Głosuj bez przeszkód

Masz głos, masz wybór
Głosuj bez przeszkód
Koalicja Masz Głos, Masz Wybór startuje z kampanią informacyjną, dzięki której dowiemy się w jaki sposób możemy oddać głos w wyznaczonych na 25 października wyborach parlamentarnych. Kampania „Głosuj bez przeszkód” opisuje ułatwienia dla osób, dla których sformułowanie „próg wyborczy” posiada dwa znaczenia - osób starszych i z niepełnosprawnościami. Skupiono się także na rozwiązaniach dla osób uczących się i pracujących poza miejscem zameldowania.

Badania wskazują, że wiedza o ułatwieniach, jakie prawo oferuje wyborcom i wyborczyniom jest znikoma. Wg danych Centrum Badań Opinii Społecznej i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z kwietnia 2015, aż 60 % Polaków i Polek nie wiedziało przed wyborami prezydenckimi, że
z głosowania korespondencyjnego skorzystać mogą wszyscy, a ponad 50 % nie miało żadnej wiedzy na temat głosowania przez pełnomocnika. O ułatwieniach szczególnie mało wiedziały osoby starsze i z niepełnosprawnościami - dla przykładu, zaledwie 20 % osób powyżej 75 roku życia orientowało się, że może zagłosować przez pełnomocnika. W efekcie z ułatwień korzysta niewielu wyborców (w I turze wyborów prezydenckich przez pełnomocnika zagłosowało tylko 5 956 osób). Podczas, gdy niektóre osoby o utrudnionym dostępie do głosowania decydują się na udział w wyborach nawet bez korzystania z ułatwień, inne rezygnują z oddawania głosu. Agnieszka Kuszyńska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych wspierającego kobiety z niepełnosprawnościami, mówi: „Nie mogę wjechać do lokalu wyborczego ze względu na schody i progi. Ktoś z komisji wynosi mi listę do podpisu i kartę na zewnątrz. To przejaw ich uprzejmości, ale łamią w ten sposób prawo. Mój kolega, który porusza się
z balkonikiem, w ogóle nie chodzi głosować”.

Dotychczasowe działania informacyjne dotyczące ułatwień są często źle zaprojektowane. Przykładowo według powyższych badań blisko 90 % wyborców z niepełnosprawnością nie wie, że może zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o przesłanie informacji o ułatwieniach. Absurdalny jest więc zapis w Kodeksie Wyborczym, zgodnie z którym informacje wysyłane są dopiero na wniosek obywatela.


W odpowiedzi na problem niskiej wiedzy, koalicja Masz Głos, Masz Wybór przygotowała kampanię „Głosuj bez przeszkód”, w ramach której w całej Polsce dystrybuowane będą materiały informacyjne opracowane we współpracy z ekspertami od prawa wyborczego oraz w konsultacji
z Państwową Komisją Wyborczą. Z poradnika wyborcy, kalendarza wyborczego, ulotek, plakatów i infografik dowiemy się, jak można zagłosować i jak wyglądają poszczególne procedury oraz poznamy istotne dla wyborców daty.

Wśród ułatwień wprowadzonych do prawa wyborczego w ciągu ostatnich lat, również dzięki staraniom MGMW, znajdują się między innymi:
- głosowanie korespondencyjnego (dla wszystkich wyborców),
- głosowanie przez pełnomocnika (dla osób starszych i z niepełnosprawnościami),
- głosowanie poza miejscem zameldowania ( dla każdego w kraju i za granicą),
- użycia nakładki na karty wyborcze w alfabecie Braille’a,
- głosowanie w lokalu dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu,
- skorzystanie z transportu do lokalu wyborczego (osoby niepełnosprawne i starsze).

Opisujące ułatwienia materiały kampanii „Głosuj bez przeszkód” są kolorowe i ciekawe wizualnie, a ponadto, dzięki współpracy ze specjalistami i specjalistkami z będącej członkiem Koalicji Fundacji Integracja oraz z Polskiego Związku Niewidomych, zostały zaprojektowane w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zadbano na przykład o to, by były czytelne dla osób niedowidzących i by wszystkie zamieszczane na stronie grafiki posiadały też wersję dla osób niewidomych.

Paczki z plakatami i ulotkami do dystrybucji można otrzymać bezpłatnie po zamówieniu ich poprzez formularz na stronie www.maszglos.pl! Można drukować je też samodzielnie po ściągnięciu ze stron www.glosuj.org.pl lub www.maszglos.pl . Na tych samych stronach znajdują się też przeznaczone do rozpowszechniania w internecie i przedrukowywania: infografiki, banery i ogłoszenia prasowe.

Aby jak najwięcej wyborców i wyborczyń dowiedziało się o ułatwieniach, z których mogą skorzystać, do wzięcia udziału w kampanii informacyjnej, koalicja zaprasza organizacje, szkoły, wyższe uczelnie, samorządy lokalne, media, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy przewozowe i inne środowiska i instytucje, które mają kontakt z osobami mogącymi mieć trudności z oddaniem głosu 25 października. Koalicja apeluje także do partii politycznych, aby podczas prowadzenia swoich kampanii informowały o dostępnych ułatwieniach.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • x_gość

    16.10.2015, 14:00

    x

    Jeszcze tydzień tego chaosu i PIS zrobi porządek z łapownikami kolesiami a szczególnie z patologią w sądach Kto ma znajomości w sądzie to jest uprzywilejowany Niezawisłość to fikcją Już zapomnieli jaką czystkę zrobił Ziobro w Gdańsku jak był prokuratorem generalnym 

    Odpowiedz
    IP: 89.229.xx3.xx4 
  • _gość

    17.10.2015, 08:54

    nieuk jak bul

    Ja zagłosuję na naszą ukochaną Premier, gdy mi skaże granicę węgiersko-syryjską.

    Odpowiedz
    IP: 37.249.xx2.xx5 
  • _gość

    17.10.2015, 16:13

    Przepraszam ,że głosowałem na PO. Jest mi bardzo przykro.

    Odpowiedz
    IP: 5.60.xx8.xx4 
  • _gość

    18.10.2015, 10:41

    Bić ku..y i złodziei 25.10.2015.

    Odpowiedz
    IP: 95.40.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.