tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 11:36
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Mają nazwy ulic, teraz za to zapłacą?

Opublikowano: wtorek, 27.12.2011, 00:03. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Radni gminy Pelplin w kwietniu br. przyjęli uchwałę w sprawie nadania ulic w miejscowości Rajkowy. Pojawiły się ulice Akacjowa, Bukowa, Olchowa i inne, ale teraz mieszkańcy wsi muszą wymienić dokumenty, w których widnieje adres zamieszkania. Niedawno do tczewskiego starostwa trafił wniosek o zwolnienie z opłat za wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych. Powiat się nie zgodził, bo według wyliczeń urzędników może chodzić nawet o 100 tys. złotych.

Rajkowy to duża kociewska wieś, w której mieszka ponad 1,5 tysiąca osób. Niedawno w miejscowości pojawiły się nazwy ulic.

- Sami mieszkańcy sołectwa Rajkowy wnioskowali o nadanie nazw ulicom na terenie tej miejscowości. Chcieli, by nadano im nazwy drzew, stąd Bukowa, czy Akacjowa. Wniosek trafił do rady, my go uszanowaliśmy i kwietniu została przyjęta stosowana uchwała - tłumaczy Andrzej Stanuch, burmistrz Rajków.

Teraz nazwy ulic już, ale mieszkańcy muszą wymienić dokumenty, na których widnieje adres zamieszkania. O ile z dowodem osobistym nie będzie problemu, bo mieszkańcy nie poniosą opłat, to gorzej z wymianą innych dokumentów. Za nowe prawo jazdy zapłacą ponad 80 złotych, podobną kwotę za zmianę w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego władze gminy Pelplin zwróciły się do tczewskiego starostwa o zwolnienie mieszkańców Rajków z opłat. Burmistrz Pelplina miał nadzieję, że zarząd pozytywnie odniesie się do tematu:

- Będziemy monitować, prosić, pukać - zapowiadał.

Zarząd powiatu nie widzi jednak możliwości niepobrania płatności:

- Są to dosyć wysokie koszty. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, koszty, które wynikają ze zmiany nazw ulic powinny zostać poniesione przez jednostkę samorządu terytorialnego, która dokonuje zmian. Teoretycznie istnieje możliwość pokrycia tych opłat przez inne jednostki samorządu, jednak nie było to do tej pory praktykowane. Gdyby w tym momencie starostwo powiatowe ze środków własnych pokryło koszty związane ze zmianą wszystkich praw jazdy, czy dowodów rejestracyjnych, stanowiłoby to wyłom w stosunku do podejmowanych do tej pory działań odnośnie mieszkańców innych sołectw, czy miast. Poza tym byłyby to koszty dodatkowe, które nie zostały przewidziane w naszym projekcie budżetu. Szacowaliśmy, że koszt wymiany może sięgać nawet kwoty 100 tys. zł. Niestety, musieliśmy się negatywnie odnieść do tej propozycji - tłumaczy wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek.

Teraz wszystko wskazuje na to, że za wymianę dokumentów będą musieli zapłacić sami mieszkańcy.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 4525 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kamera monitoringu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
user_ico_jarq
+9
jarq Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 27.12.2011, 00:40
To tak jak ze zmianą stałego miejsca zamieszkania. Jeśli się zmienia, to wymienia się dowód, normalna kolej rzeczy.
Brak zdjęcia
+15
ona tczew_gość
IP: 109.207.xx9.xx9
Data: 27.12.2011, 06:43
"Sami mieszkańcy sołectwa Rajkowy wnioskowali o nadanie nazw ulicom na terenie tej miejscowości" a teraz co mysleli ze ktos za nich zaplaci to jest poprostu smieszne !!!!!!!
Brak zdjęcia
+3
?? ~ gość_gość
IP: 31.60.xx2.xx8
Data: 27.12.2011, 08:13
od kiedy w rajkowach jest burmistrz??
Brak zdjęcia
+7
xx ~ iga_gość
IP: 77.253.xx4.xx9
Data: 27.12.2011, 08:28
U nas została zmieniona nazwa ulicy na inna i także musieliśmy wymieniać dowody które miały dopiero rok na nowe i musieliśmy za to zapłacić tak samo z innymi dokumentami i nit się nie pytał czy cię stać czy nie a dodam że jak w rodzinie są chociaż 3 osoby to już duży wydatek. A skoro władze Pelplina są tak dobre żeby wnioskować o nieodpłatne wyrobienie dokumentów to może sami za to zapłacą. Przyznam poprzednikowi rację śmieszne że ktoś ma za nich zapłacić!!!!!!!
Brak zdjęcia
0
raczej było inaczej ~ Memory_gość
IP: 109.207.xx0.xx5
Data: 27.12.2011, 17:53
Myślę, że mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd - pewnie powiedziano im - dowody będą darmowe - nie dopowiedziano, że tylko to - pozostałe dokumenty już nie. Ot działanie burmistrza Pelplina.
Brak zdjęcia
+1
A po co wymieniać? ~ ktos_gość
IP: 109.197.xx8.xx4
Data: 27.12.2011, 22:27
Nie ma sankcji za brak wymiany, więc po co wymieniać? W dowodzie rejestracyjnym będzie tylko adnotacja o zmianie adresu - koszt 10 zł, dowód osobisty - wymienia się za darmo. A prawo jazdy nie potwierdza adresu, ale nabyte uprawnienia. To po co wymieniać?
Brak zdjęcia
+2
Kto chciał - niech zapłaci. ~ Gonzo_gość
IP: 89.200.xx7.xx9
Data: 27.12.2011, 23:31
Powiem tak: jak to mieszkańcy chcieli zmian nazw ulic - to teraz mają, natomiast jak to urząd, starosta, burmistrz,wójt czy tak jeszcze ktoś z urzędasów chciał zmiany nazw - to teraz niech za to zapłaci z własnej kieszeni a urząd z własnej. Tak jest sprawiedliwie.
Brak zdjęcia
0
.... ~ mieszkaniec_gość
IP: 83.25.xx6.xx4
Data: 29.12.2011, 12:13
ja nic nie wiem żeby ktoś u nas chciał nazw ulic, podobno był to wymóg UE... a teraz wymiana dokumentów super... bo niecały rok temu też wszystko zmieniałam...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew