tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 08:32
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Upamiętnili ofiary sowieckiego ataku

Opublikowano: wtorek, 22.09.2009, 07:58. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, tczewianie zebrali się w Parku Miejskim, by przy pomniku poświęconym ofiarom terroru stalinowskiego w latach 1922-1956, uczcić pamięć tych, którzy zginęli 70 lat temu. Przy obelisku spotkali się m. in. samorządowcy, młodzież, a także doradca prezydenta RP, Maciej Libiszewski.

Przybyli na uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 70-ciu lat złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili kwiaty. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień:

- Musimy pielęgnować pamięć o tym, co działo się przed laty - szczególna w tym rola należy do Was - młodych ludzi - zwracał się do zgromadzonych starosta tczewski, Witold Sosnowski. Z kolei prezydent miasta, Zenon Odya, przypomniał o szczególnym charakterze wrześniowych dni - 1 września spotykamy się, by upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej i uczcić ofiary hitlerowskiej agresji, a kilkanaście dni później oddajemy hołd ofiarom napaści sowieckiej. Nie zawsze tak było. Gdy byłem w wieku tej młodzieży, która dzisiaj tutaj się zgromadziła, wszelkie informacje o tym, co działo się 17 września były zakazane. Nie mówiło się o tym w szkole, nie można było przeczytać w książkach, w prasie. Jedynym źródłem informacji byli nasi rodzice, którzy kultywowali pamięć o tych straszliwych wydarzeniach. Gdyby nie oni, ich pamięć, być może teraz przechodzilibyśmy obojętnie obok tej daty. Dzisiaj możemy oficjalnie składać hołd ofiarom stalinizmu. To zwycięstwo Solidarności i naszego narodu. 17 września powinien być dla nas dniem refleksji, zadumy. Historia jest jedna i nie może być elementem gierek politycznych.

Do parku przybyła również wdowa po Sybiraku, Danuta Hebel, która opowiadała o trudnym losie Polaków zesłanych na Wschód:

- Latem na Syberii temperatury dochodziły do 45 stopni, zimą mróz sięgał 50 - w tak ciężkich warunkach trzeba było żyć i pracować. Potem po latach, już w Polsce, nie można było o tym w ogóle wspominać. Kiedy nasz syn powiedział w szkole, że nie tylko hitlerowcy, ale także Związek Radziecki nękał Polaków, zostaliśmy wezwani do dyrektora, by wyjaśnić, jak wychowujemy syna.Tło historyczne wydarzeń przypomniał Kazimierz Ickiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie:

- Polacy nie spodziewali się napaści od wschodu, nie wiedzieli bowiem o tajnym porozumieniu Hitlera i Stalina. Armia Czerwona wprowadziła na podbitych ziemiach terror. Mordy, grabieże, aresztowania były na porządku dziennym. Do tego dochodziły masowe wywózki Polaków w głąb ZSRR. Blisko 250 tys. polskich żołnierzy zostało uwięzionych i wywiezionych do łagrów. Ponad 20 tys. oficerów zostało zamordowanych w Charkowie, Katyniu, Kozielsku. W latach 1940-41 w czterech wielkich akcjach wywózki deportowano w głąb ZSRR setki tysięcy osób - nauczycieli, lekarzy, inżynierów, pracowników państwowych, działaczy politycznych.

Uroczystości pod pomnikiem zorganizowało tczewskie koło Prawa i Sprawiedliwości.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 1635 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Aktywni seniorzy
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
KTOŚ_gość
IP: 84.38.xx7.xx8
Data: 19.11.2009, 16:32
CO ROBI " PIS" PRZY ORGANIZACJI ROCZNICY NAPAŚCI , TO BYŁA TRAGEDIA NARODOWA A PIS ROBI SOBIE AKCJE PRZED WYBORCZĄ . WSTYD MI ZA POLAKÓW , KTÓRZY POZWALAJĄ BEZCZEŚCIĆ OFIARY STALINIZMU. ORGANIZATOREM TAKICH ROCZNIC POWINIEN BYĆ PREZYDENT MIASTA A NIE PARTIA POLITYCZNA.
Brak zdjęcia
-1
PiS organizuje od lat ~ Kazimierz Smoliński_gość
IP: 87.205.xx1.xx4
Data: 05.01.2010, 10:03
Prawo i Sprawiedliwość organizuje od wielu lat obchody rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, bo nikt inny tym sie nie zajmowal i nadal nie zajmuje. Nie ma to nic wspólnego z wyborami bo dla nas to równiez tragedia narodowa o której nie wolno zapominać. Szkoda,że KTOŚ nie ma o tym zielonego pojęcia i jego sformułowanie ,że wstyd mu za bezczeszczenie ofiar jest skandaliczne.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew