tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 10:11
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Poradnik wyborczy - co, gdzie, kiedy

Opublikowano: piątek, 07.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już w najbliższą niedzielę (09.10) pójdziemy głosować. Poniżej podajemy kilka praktycznych porad dla wyborców.

Głosowanie odbywa się w godz. 7.00-21.00 w 33 obwodowych komisjach wyborczych (w tym 3 obwody zamknięte, a 7 przystosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych). Liczba uprawnionych do głosowania w Tczewie: 46 971 osób (stan na 3 października br., bez szpitali). Podczas wyborów w Tczewie będą pracować ankieterzy OBOP. Można będzie ich spotkać przed pięcioma obwodami: nr 9, 11 (Gimnazjum nr 1), nr 13 (Tęczowe przedszkole, ul. Chełmońskiego 1a), nr 24 i 25 (SP 8).

Co zebrać do lokalu?

W dniu wyborów w lokalu wyborczym (siedzibie obwodowej komisji wyborczej) musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej ilości przypadków będzie to dowód osobisty, niemniej może to być także paszport, prawo jazdy.

W przypadku, gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty, prawo jazdy lub np. zaświadczenie zameldowania. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakresu) urzędu gminy (miasta) celem weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu.

Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej. Następnie wyborca otrzymuje dwie karty do głosowania - jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą - listę kandydatów na senatorów, najpewniej będzie to jedna strona. Po dokonaniu wyboru odpowiednich osób (por. linki: "Jak głosować na senatora" i "Jak głosować na posła") karty należy wrzucić do urny wyborczej.

Tajność głosowania

Jedną z głównych zasad prawa wyborczego jest zapewnienie tajności głosowania. Czuwa nad tym przewodniczący komisji obwodowej.

Wyborcy powinni przede wszystkim korzystać z miejsc zapewniających tajność głosowania (kabiny wyborcze, miejsca oddzielone przepierzeniem). Innymi słowy, należy unikać wciąż spotykanej praktyki zakreślania naszych kandydatów tuż po otrzymaniu karty wyborczej, na oczach komisji i innych wyborców. Takie zachowanie nie jest karalne, ale godzi w zasadę tajności głosowania i powinno spotkać się z delikatną, acz zdecydowaną reakcją przewodniczącego komisji obwodowej.

Jak głosować na senatora?

Należy postawić dwie krzyżujące się kreski (znak x lub coś, co x przypomina), tak aby przecięcie kresek nastąpiło w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Zaznaczenie większej ilości kandydatów niż jednego spowoduje, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Jak głosować na posła?

Zasadniczo należy dokonać wyboru jednego kandydata, stawiając znak x w kratce obok jego nazwiska, tak aby przecięcie dwóch linii nastąpiło w kratce. Ustawa pozwala także na zaznaczenie większej ilości kandydatów z tej samej listy, niemniej w takiej sytuacji oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Wolno zaznaczyć jedynie kandydatów z tej samej listy. Innymi słowy z listy tylko jednego komitetu wyborczego. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych sprawi, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Więcej na www.maszglos.pl
Pobierz załączone pliki:
Obwody głosowania w Tczewie (typ: pdf, rozmiar: 317 KB, ilość pobrań: 349)
drukuj
Artykuł przeczytano 2680 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kino Helios w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 78.88.xx9.xx1
Data: 07.10.2011, 01:00
Dlaczego mieszkańcy Czyżykowa z Orzeszkowej mają tak daleko do lokalu, komu przeszkadzał okręg na całe osiedle w gimnazjum? Może ktoś nie lubi jak głosuje zbyt dużo emerytów. EDi
Brak zdjęcia
0
.. ~ dawid_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 07.10.2011, 14:59
peszek:)
 
Brak zdjęcia
0
Chromolić takie wybory! ~ Jożin z Bażin_gość
IP: 84.38.xx5.xx2
Data: 08.10.2011, 07:24
Że niby moim patriotycznym obowiązkiem ma być wybranie kolejnej świni przy korycie zasilanym moimi pieniędzmi?! Jasne! Już biegnę wybierać jakieś mniejsze zło i kolejnego kłamce z mordą pełną obietnic, co zapomni o wszystkim, jak już dostanie te swoje krzyżyki. Walcie się!
Brak zdjęcia
+1
stef_gość
IP: 83.11.xx3.xx5
Data: 09.10.2011, 10:27
widać jakim jesteś prostakiem ,możesz im służyć.......za koryto!!
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.207.xx1.xx3
Data: 08.10.2011, 16:04
co za poradnik skoro nie ma listy lokali wyborczych. ciekawe gdzie ludzie z bajkowego mają glosować????????????????
Brak zdjęcia
+1
patrz, a potem komentuj_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 08.10.2011, 16:24
do pobrania jest plik "obwody głosowania" - pobierz i sprawdź, gdzie jest Twój lokal
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew