Sukces przyszłych kucharzy z Tczewa. Kociewska wigilia urzekła Poznań

Sukces kucharzy z Tczewa (fot. mat. prasowe)
Sukces przyszłych kucharzy z Tczewa. Kociewska wigilia urzekła Poznań

zobacz galerię zdjęć: 2
W stolicy Wielkopolski odbył się XV Ogólnopolski Pokaz Regionalnych Stołów Wigilijnych. Jak co roku organizator - Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii, zaprosił do Poznania uczniów szkół gastronomicznych z całego kraju i zza granicy (tym razem z Ukrainy, Białorusi i Hiszpanii). Wśród tego grona najwyższe zainteresowanie dziennikarzy i zwiedzających wzbudziło stoisko kociewskie, przygotowane przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy tczewskim Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”.

Jak się okazuje, ten tczewski popis, poza atrakcyjnością etnograficzną i kulinarną, miał też wartość… dydaktyczną, poznawczą, a chyba najbardziej promocyjną. A to dlatego, że większość uczestników i gości pokazu (nawet nie licząc przybyszy zagranicznych) po raz pierwszy dowiedziało się czegoś więcej o Kociewiu. I to - dodać trzeba - z jak najlepszego źródła. Zadbali o to nauczyciele i uczniowie, którzy przygotowali nie tylko tradycyjne, regionalne potrawy wigilijne, eksponowane na ręcznie malowanych w kociewskie wzory naczyniach. Z równą pieczołowitością odtworzono też wystrój kociewskiej chaty, przygotowanej do wigilijnej wieczerzy. A zatem: tradycyjne meble, odświętne zdobnictwo izby i stołu, ręcznie wykonany z drewna żłóbek, a także piernikowe, słomiane i papierowe ozdoby, którymi na Kociewiu przystrajano i przystraja się choinkę. Oczywiście, żywa choinka też była.

Równie żywą, dodatkową atrakcją szczególnie dla nie Kociewiaków okazały się oryginalne kociewskie stroje, które na tę okazję przygotowali i przywdziali uczennice i uczeń z „Nauki”. Widzowie byli żywo zainteresowani tradycyjną kociewską modą, rodzajami odzieży, kolorystyką i zdobnictwem, które na miejscu uczono się odróżniać od kaszubskiego (okazuje się, że większość uczestników Pokazu lokalizowało Kociewie… nad morzem). A Kociewianki prosto z „Nauki” rzeczywiście prezentowały się nad wyraz atrakcyjnie…

Te kociewskie, etnograficzno - gastronomiczne fajerwerki w stolicy Wielkopolski przygotowali własnymi siłami pracownicy i uczniowie CKZ „Nauki”. Projekt całości jest dziełem dyrektorki zarządzającej, Elizy Wasiewicz - Pawlaczyk, którą dzielnie wspierały kierowniczka kształcenia praktycznego, Krystyna Piotrowska oraz nauczycielka zawodu kucharza, Beata Ciesielska.


Oczywiście , kunsztem kucharskim musieli ostatecznie wykazać się sami uczniowie: Marta Borycka i Michał Busk z klasy III ZSZ oraz Dorota Orzechowska i Joanna Schola z klasy II ZSZ. I wykazali się! Ich kociewska zupa rybna, a zwłaszcza śledź po kociewsku stały się przebojami tegorocznego Pokazu. Nawet cysterna tych specjałów rozeszłaby się w okamgnieniu. Podobny „los” spotkał zresztą i pozostałe wigilijne dania konkursowe, przygotowane przez tczewian z „Nauki”: kapusta z golcami, fefernuski i kompot brzadowy. Co niektórzy obiecywali sobie, że po dokładkę przyjeżdżać będą do Tczewa i na Kociewie!

Przepis na śledzie po kociewsku
Składniki:
0,5 kg solonych filetów śledziowych
pasta-farsz: 20 dag wędzonej makreli, 3 dag suszonych grzybów, 3 średnie cebule, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 średnie ogórki kiszone, pieprz olej do zalania, majonez i natka pietruszki do dekoracji

Wykonanie:

Filety śledziowe wymoczyć i przekroić na pół wzdłuż śledzia. Przygotować pastę: grzyby ugotować i odcedzić; z makreli zdjąć skórę, oczyścić z ości i zmielić z grzybami i cebulą; ogórki obrać ze skóry i pokroić w drobną kostkę; wszystko połączyć i wymieszać z koncentratem. Pastą smarować filety, zwijać jak rolmopsy i spiąć wykałaczką. Ułożyć, w głębokim naczyniu, posypać pieprzem i zalać olejem. Przykryć i odstawić do lodówki na 12 godzin. Przed podaniem udekorować majonezem i listkami pietruszki.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • Dorian_gość

    16.12.2016, 10:51

    Poznań Tczew Dobre Miasto

    zgoda

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xxx.xx7 
  • Kk_gość

    16.12.2016, 18:12

    Wielkie gratulacje!

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx1 
  • kazik_gość

    16.12.2016, 22:11

    2/10

    Odpowiedz
    IP: 31.1.xx9.xx1 
  • koderasta_gość

    17.12.2016, 22:06

    czemu lechia gra słabo ?

    brak zaangażowania kibiców, wielki i piękny stadion a nie jest w pełni zapełniony ! jak tu pisać o pełnym zaangażowaniu zakontraktowanych najemników ? wymagasz od grajka wymagaj od siebie a nie w ciepłych kapciach , lubie patrzeć , ale przed tv

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.