Minęła 95. rocznica powrotu Gniewa do Polski

Przywitanie niepodległości w Gniewie (fot. archiwum)
Minęła 95. rocznica powrotu Gniewa do Polski
Dziewięćdziesiąt pięć lat temu, 27 stycznia 1920 r. do Gniewu triumfalnie wkroczyła „Błękitna Armia” pod dowództwem generała Józefa Hallera. Tego dnia miasto po 148 latach zaboru pruskiego ponownie wróciło do granic Polski.

Uroczystość przejęcia władzy przez Polaków w 1920 roku odbyła się na rynku starego miasta przy udziale radujących się polskich mieszkańców Gniewu. Tak tę chwilę, po latach, wspominał na łamach "Księgi pamiątkowej dziesięciolecia Pomorza" jeden z świadków tych wydarzeń: "(...) chwila ta uroczyście zapisana złotemi literami w historii powiatu była tak wzruszająca i radosna, że opisać nie można entuzjazmu ludności witającej wkraczające do Gniewu Wojska Polskie (...), które przyjmował na granicy powiatu około miasta Nowego - Komisaryczny Starosta p. Czarnowski wraz z zasłużonym działaczem narodowym, Ks. Dr. Wolszlegierem z Pieniążkowa i wszystkimi członkami Rady Ludowej Powiatowej oraz niezliczoną rzeszą. Zerwano kajdany niewoli! Naród Polski przytulił się pod rozpięte ochronne skrzydła Orła Polskie, a nasi druhowie Ochotniczej Straży Ludowej wzmocnieni o 200 osób (razem 400 osób) wraz z ich dowódcą p. por. Głowackim wstąpili ochotniczo z bronią w ręku w szeregi II. Baonu 65 p.p.".

Wkrótce po tych wydarzeniach ukonstytuowały się polskie władze Powiatu Gniewskiego, na których czele stanął Franciszek Czarnowski. A wojsko dowodzone prze Błękitnego Generała ruszyło w dalszą drogę przez Pelplin, Tczew, Starogard, Chojnice, Kościerzynę, Kartuzy, aż do Pucka. Tam, 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

27 stycznia w Sali Kameralnej odbyła się sesja popularno-naukowa, mająca na celu upamiętnienie rocznicy. Wieczorne spotkanie z historią rozpoczęło się hejnałem Gniewu w wykonaniu młodego Kamila Damrata, po czym dl zebranych wystąpił chór gimnazjalny. - Chcemy przybliżyć muzycznie wszystko to, co robił generał Józef Haller i co było bliskie Jego sercu - powiedział Wojciech Górski, opiekun chóru. Występ rozpoczął „Hymn Młodych Hallerczyków”, na koniec natomiast zaśpiewano "Miasteczko Gniew”.


W dalszej części sesji zaprezentowana została VIII część Tek Kociewskich, potem miała miejsce prelekcja dr. Kargula na temat drogi Pomorza do Polski w latach 1918 -1920.

Organizatorami spotkania byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Tczewie, Koło Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Opaleniu.

Drukuj
Prześlij dalej