tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 14:06
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Ponad 20-tonowa lokomotywa stanęła na dziedzińcu CWRDW

Opublikowano: poniedziałek, 13.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 9

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewska "Fabryka Sztuk" wzbogaciła się o kolejną atrakcję. W ostatni piątek (10.09) na dziedzińcu CWRDW ustawiono, jak na miasto kolejarzy przystało, lokomotywę. SM03 stanęła na wyłożonych jakiś czas temu torach, w sąsiedztwie poniatówki. Ciuchcię przekazali kolejarze, którzy w swoim wolnym czasie doprowadzili ją do dawnej świetności.

Ustawienie 24-tonowej lokomotywy wymagało sporo zachodu. W całej operacji brały udział dwa dźwigi. W końcu stanęła na torach i stanowi kolejną z atrakcji "Fabryki Sztuk". Ciuchcia wzbogaci stałą ekspozycję "Tczew miastem kolejarzy". Do tej pory na dziedzińcu placówki znalazło się już miejsce dla poniatówki, lapidarium, makiety Mostu Tczewskiego oraz torów ze zwrotnicą.

- To jest dar dla Centrum od kolejarzy - cieszy się Alicja Gajewska, dyrektor CWRDW - Nawiązaliśmy z nimi współpracę przy okazji wystawy "Tczew miastem kolejarzy". Panowie postawili sobie za punkt honoru znaleźć dla nas odpowiednią lokomotywę, w czasie wolnym wyremontowali ją, a teraz stoi już na dziedzińcu.

Ciuchcię przekazano nieodpłatnie. SM03 - 200 mogła stanąć na dziedzińcu CWRDW dzięki Krzysztofowi Duszczykowi, dyrektorowi PKP Cargo Pomorski Zakład w Gdyni. W wolnym czasie pojazd wyremontowali członkowie Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Tczewie - Andrzej Magulski, Ryszard Arendt, Rafał Latuszewski, Zbigniew Stanek, Tomasz Rogosiński, Grzegorz Toczek, Zygmunt Pusz i Adam Murawski oraz pracownicy Wagonowni - Andrzej Kuba, Marek Wansel oraz Kazimierz Ciecholewski. Pomocy i warsztatu specjalistycznego udzielił naczelnik Wagonowni sekcji Tczew Zenon Wansel. Lokomotywę można już oglądać - dzieci mogą wejść do środka i sprawdzić, jak wygląda miejsce pracy maszynisty. Oficjalne uroczystości związane z przekazaniem ciuchci zaplanowano na 25 listopada - dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy.

Galeria zdjęć

Tczew - Na dziedzińcu CWRDW stanęła ciuchcia
Tczew - Na dziedzińcu CWRDW stanęła ciuchcia
Tczew - Na dziedzińcu CWRDW stanęła ciuchcia
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 5152 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - 19-latek palił marihuanę na klatce schodowej
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (9)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
maala_gość
IP: 109.207.xx7.xx6
Data: 13.09.2010, 01:41
dla mnie bomba! :D
user_ico_Spajko
0
Spajko
Uż. zarejestrowany
Data: 13.09.2010, 07:56
jak dla mnie lokomotywa :D
Brak zdjęcia
+4
bravo! ~ addasiek1 addasiek1@o2.pl_gość
IP: 109.207.xx0.xx2
Data: 13.09.2010, 09:11
Brawo! Popieram, jestem za! Uwielbiam kolej żelazną. "Tczew Miastem Kolejarzy" - to hasło powinno być znane w całej Polsce. Czy tak będzie zależy np. od nas, od Was....
user_ico_pierre.dzoncy
-3
pierre.dzoncy Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 13.09.2010, 12:28
Fajna manewrówka, może nie imponuje jak Piękna Helena, ale zawsze coś miłęgo dla oka. Nie wiem czy dobrze widzę, ale czy zauważył ktoś że sygnalizacja kształtowa stoi po niewłaściwej stronie toru? W mieście kolejarzy ktoś powinien zwrócić na to uwagę...
Brak zdjęcia
+3
sygnalizacja ~ zet48_gość
IP: 95.40.xxx.xx4
Data: 13.09.2010, 20:31
Tu nie chodzi o złe położenie sygnalizacji, tylko aby eksponat (owa sygnalizacja) była w całej okazałości widoczna dla zwiedzających.
 
Brak zdjęcia
+1
Tczew miastem kolejarzy i basta ! ~ Miki_gość
IP: 84.38.xx9.xx7
Data: 13.09.2010, 17:05
Czekamy na lokomotywę serii ST44 albo jedynie słuszną SP47 z Kościerzyny. :D
user_ico_pierre.dzoncy
-2
pierre.dzoncy Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.09.2010, 00:26
Ale że gagarina? Trochę ich jeszcze na niezelektryfikowanych szlakach jeździ, więc żeby do muzeum to niekoniecznie, czasami wystarczy na dworzec zajrzeć... Co do SP47 - może jeśli przeniosą lokomotywownię z Kościerzyny do nas (o czym była mowa) to i się ta jedyna perełka nam dostanie... a tak stoi i niszczeje.
 
Brak zdjęcia
0
... ~ Miki_gość
IP: 84.38.xx9.xx7
Data: 15.09.2010, 11:44
Na Wybrzeżu ST44 dominują - w tej kwestii sympatyk kolei nie ma żadnych wątpliwości. :) Warto bić się o SP47, zasługuje na lepsze warunki. :)
Brak zdjęcia
0
lokomotywa ~ Wiselka_gość
IP: 83.25.xx6.xx4
Data: 17.02.2011, 22:44
Tego spalinowego pojazdu trakcyjnego PKP o mocy zaledwie 150 KM nie można przyjąć jako reprezentatywnego dla Tczewa i Kolejarzy. Sądzę .że najbardziej zasługuje na pamięć parowóz TY-4 w żargonie "czwóra"produkcji niemieckiej.Parowóz ten posiadał dwa silniki parowe umieszczone z przodu po obu stronach pojazdu /standardowy układ w parowozach/,oraz trzeci silnik ummieszczony również z przodu lecz w podłużnej osi symetri parowozu.Ten trzeci silnik przysparzał dużo dotatkowych czynności obsługowych i naprawczych ,których wykonanie utrudniał brak bezpośredniego dostępu do silnika i mechanizmu korbowego maszyny.Trzy silniki dawały moc około 1000KM i niesamowity "apetyt" maszyny na parę.Na kierunkach o wznoszących profilach lini kolejowych , maszyniście i pomocnikowi dodawano trzeciego pracownika jako palacza gdyż pomocnik maszynisty nie dawał rady w obsłudze paleniska i lokomotywy.Tu przy pracy lał się prawdziwy pot.Jednak po pracy a szczególnie w dni wypłat tczewskie knajpy były pełne kolejarzy.Koledzy maszyniści z Lokomotywowni Zajączkowo może mnie wspomożecie swoimi relacjami w tym temacie.Bo tak o lokmotywach gadają laikoniki.Oczywiście oprócz TY4 jest jeszcze dużo innych lokomotyw zaslugujących na uwagę.Pozdrowienia dla Maszynistów z Tczewa w latach 1970r do 1990r.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew