tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 09:12
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Krwawa Kociewska Jesień 1939 na ziemi gniewskiej" - poznaj historię tych ziem

Opublikowano: czwartek, 12.05.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników historii ziemi kociewskiej na promocję książki pt. "Krwawa Kociewska Jesień 1939 na ziemi gniewskiej", stworzonej pod redakcją Jana Ejankowskiego oraz Alicji Samulewskiej, we współpracy z Genowefą Szmyt oraz Andrzejem Soleckim. Uroczystość rozpocznie się w najbliższą sobotę mszą świętą w Kościele Św. Mikołaja w Gniewie o godzinie 10.00.

Samorząd gminy Gniew ogłosił rok 2009 "Rokiem pamięci ofiar wojen, represji i męczeństwa XX wieku". Wtedy przypadła 70. rocznica wybuchu II wojny światowej (1939 - 1945), która już w początkowym okresie przyniosła krwawe żniwo poprzez masowe mordy i represje mieszkańców ziemi gniewskiej.

- Postanowiono, że w ramach obchodów zostaną zbadane, spopularyzowane i upamiętnione ofiary wojny oraz okresu powojennego, a w tym słabo rozpoznane sprawy ofiar i represji sowieckich. Efektem tego były konkursy, wystawy i współpraca z IPN. W tę działalność dobrze wpisał się Jan Ejankowski, który od dawna zbiera, publikuje i popularyzuje informacje o ofiarach, jakie poniosła ziemia gniewska podczas II wojny światowe - wspomina były burmistrz Gniewu, Bogdan Badziong.

Książka dotyczy chronologicznie okresu od wybuchu wojny 1 września do końca grudnia 1939 roku, terytorialnie zaś obejmuje gminę Gniew. Praca ma dużą wartość, która polega na emocjonalnym ukazaniu tamtego czasu i ludzi. Prezentuje informacje wykraczające poza merytoryczny zakres hasła, mogące być przyczynkiem do dalszych badań. Jest ona podsumowaniem wieloletniej działalności badawczo - popularyzatorskiej, prowadzonej przez Jana Ejankowskiego. W książce znalazły się także biogramy lub uzupełnienia sporządzone przez Genowefę Szmyt, Alicję Samulewską i Andrzeja Soleckiego, którzy wspomagali autora.

- Mam nadzieję, że książka zostanie dobrze przyjęta przez Czytelników. Niech Was zachęci do zgłębiania wiedzy o życiu i ofierze Waszych bliskich mieszkańców tej ziemi. Liczę, że nauczyciele znajdą w niej dobry materiał do prowadzenia zajęć pokazujących tamte wydarzenia i postawy ludzi, mogący być dobrym wzorcem w pracy wychowawczej - zachęca Brygida Murawska, dyrektor gniewskiej biblioteki, wydawcy książki.

Program uroczystości

14 maja, sobota
10.00 Msza św. w kościele św. Mikołaja w Gniewie w intencji Pomordowanych
11.15 Promocja książki, Sala Konferencyjno-Bankietowa "Wiślana"
- montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gniewskiej młodzieży,
- prezentacja książki,
- dyskusja
12.30 Uroczyste otwarcie wystawy malarskiej Kazimiery Bajeny, córki zamordowanego w 1939 roku Jana Drosda - Sala Wystawowa Biblioteki
drukuj
Artykuł przeczytano 1749 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew