tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 19:31
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Literacki debiut tczewianina. Zszokował czytelników - teraz jest nagroda

Opublikowano: czwartek, 04.08.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewianin Tomasz Hildebrandt otrzymał główną nagrodę w kategorii proza na XII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2011". To najwyższe wyróżnienie dla pisarza z Tczewa od wielu lat. Wcześniej tak wysokie wyróżnienia otrzymał jedynie śp. Roman Landowski, wybitny kociewski literat.

Wydana w ubiegłym roku powieść "Wyjechać, nie wrócić" jest debiutem literackim Tomasza Hildebrandta. Książka wywołała wielkie poruszenie na rynku wydawniczym, została też bardzo dobrze przyjęta przez krytyków. Jest to powieść, wobec której żaden z czytelników nie pozostanie obojętny. Jednych zachwyci, innych z pewnością oburzy, nikt jednak nie odmówi jej prawdy i siły rażenia. Autor opisuje życie polskiej, w szczególności pomorskiej, emigracji w Wielkiej Brytanii. Przedstawiona rzeczywistość jest realna do granic wytrzymałości, drastyczne opisy potrafią wywołać ból, tragiczne losy bohaterów łapią za serce. Książka, poruszając aktualne kwestie społeczne, "[…]mogłaby stać się zaczynem tzw. ogólnonarodowej dyskusji nad (całkiem serio) bardzo ważnym problemem naszego kraju - milionową emigracją […]", jak pisze Jacek Kamiński w prestiżowym miesięczniku Lampa. Ten sam krytyk nazywa Hildebrandta "polskim Emilem Zolą", w czym wtóruje mu Artur Nowaczewski na łamach Toposu, porównując jego prozę do klasyków literatury amerykańskiej, jak Hemingway i Faulkner, czy polskiej, jak Hłasko i Stasiuk. Autor dementuje pojawiające się tu i ówdzie oskarżenia o mizoginizm, dewiacje seksualne i nienawiść do ludzi.

- Po prostu mam poczucie misji - mówi - żeby wskazać kilku oszustów tego świata i napluć im w twarz, chociażby słowami. To przez nich żyjemy w tym gównie.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwie Polnord - Oskar, które promuje znanych literatów m.in. Laureata Literackiej Nagrody Nobla Güntera Grassa. Publikację można zakupić m.in. w księgarni internetowej L&L. Jest również dostępna w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie w filiach: nr 1 przy ulicy Wyzwolenia 1, nr 3 przy ulicy Jagiełły 8 i nr 8 przy ulicy Kościuszki 1.

O książce słów kilka...

Książka "Wyjechać, nie wrócić" zmienia sposób myślenia o emigracji. Ukazuje jej zafałszowane oblicze przedstawiane w oficjalnych mediach. Choć wszyscy bohaterowie książki to postacie fikcyjne, wiele wątków i opisanych wydarzeń jest prawdziwych, a większość - przynajmniej w części - opartych na prawdzie. Niech czytelnik nie będzie więc zszokowany, to tylko rzeczywistość, która nas wszystkich otacza. W środowisku emigracyjnym jest ona po prostu trochę bardziej skondensowana, a przez to tak bardzo widoczna. Bohaterowie powieści ponoszą porażki, bo porażką jest sama emigracja. Jest to porażka naszego społeczeństwa. Kiedy wyjeżdża się za chlebem, nie wyjeżdża się przecież dla przyjemności. Jeśli ucieka się, bo już dalej nie można znieść biedy i beznadziei, nie można trafić gorzej. Nieprawda więc, że emigracja wzbogaca nas o pozytywne wartości, to przecież przymusowa emigracja. Wyjeżdżamy, by zacząć od nowa, wracając znowu zaczynamy od nowa. Emigracja to ciągła ucieczka, również od samego siebie, bo ten wewnętrzny głos mówi wyraźnie, że od tego świata nie da się uciec. My go tworzymy i my nim jesteśmy.
Książka "Wyjechać, nie wrócić" powinna być obowiązkową pozycją dla tych, którzy wyjechali, już wrócili lub dopiero planują wyjazd. Nie po to, żeby ich zniechęcić albo pokazać, jak tam jest. To widać wyraźnie. Jej treść uświadamia, że nie ma sensu udawanie oraz okłamywanie innych i samych siebie, że jest super, bo tak po prostu wypada, tego się oczekuje, tak wykreowana została wizja emigracji. Sukces może być tylko "tak zwany", a nawet wtedy jest rzadkością. Cała reszta to przeciętność, walka o przetrwanie i o parę dodatkowych funtów na koncie, bo nie można przecież wrócić z niczym. A nawet, jeśli jest lepiej niż w domu, to przecież wcale nie jest dobrze, wciąż jesteśmy obcymi na cudzej ziemi, bo ludzi przecież określa się przede wszystkim przez pryzmat przynależności narodowej, etnicznej lub rasowej. Jeśli to miałoby być spełnieniem naszych marzeń, to marzenia straciły jakąkolwiek treść. Nie wstydźmy się przyznać przed sobą, że miało być inaczej, że to jedno wielkie oszustwo, a król jest nagi.
drukuj
Artykuł przeczytano 3303 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
Gratulacje!! ~ szalony patison_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 04.08.2011, 08:08
i dalszych sukcesów :) Taka wiadomość cieszy.
Brak zdjęcia
+6
Powodzenia ~ Justyna_gość
IP: 83.238.xx9.xx0
Data: 04.08.2011, 08:43
Gratulacje :)
Brak zdjęcia
+1
al_gość
IP: 109.207.xx4.xx0
Data: 04.08.2011, 09:48
Gratulacje dla zioma ,ale ta wena to chyba z tego co stoi na stole ha ha
Brak zdjęcia
+3
Gratulacje ~ Jakub Borkowicz_gość
IP: 83.11.xx3.xx9
Data: 04.08.2011, 11:36
Witam, tomek serdeczne gratulacje, świetna, poruszająca wiele tematów książka. Jedni porównują cię do Hemingway'a jak czytając "Wyjechać, nie wrócić" cały czas porównywałem ją z "Gronami Gniewu" Johna Steinbecka oraz z wczesną książką Georga Orwella "Nad dnie w Paryżu i Londynie" (cytat z tej ostatniej "praca która zmienia człowieka w żołądek doczepionymi rękoma i nogami") Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów Jakub Borkowicz
Brak zdjęcia
+1
Brawo! ~ SW_gość
IP: 46.112.xx3.xx6
Data: 04.08.2011, 12:21
Wiedziałam!! :D
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 84.38.xx3.xx2
Data: 04.08.2011, 16:06
Kiedy spotkanie z autorem?
Brak zdjęcia
0
spotkanie ~ spotkanie_gość
IP: 212.227.xx8.xxx
Data: 05.08.2011, 10:58
Spotkanie już dawno było. Czytaj info na necie i przyjdź na kolejne - promocję kolejnej książki autora. Odbędzie się za kilka miesięcy, może w październiku. Link do relacji z poprzedniego spotkania tutaj: http://tczew.portalpomorza.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=5425&Itemi link d=34
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew