednio do strony tnij.tcz.pl/?u=9f7906 a nie na stronę główną PAP.

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.