Kolejny pies specjalistyczny od Vectry dla osoby niepełnosprawnej

(fot. mat. prasowe)
Kolejny pies specjalistyczny od Vectry dla osoby niepełnosprawnej
Czoka to pierwszy w Polsce pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa. Jest kolejnym psem specjalistycznym, którego Vectra przekazała na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Czoka będzie pomagać w terapii Mirona, dziecka z Zespołem Downa, mieszkańca Świętochłowic.

Uroczyste przekazanie Czoki odbyło się 27 maja 2015 roku podczas Gali „Gdynia bez Barier” - imprezy organizowanej przez Prezydenta Miasta Gdyni. Pies trafił do 4 osobowej rodziny państwa Doroty i Radosława Komanderów ze Świętochłowic. Pomoże im w terapii ich synka Mirona, który jest upośledzony Zespołem Downa. Miron został wybrany spośród wielu innych dzieci z tym schorzeniem, których rodzice aplikowali o przyznanie Czoki - pierwszego w Polsce psa wyszkolonego do wspomagania terapii dziecka z Zespołem Downa przez Fundację Dogiq, z którą współpracuje Vectra.

Ośmioletni Miron to uczeń 1 klasy szkoły specjalnej. Miron jest dzieckiem opóźnionym w rozwoju i upośledzonym umysłowo, dlatego od najmłodszych lat rodzice starają się zapewnić mu kompleksową opiekę wielu specjalistów. Miron nieustannie korzysta z rehabilitacji, pracuje z logopedą, psychologiem, jest pod kontrolą wielu specjalistycznych poradni. Obecnie pod nadzorem trenerów fundacji Dogiq kończy zajęcia przystosowujące do bycia z Czoką. Podczas tych zajęć Miron oraz jego rodzice dowiadują się, jak wiele mogą osiągnąć przy wykorzystaniu specjalistycznego psa terapeutycznego.

CZOKA - METRYCZKA PSA:


Imię rodowodowe: Azgard for Dogiq
Imię Czoka wybrali pracownicy Vectry drogą konkursu
Data urodzenia: 1 lutego 2014 roku
Rasa: labrador retriever
Kolor: czekoladowy
Nr chip: 900032001936400
Płeć: suka
Kategoria: pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa

Edukacja Czoki rozpoczęła się w wieku czterech miesięcy od uczestnictwa w psim przedszkolu. Potem Czoka przeszła kilkuetapowy kurs specjalistyczny i otrzymała odpowiednie certyfikaty psa terapeutycznego. Brała też udział w poważnych pokazach umiejętności psów asystujących osobom niepełnosprawnym, uczestniczyła m.in. w Gdyńskich Warsztatach dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi. Podczas pokazów jest bardzo skoncentrowana na swojej trenerce i zbiera największe oklaski publiczności. Nie przeszkadza jej gwar dookoła ani towarzystwo innych psów. W czasie wolnym od zajęć Czoka, jak każdy młody pies, uwielbia relaks w ogródku i kąpiele wodne.
- Liczymy, iż obecność psa pomoże Mironowi łatwiej znosić poniesione porażki i obniży poziom frustracji wynikających z jego ograniczeń spowodowanych chorobą. Cieszymy się, że Czoka wesprze naszą rodzinę w aktywnym spędzaniu czasu i pomoże nam wprowadzić nowe zajęcia rehabilitacyjne dla Mirona na dworze. Wiemy też, że Czoka stanie się partnerem w spędzaniu czasu wolnego przez Mirona, który przecież nie posiada własnego środowiska rówieśniczego i często czuje się odrzucony przez osoby "zdrowe". Pomoże także nauczyć naszego syna bycia odpowiedzialnym za kolejnego członka rodziny - będzie on współuczestniczył z dorosłym w karmieniu, wyczesywaniu i wyprowadzaniu psa. Czoka z pewnością poprawi kondycję fizyczną Mirona, zmobilizuje go do ćwiczeń. Liczymy, iż chęć przebywania Mirona z psem przyczyni się do rozwoju jego mowy, uczyni go silniejszym psychicznie, nauczy odpowiedzialności - powiedziała mama Mirona, pani Dorota Komander.

Zespół Downa to najczęstsza przyczyna niesprawności intelektualnej diagnozowana u dzieci. Statystycznie występuje raz na 700 urodzeń. Oznacza to, że co roku średnio 600 polskich rodzin musi podjąć wysiłek opieki i terapii dziecka z tym schorzeniem. Terapia z udziałem psa może być znakomitą pomocą - zaktywizuje dziecko ruchowo, pomagając doskonalić sferę ruchu poprzez ćwiczenia wykonywane we współdziałaniu ze zwierzęciem, nauczy obowiązkowości i odpowiedzialności za żywą istotę, rozwijając samodzielność.

Pies Czoka to kontynuacja współpracy Vectry i Fundacji DogIQ, mającej na celu pomoc osobom niepełnosprawnym. Wcześniej Vectra przekazała cztery psy specjalistyczne. Pierwszym była Vectra wyszkolona do pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim - otrzymała ją Anna Dobkowska z Gdyni. Drugi pies Rafi, pomagający osobie poruszającej się o kulach, trafił do Agnieszki Płeszki, także mieszkanki Gdyni. Trzecim psem był Pefo, pierwszy w Polsce pies, który odbył specjalistyczny, kilkumiesięczny trening zaprojektowany z myślą o pracy na rzecz osoby niedosłyszącej. Trafił do Moniki Rykaczewskiej z Warszawy. Ostatnio przekazany piesek Prestiż pomaga w aktywnym życiu rodzinnym i zawodowym Kamilowi Osakowi, mieszkańcowi województwa podkarpackiego, osobie niepełnosprawnej poruszającej się wyłącznie na wózku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • pedagog _gość

    04.06.2015, 15:54

    Na przyszłość proszę się posługiwać pojęciem osoba z niepełnosprawnością intelektualną a nie "upośledzony zespołem Downa" czy "opóźniony w rozwoju i upośledzony umysłowo". Są to od dłuższego czasu niestosowane pojęcia a redakcja powinna stosować poprawne słownictwo. Czytają to tysiące osób i później powtarzają taki schemat myśląc, że skoro redaktorzy tak piszą to musi być poprawnie. Czy ktoś z państwa chciałby być nazwany upośledzonym albo opóźnionym?

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx5 
  • _gość

    04.06.2015, 21:33

    niepełnosprawność

    Dlaczego boisz się nazywać rzecz po imieniu? Mnie w pracy nazywają też debilem, kretynem, imbecylem (to są wszystko określenia niepełnosprawności umysłowej), zap.....lam za 1 800 zł, robiąc obrotu 10 000 zł dziennie i to w Gdańsku! No i jak myślisz? mam się obrazić, że mówią o mnie debil? To są jednostki chorobowe, których używa się od zawsze.

    Cytuj
    IP: 164.126.xx9.xx6 

    aga_gość

    04.06.2015, 22:58

    Zgadzam się, termin "osoba upośledzona" jest napiętnujący i ma negatywny wydźwięk. Jak społeczeństwo ma zmienić podejście skoro czytając artykuły o osobach niepełnosprawnych słyszy się tylko: "opóźniony w rozwoju", "cierpiący" itp?

    Cytuj
    IP: 83.25.xx4.xx3 
  • niepokorny_gość

    04.06.2015, 21:19

    Zespołem Downa.

    Osoba która pisała ten Artykuł jest sama Osobą opóźnioną w rozwoju i upośledzoną umysłowo" !!! Redakcja powinna zastanowić się kogo zatrudnia.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.