TTBS (fot. tcz.pl)
Tczew - TTBS. Radni przekazali działkę, teraz potrzebny jest kredyt

TTBS. Radni przekazali działkę, teraz potrzebny jest kredyt

Tczewscy radni zdecydowali się na przekazanie gruntu pod budowę nowego bloku TTBS. Dzięki tej decyzji prezes spółki może wystąpić o kredyt. Jak mówi, łatwo nie będzie, ale jeśli uda się pozyskać pieniądze, klucze do nowych mieszkań będzie mogło odebrać 47 rodzin oczekujących już od dawna na własne "M".

Decyzja o przekazaniu gruntu pod budowę nowego bloku w ramach Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Rajcy zgodzili się, aby działka przy ul. Armii Krajowej została przekazana spółce. Dzięki temu TTBS mógł wystąpić o kredyt, który ma pomóc w realizacji bloku dla 47 rodzin. Prezes spółki, Kazimierz Homa, miał bardzo mało czasu na załatwienie kredytowych formalności - radni swoją decyzję przegłosowali w czwartek, a wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego trzeba było złożyć do następnej środy (30 września):

- Zmusiliście mnie do biegania, jest wiele papierów do załatwienia. Dlatego wybaczcie, ale ja opuszczam w tej chwili salę i pracuję nad wnioskiem. - mówił do rajców w chwilę po przegłosowaniu uchwały dotyczącej TTBS.

Okazało się, że pośpiech się opłacił, bo TTBS zdążył złożyć wniosek w określonym terminie. Prezes Kazimierz Homa przyznaje jednak, że nie oznacza to wcale, że przyszli najemcy już mogą zacierać ręce z zadowolenia:

- Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy i przede wszystkim czekania. Na ocenę wniosku bank ma czas do końca roku. Promesę kredytową moglibyśmy otrzymać w przyszłym roku, ale nic tu nie jest pewne. W obecnych czasach banki nie chcą chętnie przyznawać kredytów.

Dlatego prezes TTBS przyznaje, że równolegle prowadzi rozmowy na temat uzyskania dofinansowania z bankami komercyjnymi. Co jeśli środki na budowę się nie znajdą?

- Sam już nie wiem - wariant B, C, D... Teraz trzeba czekać. Czas pokaże, co będzie - przyznaje Kazimierz Homa.


Szacunkowy koszt budowy bloku to 7 milionów zł - 30 proc. inwestycji ma pochodzić z kieszeni przyszłych najemców, reszta środków pochodzić ma z wspomnianego kredytu i pieniędzy spółki.
Dotąd w blokach na osiedlu TTBS, metr kw. kosztował średnio 2074 zł. Czynsz (wraz ze spłatą kredytu) wynosi 7,40 zł za metr kw. Aby otrzymać mieszkanie w TTBS, trzeba wyłożyć 30 proc. na partycypację w kosztach budowy i pieniądze na kaucję w wysokości całorocznego czynszu - przy lokalu o powierzchni 50 m kw., trzeba mieć 52 tys. zł plus ok. 4,5 tys. zł kaucji. Dochód miesięczny lokatorów nie może przekroczyć: jednej osoby 5073 zł brutto, dwóch - 7610 zł, a trzech - 9301 zł. Lokale przysługują wyłącznie mieszkańcom Tczewa, nieposiadających praw do innych mieszkań.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

  • mamuska_gość

    06.08.2011, 15:37

    Na budowę to mają kase ale jak ktoś się chce zamienić to nagle nie ma wolnego mieszkania a mieszkam w ttbs i widzę jak co chwile ktos sie wprowadza i wyprowadza, to jest szczyt wszystkiego:(((

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.