tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 07:13
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Wydział Ksiąg Wieczystych zostaje. Nie będzie wycieczek do Malborka

Opublikowano: poniedziałek, 31.05.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Nie będziemy musieli jeździć po odpis z księgi wieczystej do Malborka. Po długich miesiącach dyskusji na temat konieczności znalezienia budynku, w którym tczewski sąd będzie mógł umieścić Wydział Ksiąg Wieczystych i rozpocząć proces ich digitalizacji, okazało się, że wkrótce rozpocznie się wprowadzanie systemu elektronicznych ksiąg - i to w dotychczasowej siedzibie na ulicy Kołłątaja. Sąd Okręgowy podjął taką decyzję po przedłużających się negocjacjach na temat nowej siedziby

W tym roku w całym kraju wprowadzany jest system elektronicznych ksiąg. Jak tłumaczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, w Tczewie nie ma na to u miejsca - potrzebny byłby dodatkowy metraż na biuro podawcze oraz czytelnię ze stanowiskami komputerowymi. Nasz sąd jest w grupie ostatnich jednostek z naszego okręgu, gdzie system nie został jeszcze wprowadzony. Stąd pojawiała się realna prośba przeniesienia wydziału z Tczewa do Malborka. Dlatego przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości byli zainteresowani przejęciem sąsiadującego z sądem budynku przy ul. Kołłątaja 5. Wciąż jednak nie ma porozumienia, co do zasad jego przejęcia. Starostwo - właściciel kamienicy - zaproponowało sądowi sprzedać budynek za 50 procent wartości (600 tys. zł). Pojawił się też pomysł, by jako rekompensatę w zamian za bezpłatne przekazanie budynku sądowi, oddać powiatowi zarządzaną przez miasto kamienicę przy ulicy Chopina 12. Sprawę w resorcie sprawiedliwości poruszał również starosta Witold Sosnowski i tczewski poseł, Jan Kulas:

- Wystosowałem pismo do ministra sprawiedliwości, by dowiedzieć się, czy w tym trudnym roku budżetowym istnieją środki, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości pod potrzeby tczewskiego sądu. Okazuje się, że resort nie dysponuje żadną rezerwą budżetową, a wszystkie środki bieżące zostały rozdysponowane. Pismo ministra potwierdza, że w tej sprawie trzeba szukać porozumienia na linii miasto-powiat. - uważa parlamentarzysta.

Uspokojeniem dla wszystkich powinna być jednak wiadomość, że w związku z przedłużającymi się negocjacjami na temat przekazania budynku na potrzeby jednostki, Sąd Okręgowy w Gdańsku podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Nowa Księga Elektroniczna w dotychczasowej lokalizacji i dostosowaniu w tym celu aktualnie zajmowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie do końca satysfakcjonuje posła Kulasa:

- Trzeba ponownie usiąść do wspólnych rozmów z przedstawicielami sądu, miasta i powiatu. Wydział będzie powstawał w ciasnocie, trudnych warunkach, przez co wszystko się wydłuży. A powinniśmy stworzyć jak najlepsze warunki dla mieszkańców i przedsiębiorców.- Z kolei starosta dodaje - Propozycja, którą złożyliśmy Sądowi Okręgowemu była bardzo korzystna. Sąd nie chciał jednak z niej skorzystać. Bardzo długo próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie dla tej trudnej sytuacji. Dlatego dziś tak ważna jest informacja, że Wydział Ksiag Wieczystych pozostanie w Tczewie. W tej sytuacji pojawia się jednak jeszcze jeden problem: przystosowanie i zmodernizowanie tego obiektu wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Dobrym pomysłem wydaje się więc budowa nowej siedziby dla sądu, policji i prokuratury. Inwestycja ta wpłynęłaby nie tylko na usprawnienie funkcjonowania, ale także zmniejszyło koszty utrzymania placówki
 


Dodajmy, że w tczewskim wydziale znajduje się około 50 tysięcy ksiąg wieczystych - na co dzień korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta i okolic, ale także różne grupy zawodowe - geodeci, firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, czy Urząd Miasta. Rocznie do wydziału wpływa 26 tysięcy wniosków o wydanie wypisu.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3364 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Matury
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
skandal ~ kary_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 31.05.2010, 12:00
a skąd te problemy w porozumieniu i opóźnienia w prowadzaniu elektroniki w wydziale Ksiąg Wieczystych?? gratulacje dla takie działania na ręce pani prezes sądu w Tczewie!! dlaczego tak trudno jest pani się dogadać , że musi aż rozmowy toczyć sąd okręgowy?? chyba niedługo pani prezes kadencja wygaśnie i pani miejsce zajmie bardziej otwarta na kompromisy osoba. Są nie jest instytucją charytatywną, a obniżenie o 50% ceny to jest ogromne ustępstwo dla sądu i co? nie-bo pani prezes chce za darmo, a jak nie to... przeniesiemy mieszkańcom księgi do Malborka! toż to jest niemal szantaż dla samorządu i mieszkańców! A Kulas lepiej niech się nie wtrąca, bo jemu jest najłatwiej-to nie jego kamienica, a kampania się robi! Wiadomo, że powiat kasy nie ma , że brakuje na wszytko, dlaczego sądowi ma dawać za darmo tak cenny budynek w centrum miasta?? bo pani prezes chce? a my, którzy musimy chodzić sprawy załatwić do sądu -załatwiamy je za darmo?na każdym niemal papierku "znaki sądowe" potem wpłaty, zapłaty itd... wstyd pani prezes, po prostu.
Brak zdjęcia
+2
ala_gość
IP: 109.207.xx2.xx9
Data: 31.05.2010, 12:58
Przecież o digitalizacji ksiag sąd na pewno wiedział wcześniej , więc po co było zaczynać całą akcję ?? Inne miasta mają już od jakiegoś czasu księgi wieczyste w formie elektronicznej.Uważam, że ktoś wykazał się tu duża niekompetencją zwracając się do władz miasta/ powiatu o budynek. Sprawę wałkowano na różne sposoby a rozwiązanie okazało się tak proste
Brak zdjęcia
+1
poseł ~ wacek_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 31.05.2010, 18:43
opieszałość Pani Prezes i nieudolność Posła Jana K. znaczy brak problemów. Apeluję do właścicieli strony- mniej posła na "tcz.pl" naprawdę będzie lepiej !
Brak zdjęcia
-1
_gość
IP: 109.207.xx3.xx0
Data: 31.05.2010, 19:05
W wielu miastach samorządy pomagają w organizacji funkcjonowania organów niesamorządowych. Tak też było w Malborku, gdzie sąd zyskał dodatkowy dwupiętrowy budynek po byłej szkole. Życzę nam wszystkim takich warunków, jakie są w malborkim sądzie. W Tczewie żaden urząd nie ma takiego wyposażenia. Jest to niewątpliwie efeft współdziałania władz samorządowych i niezwykle operatywnej prezes malborkiego sądu.
Brak zdjęcia
+1
600 tysiecy?_gość
IP: 87.204.xx7.xx8
Data: 01.06.2010, 07:57
Kupilbym chetnie nawet za 1 mln;) Ladna kawiarnie albo restauracje taka stylowa mozna by zrobic:)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew