tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 11:35
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym

Opublikowano: piątek, 02.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Władze miasta i powiatu, działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" uczcili wczoraj (01.03) Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Święto obchodziliśmy w naszym kraju po raz drugi.

Przed pomnikiem "Ofiar terroru stalinowskiego" w tczewskim Parku Miejskim władze miasta i powiatu, tczewska młodzież oraz członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- Jest bardzo ważne święto, dlatego wspólnie z przedstawicielami miasta oddaliśmy hołd żołnierzom wyklętym. To nasz obowiązek, ale i zaszczyt, że możemy upamiętnić tych, którzy walczyli o naszą wolność - powiedział nam starosta tczewski, Józef Puczyński.

Około 8 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej zostało w czasach stalinowskich uwięzionych, z czego 4,5 tysiąca skazano na śmierć, a wyroki wykonano:

- W ubiegłym roku była nas garstka pod tym pomnikiem. Bardzo nas to cieszy, że tym roku pojawiło się tutaj wielu młodych ludzi - powiedział nam Mieczysław Śliwka ze stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" - Dla nas to szczególnie ważne święto, bo mamy korzenie solidarnościowe. Braliśmy udział w strajkach sierpniowych, a podczas stanu wojennego działaliśmy w strukturach podziemnych.

Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Lech Kaczyński, a podpisał Bronisław Komorowski. Dlaczego wybrano datę 1. marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - odtąd data ta uznawana jest za symboliczną dla podziemia antykomunistycznego.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1829 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Po takiej nawierzchni jeżdżą mieszkańcy nowego osiedla
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+11
... ~ kibol_gość
IP: 78.88.xx7.xx3
Data: 02.03.2012, 06:43
Cześć i chwała bohaterom!
Brak zdjęcia
-13
1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej ~ Kto pamiętał?_gość
IP: 109.207.xx9.xx3
Data: 02.03.2012, 06:44
1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej na swoim IX Zgromadzeniu Ogólnym uchwaliła rezolucję, że dzień 1 marca każdego roku obchodzony będzie jako oficjalny Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Całokształt zagadnień dotyczących ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych ujęto w konwencjach Genewskich przyjętych 12 sierpnia 1949 r., które Polska ratyfikowała w 1954 r. Są to: Konwencja - o polepszeniu losu rannych i chorych w awariach czynnych; Konwencja - o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu; Konwencja - o traktowaniu jeńców wojennych; Konwencja - o ochronie osób cywilnych podczas wojny. Uzupełnieniem Konwencji Genewskich są 2 Protokoły Dodatkowe z 1977 r.: dotyczy ochrony ofiar konfliktów zbrojnych o charakterze Międzynarodowym; dotyczy ochrony ofiar konfliktów nie mających charakteru Międzynarodowego. Obrona Cywilna stanowi system o sprecyzowanych zadaniach, strukturach i formach działania. Jest zespolona ze wszystkimi szczeblami administracji państwowej i samorządowej, podmiotami gospodarczymi organizacjami pozarządowymi oraz z całym społeczeństwem. Do najważniejszych zadań obrony cywilnej należy: służba ostrzegawcza; ewakuacja; przygotowanie i organizowanie schronów; obsługa środków zaciemniania; ratownictwo; służby medyczne,włączając w to pierwszą pomoc oraz opiekę religijną; walka z pożarami ; wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych; odkażanie i inne podobne działania ochronne; dostarczanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia; doraźna pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami; doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej; pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych do przetrwania. Organizacje obrony cywilnej w okresie pokoju współdziałają w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków, organizowanym i prowadzonym przez inne organy państwa. Siłą obrony cywilnej jest powszechność, oznacza to, że wszyscy obywatele uczestniczą w ochronie ludzi,którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia.
Brak zdjęcia
+4
"Zastanów się co robisz" ~ ogrodnik_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 02.03.2012, 09:16
Twój wpis pokazuje stan twego umysłu... Wyrazy współczucia.
 
Brak zdjęcia
+8
ZNIEWAGA ~ Wiktor Ciborowski_gość
IP: 109.207.xx7.xx3
Data: 02.03.2012, 09:57
Panowie z SOLIDARNYCH chyba mają kłopoty z koordynacją... żeby sztandar do drzewca przytwierdzić do góry nogami... zniewaga!
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.207.xx3.xx5
Data: 02.03.2012, 11:17
Jak napisał "kibol gość" Cześć i chwała bohaterom! Dzięki tym którzy polegli w sprawach wolności naszego kraju najbardziej właśnie ta chwała się należy. Dzieki nim jesteśmy wolnym narodem bo to oni właśnie poswięcili życie za ojczyznę. To była oznaka prawdziwego PATRIOTYZMU!
Brak zdjęcia
+1
Lekcje historii jednak powoli znikają ze szkół. ~ tuskołap_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 02.03.2012, 11:44
I to jest prawdziwy problem, podobnie jak to, że wciąż uczy się jej z peerelowskich podręczników. Władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rekomendują jako pomoc w nauczaniu książkę prof. Antoniego Czubińskiego, w której napisano, że NSZ podpisał pakt z gestapo o ścisłej współpracy. To brednie. http://www.rp.pl/artykul/830853,831144-Oprawcom-lepiej-niz-bohaterom.html link
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew