tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 15:15
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Ulica Malinowska - będą czasowe zamknięcia i ruch wahadłowy

Opublikowano: wtorek, 16.03.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Ruszyły już prace związane z remontem kolejowego wiaduktu przy ulicy Malinowskiej. Lada dzień rozpocznie się rozbiórka obiektu, w związku z tym na 3 dni (20-23. marca) zostanie całkowicie wyłączona z ruchu droga prowadząca do zakładów zlokalizowanych na terenach specjalnej strefy ekonomicznej. Do sierpnia wykonawca zaplanował pięć takich "zamknięć". Poza tym, na czas prowadzonych prac ruch będzie się odbywał, ale wahadłowo. To i tak dobrze, bo początkowo przewidywano całkowite wyłączenie ulicy z ruchu, ale na to nie chciały się zgodzić firmy zlokalizowane na terenie strefy. Ostateczny wariant został jednak negatywnie zaopiniowany przez tczewską komendę policji.

Przebudowa wiaduktu kolejowego przebiegającego nad ulicą Malinowską prowadzona jest w ramach modernizacji magistrali kolejowej E65. Zakres prac jest tak duży, że według wstępnych scenariuszy planowano zamknąć ulicę całkowicie i oddać do użytku dopiero po remoncie, czyli w sierpniu tego roku. Plan spowodował jednak protest działających na terenie strefy inwestorów:

- Wagę zagadnienia ilustruje fakt, że około 250 Tirów o wadze 20 ton dojeżdża do zakładów zlokalizowanych na terenie strefy. Dlatego kilkukrotnie spotykaliśmy się, by przygotować koncepcję ruchu. Trochę niewidoczny był sam inwestor - PKP PLK, dlatego zwróciłem się do niego z pismem, by w jednoznaczny sposób poinformował o planowanych rozwiązaniach - wyjaśnia Tadeusz Albecki, dyrektor terenowy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W efekcie rozmów udało się wypracować rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie ruchu w ciągu ulicy Malinowskiej - w ciągu kilku miesięcy prac wykonawca planuje jednak pięć razy całkowicie zamknąć ulicę dla ruchu kołowego. Ma to głównie następować w weekendy, by jak najmniej zdezorganizować pracę pobliskich przedsiębiorstw:

- Nie ma innej możliwości rozplanowania tych prac. Poszliśmy i tak na duże ustępstwa, bowiem początkowo ulica miała być całkowicie zamknięta. Podczas pierwszego zamknięcia musimy wwieźć na plac budowy ciężki sprzęt, wyburzyć częściowo obiekt i wywieźć to, co pozostanie. - wyjaśnia kierownik budowy, Agnieszka Falkiewicz.

Pierwsze zamknięcie zaplanowano na najbliższy piątek (19.03) - od północy - ruch zostanie przywrócony we wtorek (23.03) o godzinie 6.00. Kolejne wyłączenie ulicy nastąpi pomiędzy 10 a 13 kwietnia. Później wykonawca trzykrotnie zablokuje ruch, ale nie są jeszcze znane dokładne terminy - wszystko będzie zależeć od tempa prowadzonych prac. Dla osób, które w dniach całkowitego wyłączenia z ruchu ulicy Malinowskiej, będą chciały dojechać do pracy, wytyczono trasę objazdu - przebiega od alei Solidarności, ulicą Gdańską, dalej Mostową, Kolejową, Łąkową, Czatkowską - do strefy. Tędy będą jechały również autobusy komunikacji miejskiej - nie przejadą jednak Tiry, bowiem wiadukt łączący ul. Nowy Rynek z ul. Kolejową ma nośność 15 ton. Poza zaplanowanymi rozwiązaniami ruch w rejonie ulicy Malinowskiej będzie odbywał się wahadłowo - w godzinach, kiedy do strefy przyjeżdża najwięcej ciężarowych aut, automatyczną sygnalizację zastąpi sterowanie ręczne:

- Niestety, nie udało się nam uzyskać zgody od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na zmianę cyklu świateł przy skrzyżowaniu z "jedynką", dlatego można tam spodziewać się utrudnień, które już i tak występują - dodaje przedstawicielka wykonawcy.

Przyjęte rozwiązanie nie podoba się jednak tczewskim policjantom, którzy negatywnie zaopiniowali projekt - zdaniem funkcjonariuszy prace na Malinowskiej powinny ruszyć dopiero, gdy zakończy się remont modernizacji wiaduktu przy ulicy 1 Maja, tj. po 30 kwietnia:

- Nie ma możliwości rozpoczęcia tych prac później - tłumaczy Agnieszka Falkiewicz - Cały projekt modernizacji Lokalnego Centrum Sterowania w Tczewie musi zakończyć się do listopada. Po nas na teren budowy wchodzą ekipy wykonujące odwodnienie, podtorze, system sterowania ruchem. I tak bardzo straciliśmy przez tegoroczną zimę - nie mogliśmy np. rozpocząć wcześniejszego zrywania torów.

Podczas planowanego remontu mają zostać m. in. wymienione elementy nośne budowli i wykonany będzie remont przyczółków wiaduktu. Podwyższona zostanie również jego skrajnia - z 3,90 metra do 4,7 m. Przygotowaniom do inwestycji przyglądają się władze starostwa, które mają pewne zastrzeżenia:

- Dowiedzieliśmy o planowanych pracach tylko dzięki uprzejmości strefy ekonomicznej (zarządcy części drogi - już wkrótce przy ul. Malinowskiej ma pojawić się znak "droga wewnętrzna" - przyp. red). Z naszych informacji wynika, że zamknięcie ulicy i rozpoczęcie prac planowano już na 2 lutego, właściwie bez podstawy prawnej. To niedobrze, że zarządcę drogi sąsiadującej, powiadamia się tak późno - uważa Adam Kucharek, wicestarosta tczewski.

Teraz wykonawcę prac czeka trudne zadanie - rozbiórkę i budowę nowego obiektu będzie trzeba przeprowadzić przy utrzymanym ruchu aut. Podczas prac rozbiórkowych trzeba również uważać na przebiegający w sąsiedztwie gazociąg, światłowody, czy urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 5217 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Straż
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
user_ico_Maxx
-1
Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 16.03.2010, 00:23
Podejrzewam że PKP PLK zgodziłoby się poczekać z rozpoczęciem remontu do otwarcia wiaduktu przy 1 Maja. Tylko jaką gwarancję daje powiat że ten wiadukt zostanie otwarty w zaplanowanym terminie (który zresztą już o miesiąc przesunięto) i czy jest przygotowany na pokrycie dodatkowych kosztów jakie poniosłoby PKP PLK w przypadku gdyby nie mogło ruszyć ze swoim remontem 1 maja ?
Brak zdjęcia
+3
Łukasz_gość
IP: 213.17.xx3.xx9
Data: 16.03.2010, 08:28
Nikt naszych urzędników nie traktuje poważnie. Pomyślmy, dlaczego nie rozmawiano wcześniej z Panią Witkowską albo Panem Sosnowskim? Odpowiedź jest prosta - bo nic by to nie dało.
user_ico_zet48
+6
Dojazd do pracy ~ zet48 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 16.03.2010, 09:01
Oby tylko ruch w godzinach, gdy mieszkańcy Tczewa i innych miast dojeżdżają do pracy będzie prowadzony płynnie i nie zamkną drogi gdy zbliży się czas powrotów z pracy do domów.
user_ico_hehehe
+7
:) ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 16.03.2010, 09:18
nie ma co panikować , jak w weekendy tylko , to spoxxx :) cięższy temat będzie na Wojska Polskiego ...
Brak zdjęcia
+1
20t ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 16.03.2010, 09:57
Szanowny Panie Dyrektorze. Bardzo proszę o odpowiedź, gdzie Pan widział tira o wadze 20t. Sam ładunek ma ponad 20t, a drugie tyle pojazd. Tak więc całkowita masa przekracza 40t. Pozdrawiam ka
Brak zdjęcia
0
ka... ~ mieczyslaw_gość
IP: 213.17.xx3.xx9
Data: 16.03.2010, 16:00
... pan dyrektor pewnie jeszcze z czasow, gdy TIR'em byl poczciwy STAR :)
 
Brak zdjęcia
0
Jaki wiedza taka władza! ~ TIRek_gość
IP: 90.137.xx5.xx1
Data: 17.03.2010, 23:39
Kompletna indolencję urzędników odpowiedzialnych za organizację ruchu obserwuję od 33 lat. Drogi i organizacja ruchu na nich kończy sie na ICH PRZYSTOSOWANIU DO wypasionego Opla! Szczycie marzeń inżyniera drogowego! Pozostałe to zawalidrogi ( JAKIEŚ tyry ) PRZEZNACZONE DO ELIMINACJI!!
 
Brak zdjęcia
+2
ten remont to będzie sajgon ~ unnad_gość
IP: 84.38.xx5.xx9
Data: 16.03.2010, 19:42
pierwsze cztery dni z pewnością wprowadzą wielkie zamieszanie i częściowo sparaliżują koordynację transportową zasobów ludzkich i materiałowych Flextronics...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew