tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 18:08
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Olimpijczycy przyjadą zachęcać nas do walki z białaczką

Opublikowano: czwartek, 29.09.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Rusza akcja "Wspólnie przeciw białaczce". Przedsięwzięcie ma przekonać tczewian do rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. O tym, jakie to ważne, będą przekonywać nas znani olimpijczycy - Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

Wybitni polscy lekkoatleci - Tomasz Majewski, mistrz olimpijski z Pekinu w pchnięciu kulą oraz Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijskim z Pekinu w rzucie dyskiem przyjadą do Tczewa 3. października. Sportowcy zarejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i spotkają się z tczewską młodzieżą (z klas maturalnych), aby zachęcić ją do udziału w akcji "Wspólnie przeciw białaczce". W spotkaniu uczestniczyć też będzie przedstawicielka Fundacji Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych, która wyjaśni, dlaczego warto zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i kto może zostać potencjalnym dawcą. W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi potocznie zwany białaczką.

- Co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego nie znajduje dawcy, dlatego tak wiele zależy tutaj od nas. Ważne, aby było nas - potencjalnych dawców jak najwięcej. Im jest nas więcej, tym większe szanse na znalezienie tego właściwego. - przekonywała niedawno Grażyna Antczak, radna i jedna z inicjatorek przedsięwzięcia.

Jak można pomóc? Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi). W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będzie dodatkowe badanie lekarskie. Rejestracja potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA.
drukuj
Artykuł przeczytano 2403 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kultura dostępna
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
gość_gość
IP: 178.37.xx3.xx5
Data: 29.09.2011, 07:31
http://www.dkms.pl/index.php?id=261 link super inicjatywa !! Ja już się zapisałam !! Zapraszam wszystkich !!
user_ico_sivyxl
+1
? ~ sivyxl
Uż. zarejestrowany
Data: 29.09.2011, 07:41
gdzie ta akcja się odbędzie?
Brak zdjęcia
+1
jajaja_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 29.09.2011, 08:06
odwiedzą szkoły ponadgimnazjalne - spotkania zamkniete - będzie też zamknięta konferencja prasowa - potem będzie mógł obejrzeć w lokalnych mediach. ale chyba nie trzeba ciebie aż tak bardzo przekonywać. cel jest słuszny i to bez znanych twarzy
 
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 178.37.xx3.xx5
Data: 29.09.2011, 15:08
znaleźć się w bazie można przez ineternet przez ich strone internetową po około tygodniu przysyłają takie patyczki (prawie jak do uszu) zbiera się nimi ślinę i odsyła i w ten sposób też można się znaleźć w bazie DKMS
Brak zdjęcia
0
rejestrować ~ dobrany_gość
IP: 89.76.xx2.xx5
Data: 07.10.2011, 17:20
dzięki tym wszystkim którzy decydują się na dołączenie do któregoś banku...tych którzy dołączą do Deutsche KnochenMarkSpenderdatei też, bo też są brani pod uwagę dla polskich dawców...szkoda, że muszą jechać oddać szpik do Niemiec a potem szpik przywożony jest z powrotem...Niemniej jednak dzięki jednym lub drugim (i pomocy Medigenu, najlepszego polskiego ośrodka doboru) jestem tutaj ;)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew