tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 05:27
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Rozpoczynają się ferie. Policja radzi jak je bezpiecznie spędzić

Opublikowano: piątek, 14.01.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Od najbliższego poniedziałku (17.01) uczniowie przez dwa tygodnie będą odpoczywać od szkolnych murów. Niestety, to że dzieci mają wolne, wcale nie oznacza, że ich rodzice, czy opiekunowie także korzystają z zimowego wypoczynku. Zbyt często na ulicach widać małe dzieci pozostawione bez opieki. Wspólnie z tczewskimi policjantami radzimy jak przygotować bezpieczne ferie dla najmłodszych.

Warto przewidzieć taką ewentualność, że chwyci mróz i nasze pociechy zechcą pojeździć na sankach i łyżwach. Szkoda tylko, że miejsca, które wybierają nie należą do najbezpieczniejszych. Nieraz obserwujemy bezmyślne zachowanie dzieci, które zjeżdżają na sankach w pobliżu jezdni lub bawią się tuż przy drodze. Niestety, bywa też, że malcy wybierają się na łyżwy na zamarznięte jeziora i inne zbiorniki wodne.

- Pamiętajmy, że dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa i wybiegają beztrosko na jezdnię, czy to dla zabawy, czy też nawet dla świadomego ryzyka przebiegnięcia przed nadjeżdżającym samochodem. Zwracamy uwagę - aby policyjne działania profilaktyczne przynosiły zamierzony skutek, muszą być rozszerzone na rodziców. - podkreśla podinsp. Krzysztof Bielski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego tczewskiej komendy.

Policjanci dodają, że bezpieczeństwo dziecka można zwiększyć zwłaszcza poprzez odpowiednie wychowanie i w tym nikt rodziców nie zastąpi.

- Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci, aby uświadomili swoim pociechom konsekwencje korzystania z jezdni, przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa, sprawdzili, gdzie dziecko zamierza się bawić, zjeżdżać na sankach. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, za przebywanie na drodze publicznej dzieci do lat 7, a także spowodowanie przez nich wypadku drogowego, odpowiadają rodzice i opiekunowie. - zauważa szef tczewskiej "drogówki".

Zdolność przewidywania zachowań powinna cechować także wszystkich kierowców. Policja apeluje o maksymalną rozwagę za kierownicą auta, wszędzie tam, gdzie na drodze lub w jej pobliżu znajdują się dzieci. Ich ruchliwość bywa nieprawdopodobna. Nie do przewidzenia niejednokrotnie są ich poczynania.

- Bądźmy tego świadomi. Śliskie jezdnie sprawiają, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Jeżeli pada śnieg, jest mgła, czy też po prostu pada deszcz, też należałoby zmniejszyć szybkość. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości jazdy na obszarach zabudowanych, gdzie obecność dzieci w pobliżu drogi jest bardzo prawdopodobna. Pamiętajmy zawsze o nieodpowiedzialnym zachowaniu się dzieci. Pojawienie się dziecka na jezdni, a nawet już na brzegu chodnika, uważajmy za alarmujący sygnał. I niech nas nie zwiedzie widok dziecka trzymanego za rękę rodziców. Potrafi ono nieoczekiwanie wyrwać się spod opieki i wbiec pod samochód. - podkreśla podinsp. Bielski.

Przy okazji warto też przypomnieć i zapamiętać, że w obszarze strefy zamieszkania piesi mają prawo poruszania się po jezdni i mają na niej pierwszeństwo przed pojazdami.

Pamiętajmy także o tym, że dzieci do lat 15 poruszające się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu powinny używać elementów odblaskowych. Jednak trzeba podkreślić, że ze względów bezpieczeństwa celowym byłoby, aby inni piesi stosowali także elementy odblaskowe. W ciemnym ubraniu jest się widocznym tylko z odległości 20 metrów, w jasnym z odległości 50m, a z elementami odblaskowymi z odległości większej niż 150m. Przestrzeganie wymienionych przepisów ma istotne znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym, gdy wcześnie robi się ciemno i pieszy jest niewidoczny. W takich warunkach niezachowanie ostrożności i zbagatelizowanie podstawowych przepisów może narazić przede wszystkim pieszego na niebezpieczeństwo zagrożenia jego zdrowia i życia. To niebezpieczeństwo wzrasta jeszcze bardziej, gdy jezdnia jest zaśnieżona, czy zmniejszona jest przejrzystość powietrza. Kierowca pomimo dołożenia wszelkiej staranności może nie wyhamować, gdy w ostatniej chwili zauważy pieszego w miejscu, w którym nie powinien się jego spodziewać. Pamiętajmy więc o grożących niebezpieczeństwach, zwłaszcza w obliczu dużej ilości potrąceń pieszych i tragicznych ich skutków w okresie zimowym, a zwłaszcza w okresie ferii zimowych.

Rzecznik tczewskiej policji, st. asp. Dariusz Górski radzi:

- nie dopuszczajmy do zabaw naszych dzieci na zamarzniętych akwenach wodnych. Nigdy nie wiemy, w którym miejscu lód jest cieńszy i może się zarwać. Korzystajmy tylko z lodowisk przeznaczonych do zabaw - najbliższe sztuczne lodowisko znajduje się w Starogardzie Gd. przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich,

- nie pozwólmy naszym pociechom zjeżdżać na sankach, nartach lub innym sprzęcie w pobliżu dróg - bardzo łatwo w takim przypadku o niekontrolowane wjechanie na jezdnię wprost pod koła samochodu,

- organizując kuligi, zabawy na śniegu, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W takich sytuacjach miejmy wyobraźnię - kulig to nie zaprzęg wyścigowy rozwijający duże prędkości. W takim wypadku, gdy ktoś spadnie z sanek, może doznać poważnych obrażeń. Kuligi organizujmy tylko w takich miejscach, gdzie mamy pewność, że nie stworzymy zagrożenia w ruchu drogowym - najlepiej na leśnych lub polnych drogach, gdzie nie ma ruchu innych pojazdów,

- w okresie ferii nasze dzieci mają więcej wolnego czasu. Szczególnie dorastająca młodzież częściej odwiedza wtedy dyskoteki, kluby młodzieżowe itp. W związku z tym nadarza się okazja picia alkoholu, palenia tytoniu, zwiększa się także prawdopodobieństwo zetknięcia się z narkotykami. Miejmy zaufanie do naszych dzieci, ale jednocześnie sprawdzajmy je. Mając na uwadze prowadzone wcześniej badania i notowane przypadki miejmy świadomość, że coraz młodsi ludzie sięgają po alkohol i inne używki. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, zawsze możemy kupić w aptece test na narkotyki i w prosty sposób poddać badaniu nasze dziecko.

Jest taka generalna zasada: Gdy dzieci i młodzież nudzą się przychodzą im do głowy różne dziwne pomysły. Dlatego starajmy się, aby nasze dzieci w okresie ferii zimowych nie nudziły się - wówczas zmniejszy się prawdopodobieństwo, że przydarzy się im coś złego.
 
drukuj
Artykuł przeczytano 2625 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
-3
Rozpoczynają się ferie - mieczyslaw radzi: ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.01.2011, 14:41
Panowie policjanci - weźcie się do pracy, ale tak na poważnie. Pozdrawiam.
Brak zdjęcia
+2
ble ble ble ... ~ MichałXXL_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 14.01.2011, 18:31
a Ty Mietku zgłoś się do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego bo Twój "jad" jest już tak niebezpieczny, że zagraża życiu osobom z najbliższego otoczenia
 
user_ico_mieczyslaw
-2
MichałXXL_gość ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 15.01.2011, 02:01
Michale, zapewniam Cię że moje otoczenie ma się wyśmienicie, szczególnie to najbliższe.
 
Brak zdjęcia
+1
hahah ~ _gość
IP: 83.11.xx2.xx9
Data: 15.01.2011, 12:34
dobre!:D
 
Brak zdjęcia
0
Miecio ma racje ~ _gość
IP: 83.25.xx6.xx9
Data: 16.01.2011, 21:24
!
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.207.xx9.xxx
Data: 14.01.2011, 18:39
miasto mogłoby zorganizować dzieciom coś ciekawego na te ferie
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew