tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 15:23
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Najlepsza w Polsce współpraca Powiatu z organizacją pozarządową

Opublikowano: wtorek, 02.11.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

20 października br. Powiat Tczewski zdobył I miejsce w konkursie "Samorząd - Lider Zarządzania 2010 - współpraca Jednostek Samorządu Terytorialnego z Organizacjami Pozarządowymi”. Organizowanym przez Związek Miast Polskich, Instytut Spraw Publicznych, Departament Pożytku Publicznego, Collegium Civitas, Sieć Splot oraz Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Nagrodzone zostało partnerstwo zawiązane pomiędzy Powiatem Tczewskim a Fundacją Pokolenia w ramach projektów „"Trzy filary - podstawa wzmocnienia partnerstwa lokalnego w Powiecie Tczewskim" i „Trzy filary - Bank Partnerów Lokalnych”.

Konkurs miał na celu przybliżenie i wypromowanie dobrych praktyk we współpracy administracji samorządowej z podmiotami społeczeństwa obywatelskiego. Jury oceniało projekty m.in. pod kątem ich innowacyjności, skuteczności, efektywności zastosowanego podejścia.

- Idea pierwszego projektu „Trzy filary” powstała na spotkaniach partnerów Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Społecznej Powiatu Tczewskiego Nasze partnerstwo było nieefektywne i należało je wzmocnić. Stąd pomysł aktualizacji PPnRzZiSS poprzez ocenę wybranych elementów Programu i szerokie konsultacje społeczne z partnerami. Powstało Biuro Partnerstwa Lokalnego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie, które udziela informacji nt. dostępnych źródeł finansowania za pomocą strony internetowej (www.fundusze.powiat.tczew.pl) a dodatkowo jest również swoistym „biurem matrymonialnym” kojarzącym Partnerów z trzech sektorów w zależności od potrzeb projektowych. - mówi Bożena Białas - kierownik Referatu Europejskiego Funduszu Społecznego w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

Kolejnym działaniem w projekcie było utworzenie Punktów Informacyjnych dla organizacji pozarządowych w Fundacji Pokolenia oraz dla przedsiębiorców w Banku Spółdzielczym. Udzielały one m.in. informacji na temat dostępnych źródeł finansowych. Ciekawym rozwiązaniem okazało się zbudowanie w „terenie” sieci animatorów lokalnych. Było to 12 osób z poszczególnych gmin powiatu tczewskiego, którzy pełnili rolę „osób pierwszego kontaktu” dla swoich społeczności lokalnych.
Najważniejszym działaniem w projekcie było przeprowadzenie badania kapitału społecznego w Powiecie Tczewskim. Raport z badania został opracowany przez Zespół Pracowni Badań nad Kapitałem Społecznym przy Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Raport ukazuje nam zasoby społeczności lokalnej, potencjał współdziałania oraz poziom zaufania i powiązania pomiędzy poszczególnymi sektorami.

Ostatnim działaniem w projekcie było wydanie publikacji „Dobre Praktyki w Powiecie Tczewskim”. Publikacja zawiera dziesięć przykładów przedsięwzięć, których powodzenie zależało od zaangażowania wielu partnerów często z różnych sektorów.

- Realizacja projektu okazała się wielkim sukcesem stąd pomysł kontynuacji projektu w kolejnym rozdaniu środków unijnych. Projekt „Trzy filary - Bank Partnerów Lokalnych – skupił się na budowie małych, lokalnych partnerstw. Służyć temu miała dalsza działalność Biura Partnerstwa Lokalnego oraz Punktów Informacyjnych, a także wzmacnianie i rozszerzanie funkcji animatorów lokalnych.
Momentem kulminacyjnym projektu stała się Giełda Zasobów. Jest to nowatorski pomysł prezentacji i wymiany zasobów partnerów instytucjonalnych, biznesowych i społecznych w jednym miejscu i w jednym czasie. Idea ta została zaczerpnięta z niemieckiego modelu „Gute Geschäfte”- Targów Partnerskich, gdzie przedstawiciele z III sektorów prezentują swoje potrzeby, potencjał, pomysły i wymieniają się nimi zawierając między sobą „Kontrakty Partnerskie”
- wyjaśnia Paulina Jabłonowska z Fundacji Pokolenia.

23 czerwca 2010 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyła się pierwsza w województwie pomorskim Giełda Zasobów. W Giełdzie wzięło udział 157 osób. Uczestnicy zawarli łącznie 101 kontaktów! Najczęściej wymienianymi zasobami były pomieszczenia, działania promocyjne, wolontariusze, catering, różnego rodzaju sprzęt, serwis komputerowy, zajęcia artystyczne, szkolenia, warsztaty. Oprócz „jarmarku kontraktów” podczas Giełdy uczestnicy mogli skorzystać z porad ekspertów m. in. z Urzędu Marszałkowskiego czy Mobilnego Punktu Europe Direct.

- Cieszy fakt, że projekty partnerskie, jakie prowadzimy już od wielu lat z Fundacją Pokolenia zostały tak wysoko ocenione, co ważne na szczeblu ogólnopolskim. To zasługa udanej współpracy i związanych z tym sukcesów w tej dziedzinie, pracowników starostwa i fundacji. Wyraz uznania dla tej pracy jest dla nas dowodem, że należy realizować kolejne takie projekty - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.

Pomimo, iż w tym roku nie było możliwe składanie projektów na wzmacnianie partnerstwa lokalnego, Powiat Tczewski stworzył projekt „Trzy filary – Lokalne Centra Aktywizacji”. Zakłada on stworzenie w gminach Gniew, Morzeszczyn i Subkowy, Lokalnych Centrów Aktywizacji na bazie świetlic wiejskich, które poprzez rozszerzenie funkcji mają pełnić rolę nowoczesnych ośrodków aktywizacji zawodowej i animacji społecznej. Projekt bazuje na doświadczeniach wcześniejszych „trzech filarów” i będzie realizowany w partnerstwie z organizacją pozarządową i podmiotem biznesowym.

Galeria zdjęć

Tczew - Podczas prezentacji w eliminacjach konkursu
Tczew - Zwycięska reprezentacja z Powiatu Tczewskiego
Tczew - Gratulacje od Starostów dla referatu i fundacji
Autor: BB / KW
drukuj
Artykuł przeczytano 2597 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Gniew
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
fajne laski ~ 1_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 02.11.2010, 00:25
co to za referat ?
Brak zdjęcia
+3
koń polski_gość
IP: 194.24.xx4.xx5
Data: 02.11.2010, 08:23
Niech już będą te wybory, bo o tych "dokonaniach" starostwa czytać się nie da
user_ico_ProxX
+1
ProxX Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.11.2010, 10:04
Do tego Sosnowski mógłby coś w końcu z tymi włosami zrobić. Nie mówię o peruce ale chociaż je przyciąć bo stoją jak koniowi grzywa.
 
Brak zdjęcia
+2
DO PROXX_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 02.11.2010, 10:38
A Ty chłopcze mógłbyś sobie wreszcie adidaski przetrzeć, nie mówię, że nowe ale przetrzeć bo brudne są jak u rolnika z pola.
 
user_ico_ProxX
0
ProxX Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.11.2010, 16:45
Czyste są jak zawsze:)
 
Brak zdjęcia
+2
animator_gość
IP: 109.207.xx4.xx9
Data: 02.11.2010, 13:35
Gratulacje przede wszystkim dla Pauliny, Bożeny i Adama - to oni zrealizowali ten projekt.
Brak zdjęcia
0
wybory ~ max_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 02.11.2010, 20:16
jak to sukcesy Sosnowskiego rażą oczy konkurencję. Nawet włosy przeszkadzają! To raduje serca wszystkich zwolenników Pana Sosnowskiego. Obecność na forum takich krytyków , naprawdę podnosi na duchu..... Jak nie potrafi się rozmawiać merytorycznie to mózg przestaje pracować.
Brak zdjęcia
0
znowu? ~ nieeeee_gość
IP: 78.88.xx5.xx9
Data: 02.11.2010, 21:09
da się coś bez "witka sosny" wstawić? Brawa dla Fundacji Pokolenia!
Brak zdjęcia
0
miasto ~ 10_gość
IP: 91.94.xx2.xx5
Data: 03.11.2010, 08:44
dzieki bogu wyprowadzamy sie z tego miasta
Brak zdjęcia
0
ufff_gość
IP: 109.207.xx4.xx9
Data: 04.11.2010, 09:27
dzięki Bogu wyprowadzacie się z tego miasta
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew