Rok 2015 przechodzi do historii. Jaki był?

(fot. tcz.pl)
Rok 2015 przechodzi do historii. Jaki był?
Rok 2015 właśnie przechodzi do historii. Co wydarzyło się w naszym mieście w mijającym roku? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie ostatnich miesięcy w Tczewie i powiecie oraz nowy ranking Top 100 najpopularniejszych artykułów w ciągu mijających 12 miesięcy.



Na specjalnej podstronie umieściliśmy ranking 100 najpopularniejszych artykułów opublikowanych w serwisie Tcz.pl w ostatnim roku. Można w nim wybierać 100 najpopularniejszych artykułów spośród kilku wybranych kategorii. Znajduje się on tutaj: Tcz.pl - Top 100 artykułów


Jaki był ten rok?

Styczeń


Orszak Trzech Króli 2015

Wesoła kawalkada przeszła 6. stycznia ulicami miasta, by potem wspólnie świętować na kanonce. Orszak Trzech Króli to wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pana Jezusa, polegające na kolędowaniu w trakcie przemarszu ulicami Tczewa z trzema królami, dworami, wojskiem, aniołami, diabełkami. Orszak nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Reprezentował wszystkie kontynenty, wszystkie stany: od pastuszka do cesarza. Orszak przeszedł ulicami Tczewa drugi raz w historii.

Nowy zarząd szpitala - Marzena Mrozek w roli prezesa, Maciej Libiszewski - zastępcą

Marzena Mrozek została już oficjalnie panią prezes spółki Szpitale Tczewskie. Jej zastępcą jest Maciej Libiszewski.

200 osób napadło na pociąg. Wśród poszkodowanych są mieszkańcy Tczewa

Jak podaje Radio Gdańsk: w pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej doszło do potężnej bójki. Dwustu zamaskowanych mężczyzn zaatakowało skład wiozący kibiców na galę MMA do Sopotu. Wiele osób jest rannych.

Żeglarze świętowali w Tczewie

Przemysław Miarczyński został Pomorskim Żeglarzem Roku 2014, Pomorską Żeglarką Roku 2014 - załoga: Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, a Pomorskim Trenerem Roku 2014 Maciej Dziemiańczuk. Tytuły ogłoszone zostały 17 stycznia podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej w Tczewie, która była finałem Święta Żeglarstwa.

Dzień Tczewa 2015

30 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji Dnia Tczewa. Podczas sesji wystąpiły utalentowane tczewianki: Laura Dziąba (uczennica Gimnazjum nr 3 w Tczewie) i Paula Brzóska (finalistka programu Must Be The Music, uczennica Liceum Katolickiego w Tczewie). Wręczono również medal „Pro Domo Trsoviensi” - Tadeuszowi Magdziarzowi. Odbyło się tez wręczenie wyróżnień Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego „Pierścienie Mechtyldy” - otrzymali je - Alicja Gajewska, Stanisław Sierko, Katarzyna Pelplińska, Grzegorz Woliński i Jarosław Pająkowski. Po uroczystej sesji, jej uczestnicy przeszli na pl. Hallera, gdzie nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy poświęconej gen. Józefowi Hallerowi i jego żołnierzom. Tablica została wmurowana w posadzkę (między figurka pory roku a fontanną) - w miejscu, gdzie zgodnie z zachowaną fotografią z 1920 r. , stał gen. Haller. Z kolei w Fabryce Sztuk odbył się wernisaż wystawy historycznej pt. „110 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie”. Podczas wernisażu odbędzie się promocja książek Ryszarda Lidzbarskiego pt. „W poszukiwaniu tczewskich wież ciśnień” oraz „Prekursor tczewskiej inżynierii środowiska”.


Luty

Czy to nożownik? 22-latek doprowadzony do prokuratury

70-letni mężczyzna został 7. lutego ugodzony nożem i trafił do szpitala w Tczewie - tam przeszedł operację - a jego stan jest stabilny. Policja od soboty poszukiwała napastnika. Co udało się do tej pory ustalić mundurowym? Policyjne śledztwo trwa, tymczasem coraz więcej mieszkańców miasta zastanawia się, czy sprawę można łączyć z napadem na 17-letnią Malwinę, do którego doszło w listopadzie ub. roku. Sprawa tamtej zbrodni wciąż jest nierozwiązana. Dzisiaj mężczyzna został przetransportowany do Prokuratury w Tczewie - tam mieszkaniec Lisewa usłyszy zarzuty. W najbliższym czasie możemy też spodziewać się wizji lokalnej z udziałem zatrzymanego.

Budżet obywatelski. 68 zgłoszonych projektów i milion do podziału

Aż 68 wniosków - najwięcej z os. Bajkowego, Górek i os. Garnuszewskiego - najmniej z Zatorza i os. Staszica - wpłynęło do ratusza w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału czeka milion złotych, a pomysły na jego wykorzystanie - różne - od nowych siłowni i placów zabaw, poprzez remont chodników, budowę parkingów, zakup iluminacji świątecznych, stworzenie wypoczynkowego "salonu miejskiego" nad Kanałem Młyńskim, czy toru wrotkarskiego. 5. marca rusza głosowanie, które zdecyduje, na jakie zadania zostaną przeznaczone pieniądze.

Polonez maturzystów. Taniec na ulicach miasta

Tanecznym krokiem tczewscy maturzyści rozpoczęli czas intensywnych przygotowań do egzaminu dojrzałości. Na starówce poloneza tańczyli uczniowie ośmiu szkół ponadpodstawowych z Tczewa i Swarożyna. Maturzyści zatańczyli na ulicach miasta już po raz drugi. W tym roku w imprezie wzięli udział uczniowie z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych w Tczewie (Zespół Szkół Katolickich, I LO, II LO, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespól Szkół Budowlanych i Odzieżowych, Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich)

Krzysztof Korda nowym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej

W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego na stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie został wybrany Pan Krzysztof Korda zamieszkały w Tczewie.

Zmiany przyjęte - zielone światło dla budowy sądu

Podczas lutowej sesji radni przyjęli ważne uchwały dotyczące planów zagospodarowania kilku części miasta - jest to Uchwała dotycząca uchwalenia zmiany planu w rejonie ulicy Kościuszki i Al. Zwycięstwa oraz związana z przystąpieniem do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa w obszarze dawnego poligonu w rejonie osiedla Górki w Tczewie. Co przyjęcie obu dokumentów oznacza dla mieszkańców? Działania dotyczące z rozpoczęciem zmiany studium to dopiero początek działań.

Marzec

70. lat od wkroczenia Armii Czerwonej. Awantura przy pomniku-mogile

Dzisiaj (12.03) mija 70. lat od zakończenia w Tczewie okupacji hitlerowskiej. 12. marca 1945 roku miasto zdobyły wojska sowieckie z 242 i 372 dywizji 2 Armii Uderzeniowej II Frontu Białoruskiego. Aby przypomnieć o tych wydarzeniach, przy pomniku żołnierzy radzieckich spotkali się dzisiaj kombatanci. Nie obyło się bez awantury, bo swoje racje przy pomniku przedstawiały m. in. osoby związane ze stowarzyszeniem "Zawsze Solidarni". Wcześniej czarną folią zasłonięto część pomnika. Całość wyjaśnia teraz policja.

Prezydent Tczewa we władzach GOM

Gdański Obszar Metropolitalny ma nowy zarząd - znalazł się w nim prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.
Ważą się teraz losy stowarzyszenia - chodzi o zaangażowanie Gdyni, która na razie działa w stworzonej przez siebie konkurencyjnej Nordzie. Pojawiła się jednak szansa, że i Gdynia przekona się do GOMu - tyle, że pod nową nazwą - "Gdańsk Gdynia Sopot - Trójmiasto".

Ranny policjant, rozbity radiowóz, co najmniej pięć kolizji. Pościg w okolicach Tczewa

Sceny niczym z amerykańskiego filmu rozegrały się dzisiaj (18.03) w okolicach Tczewa. Ranny policjant, rozbity radiowóz, co najmniej pięć kolizji i dwóch zatrzymanych - taki jest bilans policyjnego pościgu na "berlince" i drodze krajowej nr 91.

Starosta nagrodził za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu

26. marca na zamku w Gniewie wręczony nagrody Starosty Tczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. Nagrody Starosty Tczewskiego w dziedzinie kultury otrzymali: Ludowy Zespół Folklorystyczny "Piaseckie Kociewiaki", Zespół Pieśni i Tańca "Frantówka" i Julita Jakubowska, zaś wyróżnienia Starosty Tczewskiego w dziedzinie kultury: Dom Kultury w Subkowach i Zespół Taneczny "Wiecznie Młodzi. Nagrody Starosty Tczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu w kategorii zawodnicy przyjęli: Daniela Kamińska, Daniel Ławrynowicz, Adam Blok, Patryk Baran, Katarzyna Godlewska, Daniel Jaśniewski, Krzysztof Małkiewicz, Sebastian Pabjan, Lucyna Borkowska i Patryk Sowiński. Nagrody Starosty Tczewskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu w kategorii trenerzy otrzymali - Tadeusz Galiński, Mariusz Grubich, Józef Krawczykiewicz i Eugeniusz Markowicz. Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu przyznano zawodniczkom Superligi Piłki Ręcznej Kobiet SPR Sambor Tczew. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu - animator, organizator wydarzeń o charakterze sportowym otrzymali: Wojciech Borzyszkowski i Grzegorz Tyrolski, Magdalena Majchrzyk i Andrzej Majchrzyk, Michał Kaczyński, Damian Jewsienia, Andrzej Kiciński, Jacek Wiśniewski i Roman Lomnic. Wyróżnienia Starosty Tczewskiego dla "Mecenasa Sportu" odebrali Kazimierz Homa, Marcjusz Fornalik i Piotr Domanek.

1 metr dla rowerzystów - są już znaki na terenie Tczewa

Na ulicach Tczewa pojawiają się tabliczki przypominające kierowcom o konieczności zachowania co najmniej 1 metra odstępu od rowerzystów. To efekt działań środowisk rowerowych, a akcję sfinansował tczewski ratusz.

Kwiecień

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13. kwietnia przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu w latach 1922-1956 odbyły się tczewskie uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało wiosną tego roku około 22 tysiące obywateli polskich przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR. Sejm w 2007 roku ustanowił 13. kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wybrano tę datę jako rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu zgromadzą się włodarze miasta i powiatu, harcerze, uczniowie z tczewskich szkół oraz kombatanci. W Tczewie nie brakuje przedstawicieli rodzin katyńskich - wśród ofiar byli bowiem też m. in. tczewscy policjanci, np. ojciec Jerzego Wierzbowskiego - Józef. Trafił na terytorium ZSRR dwa razy - pierwszy raz w 1920 roku, ale udało mu się uciec z syberyjskiego łagru. Wrócił do Polski, skończył szkołę policyjną i został zmobilizowany we wrześniu 1939 r. - po wybuchu wojny był więziony w obozie w Ostaszkowie, zaś pochowany jest w Miednoje.

XII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego

11. kwietnia w Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie odbył się XII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Gospodynie konkurowały o miano najlepszego koła w województwie w 5 kategoriach: prezentacja kulinarna - sałatka z rodzimych owoców i warzyw, prezentacja edukacyjna - wizytówka z mojej miejscowości, prezentacja wokalna - piosenka kabaretowa z inscenizacją „Dżender”, moda - w biało-czerwonym jest mi do twarzy oraz prezentacja taneczna - taniec współczesny. Grand Prix XII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego zdobyło KGW Nowa Karczma, zaś w kategorii edukacyjnej nagrodzono KGW Gołębiewko, w kulinarnej Kamienicę Szlachecką, w wokalnej gospodynie z Bobowa, w tanecznej - z Czernina, a w pokazie mody Koło z Władysławowa

Andrzej Duda w Tczewie

Andrzej Duda - ubiegający się o fotel prezydenta RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - spotkał się dzisiaj (16.04) z mieszkańcami Pomorza. Kandydat pojawił się także w Tczewie, gdzie na placu Hallera spotkał się ze swoimi sympatykami.

Maj

Urząd Stanu Cywilnego sprzedany - 2,5 mln zł trafi do miejskiej kasy

Za nami przetarg na sprzedaż nieruchomości po Urzędzie Stanu Cywilnego i MOPS - przy ul. Armii Krajowej. Do licytacji zgłosiło się 3 oferentów. Do kogo trafo ta atrakcyjna nieruchomość w centrum Suchostrzyg? To nie pierwsza działka, która ta firma wylicytowała od ratusza. Przedtem zakupiła dawną masarnię przy ul. Jagiellońskiej. Niedawno obiekt został wyburzony. Z kolei Nieruchomość przy ul. Jagiellońskiej liczy ponad 3 tys. m2.

Noc Muzeów 2015

Noc Muzeów za nami. To była już ósma edycja. Tym razem poznaliśmy fascynujący, duchowy świat polskiej kultury ludowej. Posłuchaliśmy koncertów zespołów folkowych, kapel ludowych oraz… pieśni dziadowskich i opowieści dla dorosłych. Dziedziniec Fabryki Sztuk zmienił się w jarmark sztuki ludowej i rzemiosła, nie zabrakło też swojskiego jadła.

Samorząd ma 25 lat

W 1990 roku - po przerwie trwającej czterdzieści lat - przywrócono w Polsce samorządowy ustrój gminy. 27. maja w Tczewie świętowaliśmy 25-lecie samorządności. Za jej początek uznaje się 27 maja 1990 roku. Uroczysta sesja odbyła się w sali CKiS. Podczas tamtych wyborów wybrano ponad 50 tys. radnych. Samorząd terytorialny to była rzecz jakościowo nowa. W okresie PRL funkcjonowały co prawda ciała przedstawicielskie zwane radami narodowymi, ale one z demokracją miały niewiele wspólnego. W 1990 rozpoczął się czas zmian..

Duda prezydentem. W Tczewie zdecydowanie wygrał Komorowski. Wyniki drugiej tury

Polacy wybrali prezydenta RP - 24. maja poszliśmy do urn w drugiej turze wyborów. Zwycięzcą wyborczej rozgrywki został Andrzej Duda. Natomiast w Tczewie i powiecie tczewskim zdecydowanym zwycięzcą został Bronisław Komorowski.

Polityczna burza w gminie. Augustyniak zastąpił Taflińskiego na stanowisku przewodniczącego

Polityczna burza w gminie Tczew. Klub radnych Impuls dał pokaz swojej siły i odwołał dotychczasowego przewodniczącego - Krystiana Taflińskiego - związanego... właśnie z Impulsem. Nowym szefem rady został Krzysztof Augustyniak. '

Czerwiec

Czarne Kwiaty i Honorata Skarbek na 15 lat Flextronics

Największy zakład w Tczewie - firma Flextronics - na Bulwarze Nadwiślańskim świętowała 15-letnią działalność w naszym mieście. Z tej okazji zorganizowano rodzinny festyn - wystąpiły m. in. Czarne Kwiaty i Honorata Skarbek.

Złoty jubileusz ks. Piotra Wysgi

Za nami złoty jubileusz kapłaństwa ks. prałata Piotra Wysgi. Z tej okazji m. in. w tczewskiej farze 7. czerwca odbyła się uroczysta msza. Piotr Wysga to kanonik honorowy Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. 30 czerwca 1967 roku młody ksiądz z Żarnowca na Kaszubach, przybył na mocy biskupiego dekretu do Tczewa. Tu był w staromiejskiej parafii wikariuszem ponad 20 lat. 1 stycznia 1988 r. został ustanowiony proboszczem. Przez lata wkładał wiele wysiłku w zabiegi na rzecz odrestaurowania najstarszej tczewskiej świątyni. Ks. Piotr Wysga urodził się 16 kwietnia 1941 roku w Przedborzu k. Radomska. Pierwsze powojenne lata życia spędził na Warmii i Mazurach. Później przeniósł się do Bydgoszczy. W latach 1959-1965 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. 6 czerwca 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Dni Ziemi Tczewskiej 2015

Na bulwarze nadwiślańskim trwają Dni Ziemi Tczewskiej. Głównym punktem soboty były wieczorne koncerty - zagrały Etna Kontrabande i Ewelina Lisowska. Muzyczna część przyciągnęła nad Wisłę tłumy tczewian i gości.

Tczewianka - Patrycja Bona - wicemiss Polski Ziemi Pomorskiej

30. maja w sali teatralno-widowiskowej NOT w Gdańsku odbyła się Wielka Gala Finałowa Miss Polski Ziemi Pomorskiej 2015. Z imprezy z koroną I Wicemiss Polski Ziemi Pomorskiej wróciła tczewianka - Patrycja Bona.


Zmarł Ferdynand Motas, były prezydent Tczewa. Miał 72 lata


19 czerwca 2015 roku zmarł Ferdynand Motas, prezydent Tczewa w latach 1990 - 1994 oraz wieloletni radny Rady Miejskiej w Tczewie.

Lipiec

Kult zagrał w amfiteatrze

Zespół Kult wystąpił przed tczewską publicznością w amfiteatrze. Kapela była gwiazdą festiwalu muzyki alternatywnej Undergramy. Muzycy porwali tczewską publikę, dając ponad 2,5-godzinny koncert.


Po 20. lipca Banimex przejmuje most. Jakie plany?


Umowa na remont zabytkowej części Mostu Tczewskiego podpisana. Teraz przed nami rozpoczęcie robót. W wyniku przetargu Starostwo Powiatowe, które odpowiada za stan tej przeprawy, na wykonawcę wybrało firmę Banimex z Będzina. Jak wykonawca chce zorganizować sobie prace? Pierwszy etap prac dotyczy ratowania zabytkowej kratownicy Lentza - na to zadanie udało się uzbierać stosowne środki. Teraz starostwo będzie szukać kolejnych źródeł finansowania dla remontowania wiślanej przeprawy. Roboty związane z realizacją pierwszego etapu będą kosztowały 28 mln zł. W ramach zadania zostaną wyremontowane trzy wiślane przęsła pamiętające jeszcze czasy świetności mostu.

17-latka wpadła do Wisły. Pisała smsa i nie zauważyła dziury w moście

Dziewczyna, która w sobotę spadła do Wisły z Mostu Tczewskiego, pisała smsa i nie zauważyła dziury w zamkniętym dla ruchu pieszego i kołowego obiekcie. Tak wynika z zeznań przedstawionych tczewskim policjantom.

Niewypłacalni lokatorzy będą mogli... odpracować swoje długi na rzecz miasta

Tczew szuka recepty na to, jak zmotywować niezdyscyplinowanych lokatorów do płacenia swoich zobowiązań. Teraz okazuje się, że część długu będzie można odpracować. Właśnie rusza pilotażowy program, który ma pomóc zminimalizować miejskie straty wynikające z niepłacenia przez lokatorów. Obecnie zadłużenie niezdyscyplinowanych lokatorów wobec miasta wynosi około 5 mln zł. Jeśli program okaże się skuteczny, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Sierpień

Prof. Marek Moszyński. Tczewianin wiceprezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Marek Moszyński, mieszkaniec Tczewa, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej wygrał konkurs na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej do spraw nauki

Na Górki można już dojechać rowerem, bądź dojść pieszo

Powoli ku końcowi zmierzają prace związane z remontem drogi krajowej nr 91 w granicach Tczewa. Jest dobra wiadomość dla pieszych i rowerzystów - bez większych problemów można już przejść i przejechać rowerem z centrum na Górki. Droga rowerowa jest już praktycznie gotowa - trwają jeszcze prace związane z budową łącznika ścieżki biegnącej wzdłuż "91" z drogą rowerową w ciągu ul. Czerwonego Kapturka. Przypomnijmy - budowę drogi wzdłuż krajówki sfinansowała GDDKiA, zaś stworzenie dokumentacji projektowej - ratusz, który zapłaci również za budowę fragmentów tras łączących istniejące ścieżki z nowymi. W ramach inwestycji powstał m. in. wiadukt nad torami. Cały szlak jest oświetlony.

Premier Ewa Kopacz na 56. obchodach Krajowych Dni Działkowca

Tczew stał się centrum miłośników ogrodnictwa działkowego. Setki działkowców z całej Polski wzięły udział w 56. obchodach Krajowych Dni Działkowca. Wśród zaproszonych gości jest Premier Ewa Kopacz, a także posłowie i senatorowie wszystkich ugrupowań oraz lokalni politycy. "Potraficie szybko się mobilizować i bronić swoich racji - mówiła premier do świętujących - Dzisiejsze święto wiele dla was znaczy. Rozwinęliście swój skrót PZD, jako Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji. Niech zazdroszczą wam ci, którzy swoich ogródków nie mają. To dla was pasja stworzona z miłości do zieleni i waszych bliskich, których gościcie na działkach". Po części oficjalnej, rozpoczął się festyn dla mieszkańców i dożynkowych gości.

X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Grand Prix X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zdobył zespół HATBREAKERS (6000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego), zaś pierwszą nagrodę - Box Anima (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa. Pozostałe nagrody otrzymali - Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł) - grupa Bregma, Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (2500 zł) - Bacteryazz, Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł) dla Agaty Zakrzewskiej, Nagroda Specjalna Telewizji „TeTka” w Tczewie (2000 zł) - Miss Hapen, Nagroda fanklubu „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego „Republika Marzeń” - sponsorowany występ podczas koncertu z okazji Dnia Białej Flagi 23 kwietnia 2016 roku w Toruniu i umieszczenie jednego nagrania muzycznego na składance CD pt.: „Dzień Białej Flagi 2016” - State Urge, Nagroda polskiej wytwórni muzycznej „RKDF” i „Mediapixel” - wydanie płyty CD z materiału powierzonego w nakładzie 300 sztuk - JMJ Influence Trio oraz Nagroda Wojciecha Galińskiego i Marii Wasiewicz-Galińskiej dla wyróżniającego się instrumentalisty (1000 zł) dla Pawła Bergla.

Poziom Wisły niższy z dnia na dzień - tak źle nie było od dawna

Tak niskiej Wisły nie było od dawna. Wszystko wskazuje na to, że z tak niskim poziomem rzeki mieliśmy do czynienia w latach 30-tych ubiegłego wieku. Aby to się zmieniło, trzeba co najmniej kilkunastu dni ciągłych opadów na południu kraju. Według prognoz - na razie nie ma na to szans.

Wrzesień

W Tczewie pamiętaliśmy o bohaterach września '39

1. września na bulwarze nadwiślańskim tczewianie uczcili pamięć ofiar września 1939 roku. Jak co roku, samorządowcy, kolejarze organizacje kombatanckie, związkowcy oraz społeczność miasta wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny. Tczewskie uroczystości związane z obchodami wybuchu II wojny odbyły jak co roku w sąsiedztwie tczewskich mostów przez Wisłę. W miejscu, gdzie 76. lata temu padły jedne z pierwszych strzałów drugiej wojny światowej, pojawiły się m. in. władze Tczewa i powiatu, parlamentarzyści, a także słynny uciekinier z Auschwitz - Kazimierz Piechowski. 76. lat temu natarcie lądowe na miasto, przewidziane na godz. 4:45, poprzedził nalot 6 bombowców i 6 myśliwców niemieckich. Niemiecka eskadra wystartowała o godz. 4:26 z lotniska pod Elblągiem i dla zmylenia, nadlatując od południa o godz. 4:34, zbombardowała m. in. dworzec PKP. Na podstawie tych wydarzeń można sądzić, że wojna rozpoczęła się właśnie w naszym mieście.

Narodowe Czytanie i Wrześniowe Targowisko na Starym Mieście

W sobotę 5. września na tczewskim Starym Mieście odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki i Miejska Biblioteka Publiczna zaprosili wszystkich mieszkańców do wspólnego czytania powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”. Z kolei na Skwerze dr. Schefflera przy ul. Łaziennej odbyło się Wrześniowe Targowisko.

Koniec robót na DK 91

Zakończył się remont drogi krajowej nr 91 w granicach Tczewa. Z początkiem września ruszyły procedury odbiorowe i trwają również drobne prace kosmetyczne - ale te nie mają wpływu na ruch na terenie naszego miasta. Remont rozpoczął się w lipcu ub. roku. Roboty na odcinku od skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej do skrzyżowania z krajową „22” w Czarlinie prowadzone były na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada za stan tej krajówki. Zadanie na odcinku tczewskim prowadziła firma Skanska. W ramach prac został wyremontowany odcinek „krajówki” przechodzący przez całe miasto od wiaduktów kolejowych na północy i zakończył się już poza jego granicami na węźle Czarlin przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 22. Było to prawie 7 kilometrów drogi. W zakres prac remontowych wchodziło wykonanie nowej nawierzchni na całym odcinku trasy. Zostały również przebudowane wszystkie istniejące skrzyżowania oraz wybudowane jedno dodatkowe z ulicą Poligonową, realizowane w partnerstwie z miastem Tczew. Ponadto w ramach inwestycji dokonany został kompleksowy remont wszystkich istniejących na całym odcinku chodników, a także powstała ścieżka rowerowa. Prace kosztowały około 40 mln zł - to o połowę mniej niż wstępnie zakładano. Dzięki przetargowym oszczędnościom uda się przebudować most na Nogacie w Malborku. To nie jedyne zadanie inwestycyjne, które będzie prowadzone w naszym regionie - w przyszłości - być może już w 2016 roku - czeka nas remont drogi krajowej nr 22 na odcinku od Czarlina do Knybawy. Obecnie natężenie ruchu na drodze krajowej nr 91 wynosi średnio 20 tysięcy aut na dobę. To niewiele jak na warunki dotyczące dróg krajowych. Na trasie S6 w okolicy Trójmiasta zdarza się, że w ciągu doby przejeżdża grubo ponad 100 tys. aut.

Będzie kolejny mural - tym razem Jasna i Dersław. Wygrał 18-letni tczewianin

Jasna i Dersław - tytułowi bohaterowie baśni Romana Landowskiego - mają znaleźć się na kolejnym muralu przy al. Zwycięstwa. Projekt został wyłoniony w drodze ogłoszonego przez ratusz konkursu - a przygotował go 18-letni mieszkaniec Tczewa - Maxim Steinke.

Październik

Ponad stuletnia hala sportowa wyremontowana

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie mogą w pełni korzystać ze swojej sali gimnastycznej. Ponad stuletni budynek został gruntowanie wyremontowany.

Remont Mostu Tczewskiego ruszył na dobre. Przed wykonawcą spore wyzwania

Remont Mostu Tczewskiego ruszył na dobre. Od końca września obiekt jest całkowicie zamknięty zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszego. Właściciel - tczewskie starostwo - przekazało most pod kuratelę firmie Banimex z Będzina. Wykonawca przez ostatnie tygodnie przygotowywał plac i zaplecze budowy, gromadził potrzebne materiały. Teraz roboty wkroczyły we właściwy zakres. Na budowie pracuje obecnie około 30-osobowa ekipa. Prace będą podzielone na dwie zmiany. Wykonawca liczy na łagodną zimę.

Ostatni krok odnośnie referendum dot. Straży Miejskiej. Rada odrzuciła wniosek - za mało podpisów

Na nadzwyczajnej sesji (08.10) radni jednogłośnie odrzucili wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Tczewie. Była to tylko administracyjna konieczność - organizatorom akcji referendalnej nie udało się bowiem uzbierać stosownej liczby podpisów.

W Tczewie Platforma Obywatelska nieznacznie przed Prawem i Sprawiedliwością

Platforma Obywatelska wygrała wybory na Pomorzu. Jednak Pomorskie i Opolszczyzna, to jedyne rejony, w których prowadzenie utrzymała PO - w pozostałych województwach niekwestionowanym zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość. A jak głosowali tczewianie?

Listopad

Poszedł robić zdjęcia, znalazł skarb

Na bardzo cenne historyczne znalezisko natrafił w okolicy naszego miasta jeden z forumowiczów Dawnego Tczewa. Na polu w Koźlinach znalazł ozdobę z brązu, która może liczyć ponad trzy tysiące lat! Miłośnik historii o forumowym nicku "mig21" lubi fotografować przyrodę - w lutym br. wybrał się na przechadzkę w okolice naszego miasta. Na polu w sąsiedztwie Koźlin zobaczył fragment przedmiotu, który go zaintrygował. Tczew może pochwalić się ciekawymi znaleziskami - przy pracach związanych z budową Flextronicsa, w latach 2000-2004 odkryto osadę z przełomu epok. Udało się tam odkopać około 100 obiektów - chat, palenisk, studni. Nie znaleziono wtedy wielu przedmiotów codziennego użytku, czy ceramiki, co świadczy o tym, że mieszkańcy sami opuścili ten teren. Przy wejściach do chat znaleziono ofiary zakładzinowe z kości bydlęcych, które miały zapewnić mieszkańcom pomyślność. Odkryto również ślady nielicznych na Pomorzu kultowych pochówków psów. Zwyczaj ten upowszechnił się w okresie wpływów rzymskich.

Zabici i ranni na dk 91 - tak ćwiczyli strażacy

5 ofiar śmiertelnych, 16 rannych - rozbitych kilka aut i autobus - taki mógłby być bilans wypadku na alei Solidarności w Tczewie. Na szczęście to tylko strażackie ćwiczenia - funkcjonariusze z całego województwa sprawdzali w Tczewie swoje możliwości.

Flex otwiera centrum logistyczno-produkcyjne

Spółka Flextronics International Poland działająca w Tczewie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozbudowała swój park przemysłowy o kolejny obiekt - centrum logistyczno-produkcyjne o powierzchni 9 300 m². Jak przekonują przedstawiciele Flexa, całość jest najeżona nowoczesnymi rozwiązaniami

Aleja Kociewska gotowa w całości

Od 9 listopada kierowcy mogą już przejechać całą al. Kociewską. Oddany został właśnie ostatni odcinek nowej ulicy - ok. 450 m między ul. Jagiellońską i Żwirki (tzw. Nowosuchostrzycka).

Narodowe Święto Niepodległości w Tczewie - wideorelacja

Tczewianie uczcili Narodowe Święto Niepodległości wesoło i słodko. Były koncerty, festyn na pl. Hallera, biało-czerwony przemarsz ulicami miasta, biało-czerwone wiązanki pod obeliskiem marsz. J. Piłsudskiego.

Kazimierz Smoliński sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury i budownictwa

Kazimierz Smoliński (PiS) sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury i budownictwa. Sekretarz stanu to najwyższy rangą urzędnik w polskim ministerstwie, zwyczajowo zwany wiceministrem.

Kilkanaście zastępów straży przez kilka godzin gasiło pożar Mostu Tczewskiego

Przez kilka godzin czternaście zastępów strażackich gasiło pożar zabytkowej części Mostu Tczewskiego. Tylko dzięki szybkiemu zauważeniu ognia udało się uniknąć wielkich strat.

Koniec prac remontowych na ulicy 30 Stycznia

Jesień w pełni i coraz bliżej sezonu zimowego - a to oznacza, że swoje działania na drogach muszą kończyć drogowcy, którzy domykają wcześniej rozpoczęte inwestycje. Tak jest w przypadku ulicy 30 Stycznia na terenie tzw. Górek Przemysłowych. Właśnie zakończył się remont tej alternatywnej drogi wjazdowej do Tczewa.

Grudzień

Święty Mikołaj odwiedził Tczew [wideorelacja]

4. grudnia samo południe zabłysły świąteczne lampki na choince przed tczewskim ratuszem. Chwilę wcześniej maluchy odwiedził święty Mikołaj, który wspólnie ze prezydentem Mirosławem Pobłockim poczęstował maluchy słodkościami. Świętego Mikołaja będzie można też spotkać w Tczewie na placu Hallera - 19. i 20 grudnia stanie tam chata św. Mikołaja.

Dariusz Drelich nowym wojewodą pomorskim

Dariusz Drelich odebrał dziś z rąk Premier RP Beaty Szydło nominację na Wojewodę Pomorskiego. Zastąpi na stanowisku Ryszarda Stachurskiego.

Budowa nowego bloku szpitalnego zakończona

Oficjalnie zakończyła się budowa nowego łącznika na terenie szpitalnego kompleksu przy ul. 30 Stycznia. Całość zrealizowano w ramach unijnej pożyczki Jessica I. Zadanie o wartości 19,2 mln zł (12,7 mln niskooprocentowanej pożyczki z Banku Ochrony Środowiska i 6,5 środków własnych) stanowiły trzy podzadania - budowa nowego łącznika szpitalnego w systemie "zaprojektuj i wybuduj", remont oddziału położniczego i neonatologii z porodówką oraz przebudowa RTG i gabinetów lekarskich - Powstało 1800 m. kw. całkiem nowej szpitalnej powierzchni - mówi Marzena Mrozek, prezes spółki Szpitale Tczewskie. To jednak nie koniec prac na terenie szpitala. Ruszyło już zadanie w ramach tzw. Jessicy II. Tym razem chodzi o nadbudowę oddziału dziecięcego - obiekt zostanie poddany termomodernizacji, ale przede wszystkim na dodatkowym piętrze pojawi się 17 sal z 51 łóżkami dla Oddziału Chorób Wewnętrznych. Dzięki temu z ulicy Paderewskiego zostanie całkowicie przeniesiona interna, a tam zacznie działać hospicjum. Z kolei w "uwolnionych" pomieszczeniach na 1 Maja będzie można rozszerzyć ofertę rehabilitacyjną. Teraz do nowego bloku rusza wielka przeprowadzka. Pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej po Nowym Roku.

Tczewianie podzielili się opłatkiem

Już po raz trzynasty w Tczewie odbyło się miejskie spotkanie opłatkowe. Było ono adresowane do wszystkich mieszkańców i tych, którzy tego dnia odwiedzają nasze miasto. Co roku kilka tysięcy osób przychodzi, aby przełamać się opłatkiem, życzyć sobie wesołych świąt.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • _gość

    31.12.2015, 10:42

    zycze wszystkiego dobrego z Nowym Rokem 2016 takze tym, ktorzy mieszkaja po za granica Polski

    Odpowiedz
    IP: 5.146.xx1.xx0 
  • niepokorny_gość

    31.12.2015, 16:15

    Top 100

    Top 100 najpopularniejszych artykułów To tak jak w Rosji Putin zatwierdza Artykuł do publikacji w Prasie a u nas w TCZ,PL.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx2 
  • _gość

    31.12.2015, 16:20

    Pomorzanki, mniam :)

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx1 
  • _gość

    31.12.2015, 16:30

    O, fajnie to tutaj widać: po 20 lipca - Banimex przejmie most, koniec września - most zamknięty, Banimex przejął most.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.