Kolana, dłonie - gdzie lepiej? Na których częściach ciała umieszczać odblaski?

(fot. odblaski.net.pl)
Kolana, dłonie - gdzie lepiej? Na których częściach ciała umieszczać odblaski?
Odblaski poprawiają widoczność pieszego, będzie bezpieczniejszy na drodze - przypomina MSWiA. Policja radzi, gdzie najlepiej je przyczepiać.

Krótkie dni, mało słońca, mgły i opady - zimowa aura nie sprzyja kierowcom i pieszym. W takich warunkach widoczność spada. Możemy ją poprawić, nosząc odblaski.

W połowie 2014 roku weszły w życie przepisy, nakładające na pieszych poruszających się poboczem dróg poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Człowiek idący z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów.

Jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością około 90 km/h, czas reakcji po zauważeniu pieszego wynosi około 1 sekundy. To zbyt krótko na odpowiedni manewr lub hamowanie.


Mniej wypadków z pieszymi

Odblaski poprawiają widoczność pieszych. Dzięki temu kierowca zyskuje więcej czasu na bezpieczne ominięcie poruszającego się poboczem. Policjanci już odnotowali spadek wypadków z udziałem pieszych.

Pokazuje to porównanie liczby zdarzeń drogowych i poszkodowanych rok przed wejściem przepisu o obowiązku noszenia odblasków i rok po wejściu tego prawa. Od sierpnia 2014 roku do sierpnia 2015 roku liczba wypadków z udziałem pieszych poza obszarem zabudowanym w warunkach nocnych spadła o prawie 15 proc. Zginęło o 72 osoby mniej, a rannych było o 28 mniej.

W 2014 roku odnotowano 9 106 wypadków z udziałem osób pieszych. To o 541 więcej niż w 2015 roku. Policjanci zarejestrowali również spadek liczby poszkodowanych. W 2015 roku zginęło o 221 osób mniej niż w 2014 roku. Rannych zostało o 562 osób mniej.

Gdzie przyczepić odblask?

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe.

Źródło: MSWiA / www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • _gość

    20.01.2016, 21:03

    90km/h w terenie zabudowanym???? a tyle mozna w terenie zabudowanym?? ;P

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx6 
  • _gość

    20.01.2016, 21:06

    a przepraszam niedoczytane, zwracam honor

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx6 
  • sila z pokoju_gość

    20.01.2016, 21:12

    ważne

    Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Pozdrawiam. tnij.tcz.pl/?u=d57e3c

    Odpowiedz
    IP: 86.183.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.