tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 09:54
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Sprawdzali swoje możliwości na A1

Opublikowano: czwartek, 24.09.2009, 12:32. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Rozbity autokar, rozszczelniona cysterna, wraki osobowych aut - taki widok zastali we wtorek (22.09) kierowcy podróżujący autostradą. Masowa katastrofa? Na szczęście, nie. Ratownicy medyczni, strażacy, policjanci sprawdzali w praktyce swoje możliwości. Wszystko w ramach ćwiczeń pod kryptonimem "AMBER 2009".

Wtorkowe ćwiczenia były pierwszą tak dużą akcją ratowniczą na stosunkowo nowej autostradzie A1. Ich celem było doskonalenie współpracy i koordynacji działań pomiędzy Zespołami Zarządzania Kryzysowego w powiecie tczewskim, starogardzkim i gdańskim, a jednostkami służb ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego oraz medycznego.

Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie kierowców, dlatego organizujemy te ćwiczenia. Manewry mają za zadanie sprawdzić, czy zapisy planu ratowniczego, który został opracowany dla autostrady, działają w rzeczywistości. W każdym momencie na tak ruchliwej drodze może bowiem dojść do zdarzenia. - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzeczniczka GTC - koncesjonariusza autostrady.
 

Na wysokości Miejsca Obsługi Podróżnych w Olszu upozorowano wypadek z udziałem autobusu, cysterny przewożącej kwas solny i trzech osobowych aut. Strażacy zajmowali się uwalnianiem uwięzionych w autach ofiar wypadku i udzielaniem pierwszej pomocy. O godz. 11.02 o wypadku poinformowano na numer 112 - już po 10 minutach na miejscu pojawiła się ekipa pogotowia ratunkowego. W ćwiczeniach "Amber 2009" wzięło udział 17 wozów strażackich i ponad 100 ratowników. Zablokowano również jeden pas autostrady, jednak ruch odbywał się płynnie przez MOP w Olszu.

- Podobne ćwiczenia organizujemy przede wszystkim z myślą o kierowcach - chodzi o to, by w obliczu katastrofy wszystkie służby odpowiednio reagowały. Obliczamy m. in. czas dojazdu ratowników na miejsce akcji. - wyjaśniał Włodzimierz Mroczkowski, Naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Po ćwiczeniach przeanalizowano całość działań - pozytywnie oceniono m. in. czas dojazdu ratowników na miejsce wypadku i sposób prowadzenia akcji ratowniczej. Natomiast okazało się, że usprawnienia wymaga działanie hydrantów w Olszu, które potrzebują zwiększenia ciśnienia wody. Organizatorzy ćwiczeń przekonują, że podobne akcje są potrzebne, bowiem pomorscy kierowcy polubili autostradę A1.

- Tegoroczny sezon letni był rekordowy. Dziennie z A1 korzystało około 27 tys. pojazdów. Po sezonie wakacyjnym ruch nieco spadł i utrzymuje się na poziomie około 22 tys. pojazdów.- tłumaczy Ewa Łydkowska.

O bezpieczeństwo kierowców podróżujących autostradą A1 dba specjalny "autostradowy patrol". Co 2 kilometry przy drodze rozmieszczone są też telefony alarmowe. Jednak do tej pory na ponad 10 mln. kierowców, którzy przejechali bursztynową drogą, doszło do około 350 kolizji - jedyną ofiarą śmiertelną był motocyklista. Od otwarcia A1 o 20-30 procent zmalała również liczba wypadków na równoległej krajowej "jedynce".
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 1372 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wycinka drzew przy drodze w kierunku Bałdowa
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew