tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 22:43
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Minęło pół roku od sprzedaży zamku. Czy stanie się największą atrakcją powiatu?

Opublikowano: wtorek, 01.02.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W lipcu ub. roku wzgórze zamkowe w Gniewie zostało sprzedane grupie Polmlek. Widać już pierwsze zmiany w zamku i jego otoczeniu - wyremontowano Pałac Marysieńki, inwestycje są także planowane na samym zamku - wszystko po to, by do podtczewskiego Gniewa przyciągnąć turystów, którzy chcą wypocząć w spokojnej atmosferze, z historią "za pan brat".

Do tej pory nowy właściciel zamku przeprowadził już remont w sąsiadującym z gotycką warownią Pałacu Marysieńki - znalazło się tam 80 miejsc noclegowych w odnowionych pokojach. Hotel jest w trakcie kategoryzacji - oczekuje na trzy gwiazdki. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego inwestorzy planują oddać do dyspozycji gości 3 komnaty na zamku, zaś kolejne 10 jesienią br. W planach jest także stworzenie centrum spa i budowa basenu dla hotelowych gości.

- Chcemy się jak najlepiej przygotować do sezonu turystycznego i zaprezentować nowe atrakcje - np. wypożyczalnię rowerów i quadów, przystań wodną - to na wiosnę. Teraz planujemy odnowić następną część zamku, zainstalować ogrzewanie, żeby zwiększyć standard dla gości. - wyjaśniam nam Krzysztof Lisiecki, dyrektor generalny spółki Zamek Gniew.

Przypomnijmy, że władze gminy Gniew podpisały umowę sprzedaży gotyckiej warowni w lipcu ub. roku. Negocjacje w tej sprawie trwały 2 lata. Wzgórze zamkowe kupiła grupa mleczarska Polmlek.
Dzięki transakcji do gniewskiej kasy trafi ok. 14,7 mln zł. Zgodnie z zapisami umowy inwestor w ciągu kilku najbliższych lat musi też zainwestować 40 mln zł. Polmlek ma spłacić kwotę za zakup zamku w ciągu 9 lat (1,4 mln zł. rocznie). W warowni pozostanie oddział Muzeum Archeologicznego, jednak część ekspozycji zostanie przeniesiona do tzw. koszarowca.

Będą i wystawy

Zamek będzie organizował nadal turnieje i swoje sztandarowe przedsięwzięcia - np. rekonstrukcję historyczną "Vivat Vasa". Chce także prowadzić działalność wystawienniczą. W sali Wielkiego Refektarza gniewskiej warowni można oglądać wystawę, której otwarcie odbyło się 27. stycznia, "Początki Wielkiego Pontyfikatu - Pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny". Na ekspozycję składa się zbiór zdjęć Tadeusza Zagoździńskiego - fotoreportera, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego. Autor od roku 1966 zajmuje się zawodowo fotografią prasową, pracując przez wiele lat w Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), potem w warszawskim oddziale magazynu "TIME" oraz Polskiej Agencji "Interpress". Do najważniejszych nagród autora należą Word Press Photo 1969, srebny medal Impress Photo 1979, oraz tytuł Mistrza Międzynarodowej Fotografii Prasowej za rok 1979.

Galeria zdjęć

Tczew - Biskup wyświęcił odnowiony Pałac Marysieńki
Tczew - Chór gregoriański "Schola Cantorum Gymevensis"
Tczew - Autor zdjęć na wystawie - Tadeusz Zagoździński
drukuj
Artykuł przeczytano 4641 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Władza się wyżywi...
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-8
Zamek to ta buda z odpadającym tynkiem po lewej? ~ a mi siura_gość
IP: 195.60.xx6.xx6
Data: 01.02.2011, 07:33
j.w.
Brak zdjęcia
+4
biskupi i ksieza na zamku ~ dibo_gość
IP: 89.8.xx1.xx5
Data: 01.02.2011, 11:47
wszedzie ich pelno ,koneserzy chlopcow
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 84.38.xx9.xx9
Data: 27.04.2011, 12:25
to oni top kupili
 
Brak zdjęcia
+4
Whatever_gość
IP: 84.38.xx4.xx3
Data: 01.02.2011, 22:34
A co to za żałosny tekst w "podtczewskim" Gniewie? Pod Tczewskie to może być Zajączkowo, mogą być Subkowy ale Gniew? Dziwne przecież to ponad 30km więc nie "wydaje mnie sie" żeby Gniew był pod Tczewskim miastem. Ps. Nie wiem jak słowo "podtczewskie" wygląda od strony ortograficznej. Nie jestem pewien czy ja napisałem poprawnie czy autor-ka tekstu.
Brak zdjęcia
0
Whatever_gość
IP: 84.38.xx4.xx3
Data: 01.02.2011, 22:40
Sorki popełniłem błąd zamiast napisać powiat Tczewski napisałem gmina Tczew
Brak zdjęcia
-1
mlekpol ~ adam p._gość
IP: 195.191.xx0.xxx
Data: 02.02.2011, 06:57
A był ktoś na zamku w Rynie na Mazurach? Właściciel ten sam. Wystrój, windy, baseny, restauracja, wielki dziedziniec zadaszony, ceny. Górna półka ale z klasą.
Brak zdjęcia
0
vvv_gość
IP: 78.88.xx6.xx3
Data: 02.02.2011, 18:19
Zamek i windy-pogratulować.
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew